Klasztor Niepokalanów, ul. Kolbego 5, Paprotnia

Nawiguj

Jest to franciszkański klasztor, założony w 1927 r. przez ojca Maksymiliana Kolbego. Dość szybko powstał tu duży ośrodek zakonny, z liczną infrastrukturą, a nawet… własną strażą pożarną. Od początku działał tu duży ośrodek wydawniczy pism religijnych, wydawany jest tu m.in. miesięcznik katolicki “Rycerz Niepokalanej”.

II wojna światowa okazała się dla klasztoru wyjątkowo tragiczna. Starczy wspomnieć losy ojca Maksymiliana Kolbego, który został zamordowany w niemieckim obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Okres PRL-u również nie był łatwy dla zakonników.

Klasztor Niepokalanów jest ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym. Jego centrum stanowi bazylika Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask, zbudowana w połowie XX wieku w stylu modernistycznym. W podziemiach świątyni można zobaczyć ruchomą szopkę pn. “Panorama Tysiąclecia”, składającą się z 140 figur znanych polskich chrześcijan, “defilujących” przed figurą Matki Bożej Częstochowskiej. Powstała w 1966 r. dla upamiętniania tysiąclecia chrztu Polski.

Będąc tu warto zobaczyć także starą kaplicę pw. św. Maksymiliana, uważaną za kolebkę klasztoru. Można tu również zwiedzić Muzeum św. Maksymiliana, a także zobaczyć replikę jego celi. Własne muzeum ma także działająca tutaj straż pożarna.

Tuż za nim z kolei umiejscowione jest Muzeum Papieskie w którym można zobaczyć dwa samochody: Fiat 130, z którego Jan Paweł II korzystał podczas pierwszej pielgrzymki do ojczyzny oraz samochód-kaplica z którego z kolei korzystał podczas procesji eucharystycznej w Warszawie w 1987 r.