Trasa 101

Kawiarnia obrotowa, Konikowo 11b

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 4

wyprawomaniak

Kawiarnia znajduje się na szczycie Pięknej Góry. Można stąd podziwiać panoramę okolicy. Na górę dostaniemy się piechotą (betonowym torem saneczkowym) lub wyciągiem krzesełkowym. Obrót kawiarni trwa około 50 minut.

Grobowiec rodziny Steinertów, Zakałcze Wielkie

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 5

wyprawomaniak

Grobowiec pochodzi z około 1860 r. Zbudowano go w stylu neogotyckim. Znajduje się na starym cmentarzu ewangelickim. W środku pochowano dwa ciała – mężczyzny i kobiety – oba pozbawione głów.

Według niektórych badaczy grobowiec należy do rodziny Barków, która odkupiła tutejszy majątek w 1916 r.

Republika Ściborska, Ściborki 6

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 121

wyprawomaniak

Jest to osada ekologiczna z zabudowaniami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku. Prowadzi ją, wraz z rodziną, Dariusz Morsztyn (alias Biegnący Wilk), jeden z najbardziej znanych polskich maszerów (czyli osób powożących psim zaprzęgiem).

Znajduje się tu hodowla psów zaprzęgowych. Ponadto można zobaczyć m.in.: zagrodę z konikami polskimi, muzeum kultury Indian i Eskimosów, chatę maszera, chaty traperskie, chatę z Puszczy Boreckiej, czy zabytkową pasiekę. Latem funkcjonuje wioska indiańska, organizowane są też m.in. obozy dla dzieci. Zimą wyjątkową atrakcją jest przejażdżka psim zaprzęgiem.

Strona Republiki

Piramida w Rapie, Rapa

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 7

wyprawomaniak

Jest to mauzoleum rodziny von Fahrenheid, dawnych właścicieli okolicznych dóbr. Piramida powstała prawdopodobnie po 1792 r. Początkowo miała to być… lodownia, która później diametralnie zmieniła przeznaczenie. Piramida jest grobem dla co najmniej pięciu osób.

Zabrost Wielki

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 37

wyprawomaniak

Jest to wieś założona w XVI wieku. Została zniszczona w trakcie I wojny światowej, zaś w 1917 r. odbudowano ją według kompleksowego planu (co w przypadku wsi jest wyjątkowe(!)). W takim kształcie przetrwała do dzisiaj. Wieś wyróżnia się szczególną zabudową, z charakterystycznymi bramami pomiędzy domami a budynkami gospodarczymi.

W 2017 r. wieś została zeskanowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki temu stworzono jej wirtualny obraz, który uzupełniono o brakujące elementy budynków oraz o budynki już nieistniejące, według stanu z 1917 r. Jest to unikatowe przedsięwzięcie, zrealizowane w celu ochrony dziedzictwa materialnego.

Młyn Kulturalny, al. Wojska Polskiego 27, Budry

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 41

wyprawomaniak

Młyn zbudowano pod koniec XIX wieku. Działał do 1995 r. Dziś, odrestaurowany, pełni funkcję centrum kultury. Organizowane są tu różne wystawy, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne. Można tu również zobaczyć oryginalne urządzenia młyńskie z XIX wieku.

Strona młyna

Punkt widokowy na jezioro Święcajty

 
Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 12

wyprawomaniak

Punkt znajduje się na wzniesieniu nad jeziorem Święcajty. Rozpościera się stąd piękny widok na okolicę. Tuż obok znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, miejsce spoczynku żołnierzy niemieckich i rosyjskich.