Trasa 97: Srokowo, Mamerki, Węgorzewo, Pozedrze, Spytkowo

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Ratusz (pl. Rynkowy 1) i kościół pw. św. Krzyża (ul. Piekarska 8), Srokowo

Nawiguj

Zwiedzanie Srokowa zaczynamy od obejrzenia ratusza. Zbudowano go w latach 1772-1775 w stylu barokowym. Następnie kierujemy się w stronę XV-wiecznego, gotyckiego kościoła pw. św. Krzyża. W jego wnętrzu warto zobaczyć klasycystyczny ołtarz główny z drewnianymi, gotyckimi figurami Matki Bożej i świętych oraz kamienną, gotycką chrzcielnicę.

W latach 1718-1945 świątynia należała do protestantów.

Kompleks bunkrów, Mamerki 1

Nawiguj

Są to jedne z najlepiej zachowanych w Polsce bunkrów niemieckich z czasu II wojny światowej. Zbudowano je w latach 1940-1944 z przeznaczeniem dla dowódców Wehrmachtu, kierujących operacją wojskową przeciwko ZSRR. Powstało tu około 250 obiektów, tworzących samowystarczalne “miasto”. Niemcy opuścili je w styczniu 1945 r.

Obecnie kompleks udostępniony jest do zwiedzania. Można tu obejrzeć aż 30 bunkrów, a także zwiedzić jedyne w Europie muzeum poświęcone walkom na froncie wschodnim podczas II wojny światowej, z największą na świecie makietą bitwy pod Kurskiem.

W Mamerkach można ponadto zobaczyć 25-metrową replikę U-boot’a (przez lata istniało przekonanie, że niektóre z tutejszych schronów mogły stanowić tajne hale do ich produkcji), modele tajnej, niemieckiej broni (Wunderwaffe), czy replikę słynnej Bursztynowej Komnaty, która, zdaniem niektórych, miałaby zostać ukryta właśnie tutaj. Atrakcją jest też, mierząca 38 metrów, wieża widokowa.

Strona bunkrów

Muzeum Tradycji Kolejowej, ul. Jaracza 4, Węgorzewo

Nawiguj

Muzeum mieści się w budynku dawnego dworca kolejowego. Poświęcone jest historii kolei w Prusach Wschodnich. Można tu zobaczyć m.in.: różne urządzenia i maszyny kolejowe, wyposażenie dworców, mundury kolejarzy, rozkłady jazdy, czy fotografie.

Strona muzeum

Kościół pw. śś. Piotra i Pawła, ul. Zamkowa 16, Węgorzewo

Nawiguj

Kościół zbudowano w latach 1605-1611 w stylu późnogotyckim. W jego wnętrzu warto zobaczyć m.in. barokowy ołtarz główny z 1650 r. oraz najstarsze na Mazurach organy z 1647 r., o historycznym, barokowym brzmieniu. Do 1945 r. świątynia należała do protestantów.

Muzeum Kultury Ludowej, ul. Portowa 1, Węgorzewo

Nawiguj

Muzeum mieści się w zabytkowym, podmiejskim dworku zbudowanym około 1737 r. Gromadzone tu muzealia pochodzą z Warmii i Mazur. Wśród zbiorów etnograficznych możemy tu zobaczyć przedmioty codziennego użytku, sprzęty gospodarcze, odzież, tkaniny, akcesoria obrzędowe oraz sztukę ludową. Znajdują się tu także zbiory historyczne i archeologiczne.

Obok muzeum znajduje się park etnograficzny, a w nim przykłady mazurskiego budownictwa ludowego. Działają tu również pracownie rękodzielnicze: tkacka, garncarska oraz plastyki obrzędowej i kwiatów artystycznych.

Strona muzeum

Ekomarina, bulwar Loir et Cher 4, Węgorzewo

Nawiguj

Jest to kameralna przystań, położona nad Węgorapą. Żeglarze mają tu dostęp do wody, prądu, punktu opróżniania toalet chemicznych, sanitariatów i pralni. Znajdują się tu ponadto: informacja turystyczna, wypożyczalnia rowerów, kawiarnia oraz taras widokowy.

Plaża miejska Mamry, ul. Braci Ejsmontów 8, Węgorzewo

Nawiguj

Plaża położona jest obok miejsca wypływania Węgorapy z jeziora Mamry. Znajdują się tu boiska do siatkówki plażowej oraz mini plac zabaw. Kąpielisko odgrodzone jest molo, które pełni także funkcję falochronu. W sezonie działają tu punkty gastronomiczne.

Hochwald (Czarny Szaniec), Pozezdrze

Nawiguj

Kompleks schronów zbudowano w 1941 r. Służył jako kwatera dowódcy SS Heinricha Himmlera, który jednak nie bywał tu zbyt często. Niedaleko stąd znajdowało się niewielkie więzienie, gdzie prawdopodobnie przetrzymywano więźniów istotnych dla III Rzeszy.

Kwatera została opuszczona pod koniec 1944 r., zaś na początku 1945 r. wysadzono ją. Dziś można oglądać to, co po niej zostało.

Muzeum Indian, Spytkowo 48

Nawiguj

Jest to prywatne muzeum, poświęcone Indianom Ameryki Północnej. Można tu zobaczyć oryginalne, indiańskie rękodzieło, stroje, broń, przedmioty obrzędowe czy zabawki. Obok muzeum znajduje się rekonstrukcja indiańskiej wioski. Przy okazji zwiedzania można tu także spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku lub wiatrówki, czy rzucaniu włócznią lub tomahawkiem.

Strona muzeum