Trasa 100: Stara Hańcza, Wisztyniec, Stańczyki, Gołdap

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Dwór szlachecki, Stara Hańcza

Nawiguj

Są to relikty XVIII-wiecznego dworu, niegdyś malowniczo położonego nad jeziorem Hańcza. Rezydencję strawił pożar w 1946 r. Do dziś przetrwały jedynie zasypane piwnice, fragment murów oraz dawny dworski park. W pobliżu przebiegają szlaki piesze i rowerowe.

Trójstyk granic Wisztyniec, Bolcie

Nawiguj

Jest to miejsce styku granic Polski, Litwy i Rosji (obwód kaliningradzki). Stoi tu kamienny obelisk z godłami tych trzech państw. Wokół niego, na wybrukowanym kręgu, zaznaczone są ich granice.

Ciekawostką jest, że okolice tego trójstyku stanowią polski biegun zimna.

Uwaga: Absolutnie nie wolno przekraczać granicy rosyjskiej.

Wieża widokowa, Stańczyki

Nawiguj

Wieża znajduje się nieopodal jeziora Dobellus Duży i oferuje przepiękne widoki na okolicę. Doskonale widać stąd słynne mosty kolejowe w Stańczykach (jedne z najwyższych w Polsce). Obok wieży jest darmowy parking.

Protip: Wstęp na mosty w Stańczykach jest płatny. Za to wieża pozwala zobaczyć je zupełnie za darmo 🙂

Plaża miejska, ul. Stadionowa, Gołdap

Nawiguj

Plaża położona jest nad jeziorem Gołdap. Jest tutaj bogata infrastruktura: molo, dwa boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego, czy plac zabaw. Obok znajduje się camping z miejscami dla kamperów.

Mazurskie Tężnie Solankowe, promenada Zdrojowa 20, Gołdap

Nawiguj

Tężnie położone są nad jeziorem Gołdap. Są czwarte w Polsce pod względem wielkości. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Obok tężni jest pijalnia wód mineralnych, a w niej także grota solna. Nad jeziorem, na wysokości tężni, jest molo.

Strona tężni

Wieża ciśnień, ul. Paderewskiego 35, Gołdap

Nawiguj

Wieżę zbudowano w 1905 r. W 1986 r. została wyłączona z eksploatacji. Dziś służy turystom. Wieża ma dwa tarasy widokowe. Jest tu także kawiarnia, a na piętrach poniżej niej można zobaczyć różne ciekawe eksponaty.

Strona wieży

Rynek miejski (pl. Zwycięstwa), Gołdap

Nawiguj

Gołdapski rynek wyglądem przypomina park. W jego centralnej części znajduje się fontanna z przerzuconym nad nią mostem. Wśród innych parkowych obiektów warto wymienić pomnik Orła Białego oraz zegar słoneczny, wskazujący czasy letni i zimowy.

Konkatedra pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Żeromskiego 2, Gołdap

Nawiguj

Kościół zbudowano w XVI wieku w stylu późnogotyckim. W wyniku częstych renowacji zatracił stylowe elementy dekoracyjne. Jego wyposażenie jest współczesne. Do 1945 r. świątynia należała do protestantów.

Izba Regionalna “Muzeum Ziemi Gołdapskiej im. Mieczysława Ratasiewicza”, ul. Partyzantów 31, Gołdap

Nawiguj

Izba mieści się w dwóch budynkach dawnych koszar wojskowych. W pierwszym znajduje się wystawa stała. Składają się na nią eksponaty etnograficzne, historyczne, geologiczne i militaria związane z rejonem Gołdapi. W drugim organizowane są wystawy czasowe.