Trasa 5: Radzyń Chełmiński, Grudziądz, Kwidzyn, Sztum

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek krzyżacki w Radzyniu Chełmińskim, ul. Waryńskiego, Radzyń Chełmiński

Nawiguj

Zamek zbudowano w latach 1310-1330 na bazie istniejącego wcześniej w tym miejscu grodu ziemno-drewnianego. W tamtych czasach była to druga po Malborku twierdza państwa krzyżackiego.

Niezwykle trudna do zdobycia. Dwukrotnie, bezskutecznie próbował tego dokonać Władysław Łokietek. Również Władysław Jagiełło musiał przy swojej pierwszej próbie uznać wyższość zamkowej załogi i dopiero za drugim razem udało mu się zająć twierdzę. W wyniku rokowań zamek wrócił w ręce Krzyżaków, by po wojnie trzynastoletniej znów przypaść Królestwu Polskiemu.

Niestety kolejne dzieje nie były łaskawe dla zamku. Dziś możemy oglądać jedynie trwałą ruinę, będącą wspomnieniem jego dawnej świetności.

W latach 70. nagrywano tutaj mini serial dla młodzieży pt. “Samochodzik i Templariusze.”

Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi, ul. Wodna 3, Grudziądz

Nawiguj

Siedziba główna muzeum mieści się w dawnym klasztorze Benedyktynek zbudowanym w latach 1728-1731. Jest to jeden z najcenniejszych zabytków architektury barokowej na Pomorzu. Prezentowana jest tutaj ekspozycja pt. “Galeria współczesnego malarstwa pomorskiego”.

Warto odwiedzić jeszcze dwa oddziały muzeum. Pierwszy mieści się w Pałacu Opatek, dawniej będącym furtą klasztoru Benedyktynek. Znajduje się tu wystawa pt. „Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu 1920-1939”.

Drugi mieści się w zabytkowych spichrzach nad Wisłą. Znajdują się tu: wystawa przedstawiająca historię miasta, ekspozycja archeologiczna oraz sale wystaw czasowych.

Strona muzeum

Starówka, Grudziądz

Nawiguj

Po wyjściu z muzeum proponuję krótki spacer. Przechodzimy przez Bramę Wodną za którą otwiera się piękny widok na Wisłę. Dalej idziemy wzdłuż murów, aż dotrzemy do pomnika Ułana z Dziewczyną. Przechodzimy obok ratusza i kierujemy się w stronę Rynku.

Wieża Klimek, ul. Zamkowa 9, Grudziądz

Nawiguj

Na najwyższym wzniesieniu Grudziądza Krzyżacy zbudowali zamek obronny. Na jego dziedzińcu powstała wolnostojąca wieża obronna zwana Klimkiem. W czasie pokoju wieża pełniła również funkcję więzienia.

Zamek był wielokrotnie niszczony w efekcie działań zbrojnych, zaś w latach 1796-1804 został niemal doszczętnie rozebrany, stając się źródłem budulca. Wieża Klimek przetrwała rozbiórkę, nie doczekała jednak naszych czasów. Wysadzili ją Niemcy pod koniec II wojny światowej.

W 2014 r. ukończono rekonstrukcję wieży. Można z niej podziwiać panoramę miasta.

Godziny otwarcia

“Miasteczko koniarzy”, ul. Miłosna 18, Kwidzyn

Nawiguj

W 1788 r. król pruski Fryderyk II Wielki założył Państwowe Stado Ogierów. Początkowo funkcjonowało ono na podzamczu zespołu katedralno-zamkowego w Kwidzynie. Na początku XX wieku przeniesiono je do Miłosnej (obecnie osiedle Kwidzyna).

Zbudowano tu wówczas imponujący kompleks, dlatego mówiono, że w Miłosnej powstało “miasteczko koniarzy”. Obecnie zobaczymy tu m.in.: stajnie, hipodrom z trybunami, krytą ujeżdżalnie i place treningowe.

Dziś są to jednak tereny rekreacyjne. Nie ma już hodowli, za to można pojeździć na koniach.

Zespół katedralno-zamkowy, ul. Katedralna 1, Kwidzyn

Nawiguj

Zespół katedralno-zamkowy w Kwidzynie stanowi unikalne założenie architektoniczne i jest jednym z najbardziej imponujących zabytków gotyckich w Polsce.

Budowa zamku kapituły pomezańskiej rozpoczęła się na przełomie XIII i XIV wieku, a większość prac ukończono w latach 1340 – 1350. Później (w latach 80. XIV wieku) powstało gdanisko, najbardziej charakterystyczny element zamku, największy tego typu obiekt w państwie krzyżackim.

Na początku zamek stanowił samodzielne założenie. Dopiero potem połączono go z katedrą, której ukończenie datowane jest na lata 1377 – 1409.

W katedrze znajduje się krypta, w której pochowano trzech wielkich mistrzów krzyżackich. Bilety do niej można nabyć w sklepie Tabularium w kamienicy obok .

Zwiedzanie zamku

Zespół śluz, Biała Góra

Nawiguj

Jest to zespół budowli hydrotechnicznych w miejscu rozdzielenia się Wisły i Nogatu. Najstarsza śluza (tzw. wielki upust) powstała w 1852 r., a w 1879 r. została przebudowana. Za sprawą wieńczących ją neogotyckich wież określana jest mianem wodnego zamku.

Obecnie eksploatowana śluza komorowa powstała w 1915 r. Najpóźniej, to jest w latach 30. XX wieku, zbudowano nieużywaną obecnie małą śluzę u ujścia Liwy do Nogatu.

Śluzy powstały w celu regulacji przepływu wody z Wisły do Nogatu. Z jednej strony chodziło o utrzymanie żeglowności Wisły w kierunku Gdańska, z drugiej strony o ochronę miejscowości wzdłuż Nogatu przed powodziami.

Na wałach na przeciw śluz znajduje się pamiątkowy kamień w miejscu styku dawnych granic Polski, Niemiec i Wolnego Miasta Gdańska.

Zamek krzyżacki w Sztumie, ul. Galla Anonima 16, Sztum

Nawiguj

Zamek został zbudowany w XIV wieku. Początkowo stanowił siedzibę wójta. Z czasem coraz częściej wykorzystywali go wielcy mistrzowie krzyżaccy podczas polowań, czy letniego wypoczynku.

Często cierpieli oni z powodu kamieni nerkowych. Woda w Malborku, gdzie rezydowali, była słabej jakości. Do Sztumu przyjeżdżali, aby podreperować zdrowie, miejscowa woda uchodziła bowiem za leczniczą.

Jak podaje wzmianka z 1406 r. Ul­ri­ch von Jun­gin­ge­n miał tu swój prywatny zwierzyniec z atrakcjami w postaci niedźwiedzi, lwów, czy wielbłądów.

Po wojnie trzynastoletniej Sztum został włączony do Królestwa Polskiego, a po I rozbiorze Polski przypadł Królestwu Prus. Historia nie była łaskawa dla zamku. Do dzisiaj zachowały się jedynie fragmenty dawnej warowni.

Zwiedzanie zamku