Trasa 22: Głubczyce, Prudnik, Głuchołazy

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Powiatowe Muzeum Ziemi Głubczyckiej, Rynek 1, Głubczyce

Nawiguj

Muzeum mieści się w głubczyckim ratuszu. Obejrzymy tutaj dwie wystawy stałe: archeologiczną pt. “Pradzieje ziemi głubczyckiej” oraz tzw. skarb z Jabłonki, czyli kunsztownie wykonane przedmioty ze stopu miedzi z XI wieku przed naszą erą.

Muzeum organizuje także wystawy czasowe. Można tu również zobaczyć sukiennice z XII wieku, a także wejść na ratuszową wieżę, by podziwiać panoramę okolicy.

Strona muzeum

Mury obronne, Głubczyce

Nawiguj

Mury miejskie pochodzą z XIII wieku. Ich charakterystycznym elementem są baszty o nietypowym zarysie, tj. ścięte z jednej strony (jedyne takie w Polsce). Niestety do dziś przetrwały tylko fragmenty obwarowań.

Rynek, Prudnik

Nawiguj

Pobyt w Prudniku zaczniemy od wizyty na tutejszym Rynku. W jego centralnej części stoi ratusz z 1782 r. Od strony ul. Zamkowej wznosi się kolumna maryjna, upamiętniająca ofiary dżumy z XVII wieku. Z kolei od strony ul. Sobieskiego znajduje się barokowa figura św. Jana Nepomucena. W jej pobliżu zobaczyć możemy także oryginalną, wykonaną w tym samym stylu fontannę.

Muzeum Ziemi Prudnickiej, ul. Bolesława Chrobrego 5, Prudnik

Nawiguj

W muzeum można obejrzeć eksponaty związane z archeologią, etnografią i historią regionu. Jego siedzibą są baszty obronne z XV wieku, a także budynki które przylegają do średniowiecznych murów miejskich.

W ramach muzeum można odwiedzić także Wieżę Woka, będącą pozostałością po średniowiecznym zamku (znajdującą się przy pl. Zamkowym) oraz Centrum Tradycji Tkackich (oddział muzeum, przy ul. Królowej Jadwigi 23).

Strona muzeum

Rynek, Głuchołazy

Nawiguj

Jest to jeden z największych rynków na Śląsku. Zabytkowy układ urbanistyczny przetrwał tutaj od XII wieku. Uwagę zwraca duża ilość zieleni. Charakterystycznym elementem Rynku jest dość zniszczona lipa. Jej wiek datowany jest na 400 lat!

Aleja Kawalerów Orderu Uśmiechu, Głuchołazy

Nawiguj

Podczas naszych wypraw po Polsce nieraz widzieliśmy różne aleje poświęcone znanym ludziom. Ta w Głuchołazach istnieje od 2013 r. i zdecydowanie się wyróżnia. Honoruje bowiem kawalerów Orderu Uśmiechu.

To międzynarodowe odznaczenie nadawane jest od 1968 r. za działalność służącą najmłodszym. Jego projekt stworzyła mieszkanka Głuchołaz, dziewięcioletnia Ewa Chrobak. W 2018 r., w 50. rocznicę ustanowienia odznaczenia, Głuchołazy otrzymały tytuł Miasta Orderu Uśmiechu.

Tężnia solankowa, ul. Parkowa, Głuchołazy

Nawiguj

Jest to jedyna tężnia w Polsce zbudowana w formie wieży widokowej. Ma 15 metrów wysokości. Spacerując po niej możemy nie tylko wdychać bogaty w mikroelementy aerozol, lecz także podziwiać okoliczne szczyty Biskupiej Kopy i Góry Chrobrego.

Sztolnia Bialska, Głuchołazy

Nawiguj

Jest to dawne wyrobisko górnicze, pozostałość po wydobyciu złota. Znajduje się przy promenadzie nad Białą Głuchołaską. Sztolnia ma 10 metrów długości i dwa otwory, pozwalające przez nią przejść.

Obok sztolni jest źródełko Żegnalce. Jego nazwa wzięła się stąd, że w dawnych czasach w tym miejscu rodziny żegnały mężczyzn wcielanych do wojska. Źródełko słynie z czystej i smacznej wody.

To idealne miejsce na początek wycieczki Szlakiem Złotych Górników lub spaceru wzdłuż rzeki.