Trasa 130: Grodkowice, Niepołomice, Staniątki, Krzęsławice

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Żeleńskich, Grodkowice 1, Grodkowice

Nawiguj

W 1902 roku powstaje piękny ceglany pałac w stylu eklektycznym. Jednak widzimy w nim wchodzące na pierwszy plan elementy charakterystyczne w architekturze romantycznej i neorenesansowej. Ostatnim właścicielem budynku przed II wojną światową był Karol Żeleński, który nieprzychylnie wypowiadał się na temat swojej rezydencji. Pałac jest otoczony parkiem, który pozwala nam odciąć się od zgiełku miasta. Po II wojnie światowej majątek przeszedł w ręce państwa. Dziś mieści się w nim hotel.

Puszcza Niepołomnicka, Niepołomice

Nawiguj

Puszcza Niepołomicka jest ważnym punktem na mapie Polski nie tylko ze względów przyrodniczych, ale i również historycznych. To w tym miejscu podczas II wojny światowej doszło do kilku walk. Liczne groby i mogiły, które możemy spotkać na terenie całej puszczy świadczą o masowych egzekucjach, które odbył się w zaciszu puszczy. Każdy turysta aktywnie spędzający czas znajdzie coś dla siebie. Trasy rowerowe i narciarskie, szlaki piesze, na których królują dęby to propozycje jakie oferuje nam ten teren.

Strona puszczy

Małopolskie Centrum Dźwięku i Słowa, Zamkowa 4, Niepołomice

Nawiguj

Obiekt jest udostępniony od 2011roku. Jest miejscem kulturalnym, edukacyjnym, rozrywkowym oraz szkoleniowym dla mieszkańców Małopolski. Jeśli mamy tutaj fanów fonografii to z pewnością jest to miejsce dla niego, ponieważ jedyne muzeum o takiej tematyce w Polsce znajdziemy właśnie w tym budynku. Znajduje się tutaj również kameralne kino Ważka oraz profesjonalne studio nagrań.

Strona centrum

Zamek Królewski w Niepołomicach, Zamkowa 2, Niepołomice

Nawiguj

Gotycki zamek z XIV wieku Kazimierza Wielkiego, czyli siedziba Piastów i Jagiellonów została odrestaurowana w renesansowym stylu, który przyciąga wielu turystów. Jest łudząco podobny do zamku w Krakowie, dlatego też jest czasem nazywany drugim Wawelem. Na pierwszym piętrze zamku znajduje się muzeum, które zostało otwarte dla turystów w 2001 roku. Zwiedzający mogą podziwiać sztukę polska XIX wieku.

Strona muzeum

Rynek, Niepołomice

Nawiguj

To właśnie przez rynek w Niepołomicach przechodzi trakt łączący ze sobą dwa królewskie zamki – Wawel i zamek niepołomicki. Spacerując po rynku natkniemy się na fontannę Justyny, która w letnie dni daje ukojenie młodszym mieszkańcom miasta. Kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników Niepołomicach z XIV wieku jest otoczony ceglanym i kamiennym murem, na którym są umieszczone informacje o historii świątyni.

Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne im. Kazimierza Kordylewskiego, Mikołaja Kopernika 2, Niepołomice

Nawiguj

Początkowo obserwatorium posiadało tylko jedną lunetę Zeiss, a od 2015 roku posiada planetarium. Jest miejscem poszerzającym pasję młodych ludzi. Pokazy w planetarium są adekwatnie dostosowane do wieku i tematu zainteresowań. Sala multimedialna posiada nowoczesny system audiowizualny – cyfrową konsolę mikserską, nagłośnienie, ekran projekcyjny, laserowy projektor, a także w fotele audytoryjne dzięki czemu każdy uczestnik ma szanse przeżyć wspaniałą podróż kosmiczną.

Strona obserwatorium

Kopiec Grunwaldzki, Grunwaldzka 38, Niepołomice

Nawiguj

Kopiec znajduje się na Wężowej Górze i ma 14 metrów wysokości a ze szczytu rozpościera się majestatyczny widok na Puszczę Niepołomicką. Został on wzniesiony dla upamiętnienia bitwy pod Grunwaldem w 500. rocznicę bitwy. Właśnie z tego miejsca wyruszył Władysław Jagiełło do Krakowa w 1411 roku. Jednak jest to miejsce dla całej rodziny, ponieważ u podnóża znajdziemy plac zabaw dla dzieci.

Opactwo Benedyktynek w Staniątkach, Staniątki 299

Nawiguj

To najstarsze Opactwo Benedyktynek w Polsce. Klemens Jaksa Gryfita był fundatorem tego miejsca w 1216 roku. Budowa kościoła rozpoczęła się w I połowie XIII wieku przez co jest jedna z najstarszych gotyckich świątyń na terenie państwa. Podczas działań wojennych w 1914 roku klasztor uległ zniszczeniu. Do tej pory pociski artyleryjne można zobaczyć w murach kościoła. W klasztorze możemy znaleźć bibliotekę oraz muzeum ze zbiorami liturgicznymi, rękopisami oraz księgami.

Strona opactwa

Dworek Jana Matejki w Krzesławicach, Melchiora Wańkowicza 25, Kraków

Nawiguj

Nie ma wiele takich dworków, w których zamieszkiwali sami wielcy Polacy. Pierwszym mieszkańcem był Hugo Kołłątaj. Jan Matejko był właścicielem od 1876 roku. Towarzystwo Przyjaciół Sztuk Pięknych utworzyło w domu muzeum z obrazami Matejki. Jeden z najbardziej znanych obrazów artysty możemy zobaczyć właśnie tutaj, czyli Poczet królów i książąt polskich. Oczywiście nie mogło tam zabraknąć sali wyłącznie poświęconej dla Hugo Kołłątaja.

Strona dworku