Pałac Paulinum, Nowowiejska 62, Jelenia Góra

Nawiguj

Pałac Paulinum to dawna rezydencja szlachecka z XIX w., wzniesiona na szczycie parkowego wzgórza. Nazwa folwarku pochodzi od pierwszego superiora zakonu jezuitów – Paula Kottinga. Zakonnicy przybyli na tereny Jeleniej Góry na zaproszenie cesarza austriackiego, który chciał wzmocnić katolicyzm na Śląsku. Jednak w 1774 r., jezuici zostali zmuszeni do opuszczenia Paulinenhofu ze względu na decyzję papieża.

Sam pałac był rozbudowywany i modernizowany. W latach 70 XIX w. przypominał niemiecki renesans, a jego wnętrza- średniowieczne zamki saskie. Po zakończeniu II wojny światowej służył za dom wypoczynkowy dla archeologów, muzealników i historyków sztuki. W latach 60 XX w., w pałacu wybuchł pożar, który zniszczył mansardowy dach, część klatki schodowej i strop poddasza. Szybka odbudowa niestety nie pozwoliła na zachowanie pierwotnego wyglądu. Jednak po przejęciu posiadłości przez fundację, zadbano o odpowiednią opiekę konserwatorską. 

Budowla posiada liczne wieżyczki, wykusze i loggię skierowaną w stronę zbocza, a także nieregularnie rozmieszczone okna. Cały pałac jest bogato ozdobiony kamiennym detalem architektonicznym. Wejście do pałacu prowadzi przez wgłębiony portyk z kolumnami. Otacza go przestronny park.

Strona pałacu