Trasa 81: Inowrocław, Pakość

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Tężnie solankowe im. dr Jana Oseta, ul. Przy Stawku 77, Inowrocław

Nawiguj

Tężnie otwarto w 2001 r. Położone są w parku Solankowym. Dojdziemy do nich m.in. drewnianym mostem nad parkowym stawem. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, skąd można podziwiać panoramę okolicy.

Park Solankowy, Inowrocław

Nawiguj

Proponuję teraz spacer po parku Solankowym. Jest to park zdrojowy. Na jego terenie znajdują się liczne zakłady lecznicze oraz bogata infrastruktura rekreacyjna. Nieopodal tężni znajduje się aleja Dębów, z drzewami posadzonymi przez znanych gości Inowrocławia, m.in. Krzysztofa Pendereckiego, Irenę Szewińską, czy Wojciecha Kilara. Wśród licznych rzeźb i pomników na uwagę z pewnością zasługuje… ławeczka Teściowej, którą znajdziecie w tutejszej pijalni wód.

Kościół pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie, ul. Plebanka 10, Inowrocław

Nawiguj

Kościół zbudowano w 1901 r. w stylu neoromańskim. Charakterystyczna jest jego strzelista wieża, mierząca około 77 metrów wysokości. W środku warto zwrócić uwagę m.in. na złotą mozaikę ze scenami religijnymi i patriotycznymi, ołtarze boczne, marmurową ambonę, czy organy z 1902 r.

Nieopodal znajduje się także inny kościół (pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny), znacznie starszy, pochodzący z przełomu XII i XIII wieku.

Rynek, Inowrocław

Nawiguj

Rynek otaczają eklektyczne kamienice z przełomu XIX i XX wieku. Na ścianie jednego z budynków w północnej pierzei znajduje się efektowny zegar słoneczny. Na środku placu stoi oryginalna fontanna, z kolei bliżej jego południowego krańca pomnik Królowej Jadwigi, patronki miasta.

Kościół pw. św. Mikołaja, ul. ks. Bogdana Gordona 4, Inowrocław

Nawiguj

Murowana świątynia została wzniesiona pod koniec XV wieku. Była wielokrotnie przebudowywana. Wystrój wnętrza utrzymany jest w stylu barokowym. Do najstarszych zabytków należą: ołtarz pw. św. Krzyża z unikatową, gotycką figurą Chrystusa, ołtarz pw. św. Anny oraz ołtarz pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny.

Inowrocławska Terma, ul. Świętokrzyska 107, Inowrocław

Nawiguj

Jest to basen rekreacyjny z solanką. Położony jest w pobliżu parku Solankowego. Polecam Wam wizytę w tym miejscu w celach leczniczych lub po prostu dla odpoczynku i relaksu.

Strona termy

Muzeum im. Jana Kasprowicza, ul. Solankowa 33, Inowrocław

Nawiguj

Muzeum ma charakter regionalny. Jego siedzibą jest pałac mieszczański z 1896 r.

Możemy tu obejrzeć wystawę biograficzną, poświęconą patronowi muzeum, Janowi Kasprowiczowi. Osobne ekspozycje poświęcono Stanisławowi Przybyszewskiemu i Stanisławowi Szenicy. Zobaczymy tu także wystawę sztuki polskiej z przełomu XIX i XX wieku i galerię portretów ze zbiorów rodziny Trzcińskich. Ponadto można tu obejrzeć kolekcję dawnych widoków polskich miast oraz kolekcję szklanych przycisków do papieru.

Strona muzeum

Rynek, Pakość

Nawiguj

Krótką wizytę w Pakości rozpoczynamy od Rynku. Można tu zobaczyć kilka zabytkowych kamienic. Uwagę zwraca ratusz z 1907 r. Stoi przed nim oryginalny pomnik – ławka na której siedzi św. Jakub, patron miasta.

Kalwaria Pakoska, Pakość

Nawiguj

Jest to zespół 25 kaplic pasyjnych, których budowę rozpoczęto w 1628 r. Poszczególne z nich rozsiane są po całej Pakości. Szczególną uwagę warto zwrócić na kościół pw. Pana Jezusa Ukrzyżowanego i Matki Bożej Bolesnej, będący XII stacją Drogi Krzyżowej.

Wewnątrz znajduje się ołtarz główny w formie Golgoty. Wśród zabytków należy wymienić także: ołtarze boczne, rokokową ambonę, chrzcielnicę, drewniany chór, czy barokowe obrazy z wizerunkami świętych. Znajduje się tu także największa w Polsce część relikwii drzewa Krzyża Świętego.

W pobliżu kościoła znajdują się także trzy wcześniejsze oraz dwie ostatnie stacje Drogi Krzyżowej.