Muzeum Flisactwa Polskiego, Rynek 5, Ulanów

Nawiguj

Jest to jedyne w Polsce muzeum gromadzące pamiątki związane z flisactwem. Mieści się w budynku z 1865 r., niegdyś należącym do ulanowskiego retmana.

Retman był starszym flisakiem, pełniącym funkcję kapitana tratwy. Co ciekawe, aby nim zostać, poza umiejętnościami, należało zdobyć… świadectwo moralności.

Muzeum prowadzi Bractwo Flisackie pw. św. Barbary. Nawiązuje ono do Bractwa św. Barbary, założonego w 1730 r. Było to zrzeszenie dewocyjne, a zgodę na jego powstanie wydał sam papież. Po latach wykształcił się z niego cech retmański i sternicki.

Przed muzeum znajduje się pomnik Jana Pawła II. Jego autorem jest Andrzej Pityński. Niebawem udamy się do jego galerii (prowadzonej także przez Bractwo Flisackie).

Tymczasem warto podejść do pobliskiego kościoła pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary z 1643 r. (tzw. kościół flisacki). W środku zachwycają zabytkowe ołtarze oraz bogata polichromia. Przetrzymywany jest tutaj najstarszy sztandar flisaków, czyli tzw. duża chorągiew sternicka z 1730 r. Przed kościołem możemy zobaczyć flisacką tubę salwową.

Strona muzeum