Trasa 11: Rozewie, Jastrzębia Góra, Łeba

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Latarnia Morska, ul. Leona Wzorka 1, Rozewie

Nawiguj

W Rozewiu mamy dwie latarnie morskie!

Pierwsza powstała w 1822 r. i jest czynna do dziś, co czyni ją najstarszą latarnią morską na polskim wybrzeżu. Druga została uruchomiona w 1875 r. i działała do 1910 r. Ja zwiedzałem oczywiście tą pierwszą.

Legenda głosi, że w XVII wieku w okolicy rozbił się szwedzki statek. Z katastrofy ocalała jedynie córka kapitana, uratowana przez miejscowego rybaka. Zrozpaczona została w Rozewiu i co noc rozpalała ognisko na wzgórzu by ostrzec żeglarzy przed skałą wystającą z wody.

Po zwiedzeniu latarni warto udać się na spacer na przylądek Rozewie.

Samochód zostawiamy na parkingu przy głównej drodze. Do latarni trzeba pójść na piechotę.

Lisi Jar, Jastrzębia Góra

Nawiguj

Lisi Jar jest wąwozem o głębokości 50 metrów i długości 350 metrów, który ciągnie się wąskim pasem do morza. Kiedyś jego długość wynosiła ponad 10 kilometrów. Stan obecny jest wynikiem abrazji linii brzegowej. Morze pochłania ląd.

Przy wejściu do wąwozu stoi obelisk zwieńczony kulą z figurą orła wzbijającego się do lotu. Legenda mówi, że został postawiony aby upamiętnić Zygmunta III Wazę, którego statek rozbił się podczas powrotu ze Szwecji, a król znalazł się na brzegu, obok Lisiego Jaru.

Gwiazda Północy, Jastrzębia Góra

Nawiguj

Gwiazda Północy jest obeliskiem, który znajduje się w najbardziej na północ wysuniętym miejscu w Polsce (dokładnie 2 metry dalej niż przylądek Rozewie). Znajduje się na końcu ul. Norwida w Jastrzębiej Górze. Możemy podziwiać tutaj piękny widok z klifu oraz udać się na spacer niebieskim szlakiem.

“Łebskie Klocki”, ul. Leśna 3, Łeba

Nawiguj

“Łebskie Klocki”, to wystawa stworzona z klocków Lego, którą możemy zobaczyć w Discovery Parku w Łebie. Zdecydowanie warto tu wpaść, zapewniam że wizyta w tym miejscu zachwyci każde dziecko, również to dorosłe 🙂

Na wystawie możemy podziwiać fantastyczne konstrukcje z Lego: znane budowle (np. wieża Eiffla, Tower Bridge, Tadż Mahal), pojazdy kosmiczne, a nawet całe miasta. Wieloma można sterować. “Łebskie Klocki” to gwarancja doskonałej zabawy.

Godziny otwarcia

Wystawa Statków i Okrętów, ul. Nadmorska 3b, Łeba

Nawiguj

Wystawa przedstawia różne jednostki które pływają lub pływały po morzach i oceanach. Zobaczymy tu zarówno modele kutrów rybackich, promów, jak i naprawdę dużych statków handlowych oraz okrętów wojennych. Imponuje skala niektórych modeli, których długość sięga 2-3 metrów.

Jest to interesujące miejsce dla pasjonatów morza. Dla tych najmłodszych zaaranżowano interaktywny kącik, gdzie mogą pograć w statki lub pobawić się zdalnie sterowanymi modelami.

Godziny otwarcia

Port, Łeba

Nawiguj

Zwiedzanie portu proponuję rozpocząć przy ul. Abrahama. Idąc wzdłuż nabrzeża możemy podziwiać zacumowane statki. Skręcamy w prawo i kontynuujemy spacer. Po drugiej stronie możemy zobaczyć port jachtowy. Idziemy aż do falochronu, który chroni wejście do portu, pełniąc jednocześnie funkcję molo. Spacer możemy zakończyć na plaży.

Wydmy, Słowiński Park Narodowy

Nawiguj

Parking przy wejściu do parku narodowego zapełnia się dość szybko, dlatego im wcześniej się tam zjawicie. tym większa szansa, że znajdziecie na nim miejsce. Kiedy już to się uda, kolejnym krokiem jest zakup biletu wstępu. Pilnujcie go jak oka w głowie, bilety są sprawdzane przed samymi wydmami.

Prowadzi do nich 5-kilometrowy szlak, który możemy pokonać na piechotę, wynająć rower, lub podjechać meleksem (w cenie 16,50 PLN w jedną stronę).

Wydmy w Słowińskim Parku Narodowym są jedną z bardziej znanych atrakcji przyrodniczych polskiego wybrzeża. Są naprawdę wysokie – najwyższa liczy sobie 42 metry wysokości względnej. W dodatku przemieszczają się z prędkością kilku metrów rocznie. Są to największe ruchome wydmy w Europie.

Mniej więcej w połowie drogi z parkingu do wydm znajduje się Muzeum Wyrzutni Rakiet, na terenie dawnego poligonu rakietowego. Przez wiele lat miejsce to nie było dostępne dla zwykłych śmiertelników. Aby dostać się na poligon należało mieć przepustkę.

Poligon powstał w 1940 r. Podczas II wojny światowej pociski testowali tutaj Niemcy. Po wojnie przejęła go armia ZSRR. Z kolei w latach 1967-1974 testowano tutaj polską rakietę meteorologiczną Meteor.

Dziś miejsce to dostępne jest dla każdego. Turyści mogą zobaczyć przede wszystkim rakiety z różnych okresów oraz pozostałości zabudowań poligonu z okresu wojny: bunkier dowodzenia, lej wyrzutni, fundamenty stacji radiolokacyjnych oraz fundamenty hali montażowej.