Trasa 100

Dwór szlachecki, Stara Hańcza

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 4

wyprawomaniak

Są to relikty XVIII-wiecznego dworu, niegdyś malowniczo położonego nad jeziorem Hańcza. Rezydencję strawił pożar w 1946 r. Do dziś przetrwały jedynie zasypane piwnice, fragment murów oraz dawny dworski park. W pobliżu przebiegają szlaki piesze i rowerowe.

Trójstyk granic Wisztyniec, Bolcie

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak

Jest to miejsce styku granic Polski, Litwy i Rosji (obwód kaliningradzki). Stoi tu kamienny obelisk z godłami tych trzech państw. Wokół niego, na wybrukowanym kręgu, zaznaczone są ich granice.

Ciekawostką jest, że okolice tego trójstyku stanowią polski biegun zimna.

Uwaga: Absolutnie nie wolno przekraczać granicy rosyjskiej.

Wieża widokowa, Stańczyki

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Wieża znajduje się nieopodal jeziora Dobellus Duży i oferuje przepiękne widoki na okolicę. Doskonale widać stąd słynne mosty kolejowe w Stańczykach (jedne z najwyższych w Polsce). Obok wieży jest darmowy parking.

Protip: Wstęp na mosty w Stańczykach jest płatny. Za to wieża pozwala zobaczyć je zupełnie za darmo 🙂

Plaża miejska, ul. Stadionowa, Gołdap

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Plaża położona jest nad jeziorem Gołdap. Jest tutaj bogata infrastruktura: molo, dwa boiska do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego, czy plac zabaw. Obok znajduje się camping z miejscami dla kamperów.

Mazurskie Tężnie Solankowe, promenada Zdrojowa 20, Gołdap

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 25

wyprawomaniak

Tężnie położone są nad jeziorem Gołdap. Są czwarte w Polsce pod względem wielkości. Na ich szczycie znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę okolicy. Obok tężni jest pijalnia wód mineralnych, a w niej także grota solna. Nad jeziorem, na wysokości tężni, jest molo.

Strona tężni

Wieża ciśnień, ul. Paderewskiego 35, Gołdap

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 22

wyprawomaniak

Wieżę zbudowano w 1905 r. W 1986 r. została wyłączona z eksploatacji. Dziś służy turystom. Wieża ma dwa tarasy widokowe. Jest tu także kawiarnia, a na piętrach poniżej niej można zobaczyć różne ciekawe eksponaty.

Strona wieży

Rynek miejski (pl. Zwycięstwa), Gołdap

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Gołdapski rynek wyglądem przypomina park. W jego centralnej części znajduje się fontanna z przerzuconym nad nią mostem. Wśród innych parkowych obiektów warto wymienić pomnik Orła Białego oraz zegar słoneczny, wskazujący czasy letni i zimowy.