Rynek w Dzierżoniowie, Rynek 1, Dzierżoniów

Nawiguj

Spacer po Dzierżoniowie zaczynamy od rynku i wieży ratuszowej, która nad nim góruje. Zbudowana na planie kwadratu, prowadzi do wnętrza przez dwa wejścia ozdobione ostrołukowymi ceglanymi portalami. Piękna balustrada z herbem miasta i godłem Habsburgów, dodana dzięki bogatemu cechowi tkackiemu na początku XVII w., zachwyca swoim detalem. Wnętrze wieży skrywa nie tylko zabytkowy mechanizm zegara, ale także galerię historycznych fotografii, które przenoszą w dawne czasy. Taras widokowy oferuje podziwianie panoramy Kotliny Dzierżoniowskiej.

Nieopodal wieży, w dolnej części ratusza, znajduje się rekonstrukcja XIV-wiecznej Mennicy Miejskiej. To tutaj, w warsztacie menniczym, można własnoręcznie wybić pamiątkowe monety, ożywiając ducha minionych wieków.

Nie sposób ominąć również figury św. Jana Nepomucena. Ten barokowy pomnik stanowi istotny element historyczny Dzierżoniowa. Fundatorem rzeźby był Siegfried, rzeźnik, który popełnił bluźnierstwa przeciwko św. Nepomucenowi i wyznaniu katolickiemu. Na cokole znajduje się łacińska inskrypcja, która podkreśla pobożność i obronę św. Jana Nepomucena przed bezbożnymi nieprzyjaciółmi.

Świadectwem dawnych czasów handlu i rzemiosła są sukiennice, których historia sięga już XII w. Wokół nich organizował się blok śródrynkowy, stając się sercem handlu i życia społecznego. Choć obiekt wielokrotnie przeszedł przebudowy, to jego zewnętrzna ściana wciąż zachowuje późnogotyckie formy.

Idąc dalej, zobaczymy mury obronne, które wybudowano pod koniec XIII w. na polecenie księcia świdnickiego Bolka I. Baszty i bramy, choć nieco zmodyfikowane w kolejnych wiekach, przypominają o trudach minionych czasów. Spacerując wzdłuż murów, można podziwiać charakterystyczne portale, które przenoszą w odległe czasy, ukazując życie i kunszt ówczesnych rzemieślników.