Kaplica Czaszek, Stanisława Moniuszki 8a, Kudowa-Zdrój

Nawiguj

Na początku muszę zaznaczyć, że nie ma możliwości fotografowania wnętrza kaplicy, dlatego są tylko zdjęcia z zewnątrz. Kadry, które przedstawiają środek pochodzą z kościoła św. Bartłomieja.

Kaplica Czaszek zbudowana w stylu barokowym w XVIII w., jest jednym z trzech podobnych obiektów w całej Europie i jedynym w Polsce. Inicjatywę budowy podjął proboszcz parafii, Wacław Tomaszek, który zebrał czaszki i kości zmarłych na skutek zarazy oraz ofiar wojen śląskich.

Wnętrze kaplicy zostało wyłożone około 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, które są świadectwem przemijania życia oraz tragicznych wydarzeń historycznych. Dodatkowo, pod podłogą kaplicy, w krypcie, spoczywa jeszcze kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich. Kaplica ta pełni funkcję nekropolii, będąc miejscem zadumy nad przemijaniem oraz miejscem upamiętnienia ofiar przeszłości.

Obok kaplicy znajduje się murowana dzwonnica z XVII w., ozdobiona ornamentem z barwnych płytek łupku oraz tarczami zegarowymi. Dalej, położony jest kościół św. Bartłomieja z XVII wieku, cechujący się bogatym wyposażeniem wnętrza, barokowym ołtarzem oraz freskami na suficie. Za kościołem znajduje się cmentarz z grobami ludzi różnych kultur, co świadczy o zróżnicowanej historii tych ziem.