Nasza pierwsza wyprawa do kierunek na północny-zachód. Będzie ciekawie, ponieważ mam zaplanowanych kilka atrakcji do zwiedzenia. Przybliżą nam one interesującą historię regionu, do którego się udajemy.
Pierwszym punktem zwiedzania jest Zamek Książąt Mazowieckich przy ulicy Zamkowej 1 w Ciechanowie https://wyprawomaniak.pl/zamek-ksiazat-mazowieckich-ciechanow/ Wzniesiono go w 1355 roku w dobie najazdów na Polskę wojsk krzyżackich, czeskich i litewskich. Po licznych przejściach na przestrzeni kilkuset lat został podniesiony z ruin i dziś stanowi nie lada atrakcję wzbogaconą o ekspozycję muzealną na basztach. Kolejny atut tego miejsca – można wejść naprawdę wysoko.
Po wycieczce na zamek, nie sposób pominąć ciechanowskiego Ratusza i estetycznego deptaka, który zawiedzie nas do kamienicy Brudnickich https://wyprawomaniak.pl/ciechanow-ratusz-plac-jana-pawla-ii-6-deptak-ul-warszawska-kamiennica-brudnickich-ul-sciegiennego-2/ . Nieco rozczarowują przykrywające ją reklamy, ale mam nadzieję na szybkie usunięcie ich z elewacji zabytkowego obiektu, z którym ściśle związana jest historia miasta.
Nie tracąc cennego czasu wchodzę do Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie https://wyprawomaniak.pl/muzeum-szlachty-ciechanow-ul-warszawska-61/ Niepozorny na pierwszy rzut oka budynek, w którym mieści się ekspozycja Muzeum powstał w 1924 roku. Przez wiele lat mieścił się tu bank mieszczańsko-rolniczy. Muzeum powstało tutaj dopiero w 1984 roku i od tamtego czasu pełni funkcję wystawienniczą oraz koncertową. Jest pod bardzo dobrą opieką. Pracownicy starają się, aby każdy zwiedzający otrzymał wyczerpujące informacje o tym miejscu i jego historii. Na szczególną uwagę zasługuje pieczołowicie wykonana rekonstrukcja nakrycia żydowskiego stołu wraz z makietami tradycyjnych potraw, które śmiało mogłyby być wykorzystane jako scenografia do filmu.
Czas ruszyć dalej pod bramę-dzwonnicę przy ulicy Augustiańskiej 3 https://wyprawomaniak.pl/brama-dzwonnica-ciechanow-ul-augustianska-3/ . Co w niej takiego wyjątkowego? Wyróżnia się swoim neogotyckim kunsztem architektonicznym. To bardzo charakterystyczny obiekt położony w malowniczym zakątku Ciechanowa.
Jedziemy dalej, mamy jeszcze wiele miejsc do odwiedzenia! Jestem teraz na terenie Parku Nauki Torus przy ulicy Płockiej 34. Co będę oglądał? Wieżowy zbiornik wyrównawczy na wodę. Konstrukcja zaprojektowana na podobieństwo instalacji artystycznej, ale jest to nieodłączny element krajobrazu już od kilkudziesięciu lat i pełni bardzo ważną funkcję. Zbiornik nazywany jest “wieżą ciśnień”. https://wyprawomaniak.pl/wieza-cisnien-ciechanow-ul-plocka-34/ W 2013 roku portal The World Geography umieścił go na piątym miejscu w rankingu najbardziej niezwykłych wież na świecie.
Wyjeżdżamy z miasta i udajemy się do Muzeum Romantyzmu w Opinogórze https://wyprawomaniak.pl/muzeum-romantyzmu-opinogora-ul-krasinskiego-9/ Szczerze przyznaję, że jestem pod ogromnym wrażeniem tego miejsca, choć do romantyka mi daleko… Muzeum znajduje sie na terenie 22-hektarowego parku krajobrazowego. Mamy tu kilka obiektów do zwiedzania m.in. neogotycki Pałacyk z lat 40. XIX w., Dwór, Oficyna dworska, Powozownia jak również oranżeria z salą konferencyjno – koncertową i ekspozycją multimedialną oraz zabudowania pofolwarczne mieszczące zaplecze edukacyjne, stajnię i ptaszarnię.
Spacer po parku w Opinogórze mógłby trwać całymi godzinami, ale przecież musimy ruszać dalej. Natchniony romantycznym duchem udałem się do Płońska. Przy planowaniu przystanku w tym mieście moją uwagę zwrócił charakterystyczny punkt na miejskim Rynku – pomnik św. Michała Archanioła, który jest patronem miasta. Był on zresztą punktem na mojej trasie, więc cel na ten etap osiągnąłem – przybyłem i zobaczyłem. Warto również przejść się niewiele dalej pod numer 21A pod osiemnastowieczną rodzinną kamienicę pierwszego premiera Izraela Dawida Ben Guriona. Dziś znajduje się tu restauracja https://wyprawomaniak.pl/plonsk-pl-15-sierpnia-21/
Dalsza trasa wiedzie nas do Czerwińska nad Wisłą https://wyprawomaniak.pl/czerwinsk-nad-wisla-ul-klasztorna-23/ , który otrzymał status miasta 1 stycznia 2020 roku, ale jego historia osadnicza sięga XII wieku. Szczególne wrażenie robią obiekty kultu religijnego, które są ściśle związane z historią miasta. Ulokowane pod adresem Klasztorna 23 sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Bazylika Zwiastowania Najświętszej Marii Panny w Czerwińsku nad Wisłą) wzniesione w latach 1129–1156 – cenny zabytek architektury romańskiej. Ukojenia duchowego szukał tam sam Władysław Jagiełło.
Teraz czas na chwilę zadumy i refleksji. Przyjechałem zobaczyć Cmentarz Żydowski w Nowym Dworze Mazowieckim https://wyprawomaniak.pl/cmentarz-zydowski-nowy-dwor-mazowiecki-ul-przytorowa/ Cmentarz jest oddalony około 600 metrów na południe od centrum miasta. Znajduje się na piaszczystym wzniesieniu pomiędzy ul. Przytorową i ul. Akacjową. Nekropolia przy ulicy Przytorowej jest jednocześnie miejscem pamięci. Została założona przed 1780 r. Również i tego miejsca nie ominęły tragiczne wojenne wydarzenia związane z eksterminacją ludności żydowskiej. W latach 60-tych XX wieku cmentarz plądrowano i wywożono nagrobki. Dochodziło wówczas również do profanacji szczątków. W latach 2010-2011 teren został ogrodzony metalowym płotem. Na lewo od wejścia wzniesiono mur, do którego przytwierdzono ponad 100 macew. Odnaleziono je pod jednym z chodników w Nowym Dworze Mazowieckim.
Kolejny przystanek – Fort Modlin ul. Bema 500 https://wyprawomaniak.pl/fort-modlin-ul-bema-500-nowy-dwor-mazowiecki/ Jak mógłbym przeoczyć to wyjątkowe miejsce? Cały kompleks militarny, do którego należy Twierdza Modlin to prawdziwy pomnik historii obronnej, który budzi podziw w całej Europie. Bardziej okazały jest jedynie fort wojenny w Verdun.
W odległości 100 metrów od Fortu znajduje się kolejna nekropolia, którą chciałem zobaczyć. Cmentarz Wojenny, który istnieje od 1915 roku https://wyprawomaniak.pl/cmentarz-wojenny-ul-bema-310-nowy-dwor-mazowiecki/ . Pochowani są na nim obrońcy Modlina. Wielu z nich pozostało bezimiennych, ale miasto godnie ich uhonorowało oddając jako ich miejsce spoczynku zadbany, ogrodzony teren.
Stamtąd udałem się od razu do Muzeum Kampanii Wrześniowej przy ulicy Baśki Murmańskiej 156 https://wyprawomaniak.pl/muzeum-kampanii-wrzesniowej-ul-baski-murmanskiej-156-nowy-dwor-mazowiecki/ Muzeum ulokowano w budynku dawnych koszar oficerskich, na terenie Modlina-Twierdzy. Główną atrakcją jest replika prochowni pełniącej rolę bunkra, gdzie samemu można odczuć namiastkę grozy nalotu niemieckich bombowców. Prawdziwa gratka zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.
Jadę zwiedzać dalej! Przede mną Wieża Widokowa, prochownia Twierdza Modlin przy ulicy ul. Bema 200 https://wyprawomaniak.pl/wieza-widokowa-prochownia-twierdza-modlin-ul-bema-200-nowy-dwor-mazowiecki/
Prochownia 197 to wyjątkowy zbiór eksponatów z okresu II Rzeczpospolitej. Mieści sie tam bowiem Multimedialne Centrum Edukacji Historycznej. Przenosimy się do przedwojennego polskiego garnizonu, a nawet na pole bitwy. Mogę sobie postrzelać na wirtualnej strzelnicy.
200 metrów od Prochowni znajduje się kolejny punkt wycieczki, a jest nim taras Wieży Czerwonej, z której widać jedną z najpiękniejszych panoram Mazowsza. Wszak można sobie tutaj przypomnieć czym jest lęk wysokości, ale ciekawość zwyciężyła. Wieża zdobyta!
No i wreszcie prawdziwa perełka połączona z przyjemnym spacerkiem wzdłuż koszar. Spichlerz i Brama Ostrołęcka Twierdzy Modlin przy ulicy Kalenkiewicza https://wyprawomaniak.pl/brama-ostrolecka-twierdzy-modlin-ul-kalenkiewicza-nowy-dwor-mazowiecki/ Nie wjedziecie tam nawet skuterem. Pojazdy zostawimy przed szlabanem i spacerkiem zmierzamy oglądać spichlerz znajdujący się na drugim brzegi rzeki. Zwiedzający podziwiają jego monumentalne ruiny z tarasu pod Bramą Ostrołęcką Twierdzy Modlin. Brama znajduje się we wschodniej części twierdzy. Jest to trzykondygnacyjna konstrukcja obronna z 1836 r. Twierdza Modlin wraz z koszarami to zabytek określany jako unikat na skalę europejską. I tutaj ciekawostka: to właśnie w czasach, kiedy Polska nie miała jeszcze dostępu do morza zalążkiem Polskiej Marynarki Wojennej stał się właśnie port w Modlinie, o czym informuje zwiedzających pamiątkowa tablica na ścianie koszar. Pierwsza trasa za nami! Pełno ciekawych miejsc, cennych informacji i frajda z podróży. Do zobaczenia na kolejnej trasie Wyprawomaniacy!