Trasa 73: Dębina, Palmiry, Julinek, Zaborówek, Kampinos

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Fort V Dębina, Dębina

Nawiguj

Fort powstał pod koniec XIX wieku, jako element wewnętrznego pierścienia umocnień twierdzy Modlin. Podczas I wojny światowej został wysadzony przez wycofujących się Rosjan. Pomimo zniszczeń można zobaczyć interesujące elementy budowli, m.in. przeciwskarpę, fragmenty potern i wnętrza kaponier.

Jeśli lubicie eksplorować tego typu obiekty, to będziecie zadowoleni. Jest tu naprawdę wiele do odkrycia.

Muzeum – Miejsce Pamięci Palmiry, ul. Droga Palmirska, Palmiry

Nawiguj

W latach 1939-1941 na polanie w pobliżu Palmir Niemcy dokonywali masowych egzekucji polskich obywateli. Wśród pomordowanych znalazło się wielu przedstawicieli elit, aresztowanych w ramach akcji AB. Palmiry są, obok Katynia, najbardziej znanym symbolem martyrologii polskiej inteligencji w trakcie II wojny światowej.

W 1948 r. w pobliżu tej polany powstał cmentarz. Pochowano na nim ofiary niemieckiego terroru z tego okresu (zabite w Palmirach, ale także w innych miejscach straceń wokół Warszawy).

Z kolei w 1973 r. obok cmentarza zbudowano muzeum. Jego ekspozycja poświęcona jest niemieckim egzekucjom – tym w Palmirach, ale także w innych miejscach w Puszczy Kampinoskiej – dokonywanym w trakcie II wojny światowej.

Szlaki w Puszczy Kampinoskiej

Nawiguj

Po zwiedzeniu muzeum warto udać się na wycieczkę jednym ze szlaków, które przebiegają w jego pobliżu. Około 4 godziny zajmie Wam interesująca pętla wokół bagna Cichowąż (szlaki żółty, zielony i czerwony). Warto również odwiedzić obszar ochrony ścisłej Zaborów Leśny (około półtorej godziny w jedną stronę, szlaki czerwony i zielony). Możliwości dla piechurów jest tu dużo więcej.

Julinek Park, Julinek 1

Nawiguj

W Julinku funkcjonowała kiedyś stacjonarna baza cyrkowa. Służyła wszystkim ekipom cyrkowym w Polsce. Była miejscem szkolenia i treningu, wytwarzano tu również sprzęt i rekwizyty używane podczas przedstawień. Do dziś działa tu Państwowa Szkoła Sztuki Cyrkowej.

Bazy jednak już nie ma. Na jej terenie funkcjonuje park rozrywki. Czeka tu na Was wiele atrakcji dla całej rodziny, m.in. największy na Mazowszu park linowy, wesołe miasteczko, strefa dmuchanych zjeżdżalni, pole do mini golfa, ścianka wspinaczkowa czy ekologiczny plac zabaw.

Najmłodsi mogą także uczestniczyć w zabawach prowadzonych przez animatorów. Organizowane są również przedstawienia cyrkowe i teatralne, czy koncerty. W jednym z budynków dawnej bazy działa jedyne w Polsce muzeum poświęcone cyrkowi. Można tu zobaczyć m.in. plakaty, zdjęcia, stroje czy rekwizyty.

Pałac Wodzińskich, ul. Stołeczna 199, Zaborów

Nawiguj

Pałac został zbudowany w I połowie XIX wieku, w stylu klasycystycznym. Kilkukrotnie był przebudowywany. Otaczają go pozostałości parku. Obecnie mieści się tutaj ośrodek konferencyjny.

Skansen Budownictwa Puszczańskiego, Granica

Nawiguj

Skansen przedstawia budownictwo ludowe Puszczy Kampinoskiej. Pierwotnie miało się tu znajdować 25 obiektów. Jednak realizacja tego założenia nie powiodła się. Finalnie skansen składa się z trzech zagród. Urządzono w nich stałe ekspozycje: przyrodniczą, historyczną oraz etnograficzną. Organizowane są tu również warsztaty, a także wystawy czasowe.

Jedna z zagród, tzw. Chata Kampinoska, zlokalizowana jest poza głównym terenem skansenu. Naprzeciw skansenu znajduje się Muzeum Puszczy Kampinoskiej.

Wieża widokowa, Kampinos

Nawiguj

Wieża znajduje się obok Skansenu Budownictwa Puszczańskiego. Jest dość niska, mimo to rozpościera się z niej ciekawy widok na okoliczne lasy i mokradła.

Sosna Powstańców Styczniowych, Nowe Budy

Nawiguj

Jest to miejsce kaźni powstańców styczniowych, walczących z carską armią pod Budą Zaborowską. Rosjanie ponoć wieszali ich na konarach rosnącej tu sosny. Ciężar ich ciał miał sprawić, że jej konary zwisały ku ziemi.

 Obok, obumarłej już, sosny znajduje się pamiątkowy głaz oraz ołtarz polowy.