Trasa 131: Bochnia, Nowy Wiśnicz

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Koci zamek w Bochni, Konstytucji 3 Maja 3, Bochnia

Nawiguj

W 1895 roku Teodor Talowski zaprojektował zamek dla lekarza Mieczysława Dembowskiego. Zwana przez mieszkańców jako willa pod kozłem. Od 1928 roku mieściła się tutaj drukarnia “Secesja”. Terenowy oddział krakowskiej Drukarni Narodowej działał od 1949 do 1989 roku. Dziś na parterze znajduje się Archiwum Narodowe w Krakowie- oddział w Bochni.

Rynek w Bochni

Nawiguj

Bocheński rynek składa się w większości z zabudowań pochodzących z II połowy XIX wieku. Możemy tam również spotkać kamienice z XVII i XVIII stulecia. Pomnik króla Kazimierza Wielkiego stoi w centralnym punkcie rynku. Największą atrakcją zmodernizowanego rynku w 2021 roku są pokazy fontanny multimedialnej.

Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, Rynek 20, Bochnia

Nawiguj

Muzeum działa od 1959 roku dzięki założycielowi Stanisławowi Fischer. Budynek niegdyś należał do klasztoru Dominikanów. Przy wejściu stoi rzeźba założyciela instytucji. Oprócz zbiorów będących źródłem wiedzy o ziemiach bocheńskich oraz kopalni soli znajdziemy również wystawę poświęconą kulturze afrykańskiej, południowo-amerykańskiej oraz azjatyckiej.

Strona muzeum

Parafia św. Mikołaja w Bochni, Plac Świętej Kingi 9, Bochnia

Nawiguj

Fundatorką murowanej świątyni była żona Bolesława Wstydliwego w 1253 roku. Ostatnie prace zakończyły się jednak dopiero w 1440 roku. 7 lat później, strawił ją pożar. Kościół odbudowano w stylu późnego gotyku, lecz spłonął drugi raz. Przy odbudowie dawnego kościoła niewiele zostało zachowane i wnętrze gotyckie zastąpił styl barokowy. Obraz Matki Boskiej Bocheńskiej, zwanej również Matką Boską Różańcową, z pierwszej połowy XVI wieku przyciąga wiernych z całej Polski. Obok kościoła wzniesiona jest drewniana dzwonnica z 1609 roku.

Muzeum motyli Arthropoda, Czackiego 9, Bochnia

Nawiguj

Ekspozycja zawiera ponad 5580 owadów z Polski i różnych stron świata. Jest największą stałą ekspozycją w Polsce. Najstarszy okaz pochodzi z Boliwii z 1829 roku. To prywatna kolekcja Jana Kobiela, która przyciąga swoją różnorodnością małych i dużych odkrywców świata. W planach jest rozbudowa muzeum, ponieważ brakuje miejsca na nowe zbiory.

Strona muzeum

Tężnia solankowa w Bochni, Ornacka, Bochnia

Nawiguj

Jeśli chcecie wziąć głęboki oddech i się zrelaksować to tężnia w Bochni jest do tego stworzona. Jest to największy tego typu obiekt w okolicy. Na terenie znajduje się również boisko sportowe oraz plac zabaw. Wypoczynek i zabawa doskonale się tutaj łączy.

Kopalnia Soli Bochnia, Campi 15, Bochnia

Nawiguj

Jedną z trzech kopalni soli w Polsce znajdziemy właśnie w Bochni. Co ważniejsze, jest ona wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2013 roku. Sól zaczęto wydobywać już w 1248 r. do około 1990 r., co czyni ją najstarszą kopalnia tego typu w kraju. Przeprawa łodzią oraz pokazy multimedialne czekają na każdego kto będzie chciał zwiedzić kopalnię. Eksploracja z przewodnikiem sprawi, że niezależnie od wieku, będziemy mogli zrozumieć i poznać działalność kopalni.

Strona kopalni

Ratusz miejski i kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, Rynek 1, Nowy Wiśnicz

Nawiguj

To dzięki Stanisławowi Lubomirskiemu w latach 1616-1620 powstał ratusz miejski. Na drugim piętrze budynku znajduje się zabytkowy zegar z XIX wieku, który został zakupiony po pożarze miasta w 1869 roku. Nieopodal rynku możemy zobaczyć Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczu z 1620 roku. Do tego miejsca przybywają nie tylko wierni, ale również koneserzy sztuki obrazów Jana Matejki. Możemy tu podziwiać obraz “Wskrzeszenie Łazarza”.

Zamek Wiśnicz, Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz

Nawiguj

Jest to drugi co do wielkości zamek w województwie małopolskim. Barokowa brama zaprasza wszystkich do zwiedzania wnętrza ogromnej posiadłości. Całość zaliczamy do wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno– obronnej ufundowanej przez Jana Kmita w latach 70-tych XIV wieku. Zamek otaczają bastionowe fortyfikacje z I połowy XVII wieku.

Strona zamku