Kościół poewangelicki zwanym również “Czerwonym kościółkiem”, to nie tylko zabytkowa budowla sakralna, ale także istotny element historii i dziedzictwa tego regionu. Wzniesiony w XIX w. według projektu Ferdinanda Martiusa, ten neogotycki kościół stanowił pierwotnie miejsce kultu dla gminy ewangelickiej. Jednak jego historia po II wojnie światowej była burzliwa- przez wiele lat pełnił funkcje magazynowe, zanim rozpoczęto starania o jego ocalenie i adaptację na cele społeczne.
Po wielu latach zaniedbań i próbach ratowania, w latach 80. XX w. rozpoczęto trudną restaurację kościoła, którą kontynuowano w latach 90. Po wykonanej restauracji świątynia została przekształcona w Centrum Wystawiennicze Gminnego Centrum Kultury. Obecnie pełni funkcję centrum kulturalnego i jest miejscem organizacji wystaw oraz różnorodnych wydarzeń artystycznych i społecznych.
Mała podpowiedź: jednym wejściem wchodzimy do galerii wystawienniczej, natomiast po wejściu od strony szczytu trafimy na kasę biletową do następnego punktu, czyli Pałacu Marianny Orańskiej. Jeśli się tam chcecie udać musicie kupić bilet 🙂.