Ruiny pałacu oraz kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NPM i św. Zuzanny, Stolec 100

Nawiguj

Zwiedzanie zaczynamy od kościoła filialnego pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Panny Marii i św. Zuzanny. Został wybudowany pod koniec XIII w., a w kolejnych przechodził przebudowy. Jest to kościół orientowany, wykonany z kamienia, jednonawowy, z prostokątnym dwuprzęsłowym prezbiterium. Pomiędzy nawą a prezbiterium znajdują się dwie kwadratowe wieże, z hełmami pochodzącymi z XVI w. Sklepienie krzyżowo-żebrowe prezbiterium jest podtrzymywane przez rzeźbione wsporniki, a zworniki ozdobione są motywami roślinnymi. Wnętrze nawy było dwukrotnie odnawiane. W ołtarzu znajduje się rzeźbiony tryptyk przedstawiający Świętą Rodzinę, na ścianie drewniane epitafium z 1592 r., a w prezbiterium fragmenty późnogotyckiej polichromii z początku XVI w.

W pobliżu świątyni znajdują się ruiny imponującego niegdyś pałacu w stylu barokowym. Jest to zabytkowa rezydencja z XVIII w. Historia tego miejsca sięga daleko wstecz, gdyż wcześniej, tj. w XIV w. istniał tu zamek, który zniszczono w czasie wojen husyckich, a dwa stulecia później- renesansowy dwór. Obecny pałac powstał w stylu barokowym dla Henryka hr. von Churchswand. W kolejnych wiekach przeszedł wiele zmian, włączając w to przebudowę, która nadała mu neobarokowy charakter.

Fasada budynku, pierwotnie siedmioosiowa, dziś jest w stanie ruiny. Elewacja ogrodowa prezentuje się jako jedenastoosiowa, z centralnym ryzalitem i dwoma alkierzami po bokach. Wnętrza pałacu kryją dwu- i trzytraktowy układ pomieszczeń, z zachowanymi częściowymi sklepieniami, a sam budynek jest częścią większego kompleksu, w skład którego wchodzą również trzy oficyny mieszkalne oraz park o powierzchni 5 ha, który również wymaga remontu.