Trasa 101: Konikowo, Banie Mazurskie, Zakałcze Wielkie, Republika Ściborska, Rapa, Zabrost Wielki, Budry

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kawiarnia obrotowa, Konikowo 11b

Nawiguj

Kawiarnia znajduje się na szczycie Pięknej Góry. Można stąd podziwiać panoramę okolicy. Na górę dostaniemy się piechotą (betonowym torem saneczkowym) lub wyciągiem krzesełkowym. Obrót kawiarni trwa około 50 minut.

Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Konopnickiej 21, Banie Mazurskie

Nawiguj

Jest to cerkiew greckokatolicka, zbudowana w XIX wieku. Dawniej była to kaplica baptystów, a w latach 1946-1978 kościół rzymskokatolicki. Wyposażenie cerkwi jest współczesne.

Grobowiec rodziny Steinertów, Zakałcze Wielkie

Nawiguj

Grobowiec pochodzi z około 1860 r. Zbudowano go w stylu neogotyckim. Znajduje się na starym cmentarzu ewangelickim. W środku pochowano dwa ciała – mężczyzny i kobiety – oba pozbawione głów.

Według niektórych badaczy grobowiec należy do rodziny Barków, która odkupiła tutejszy majątek w 1916 r.

Republika Ściborska, Ściborki 6

Nawiguj

Jest to osada ekologiczna z zabudowaniami pochodzącymi z XVIII i XIX wieku. Prowadzi ją, wraz z rodziną, Dariusz Morsztyn (alias Biegnący Wilk), jeden z najbardziej znanych polskich maszerów (czyli osób powożących psim zaprzęgiem).

Znajduje się tu hodowla psów zaprzęgowych. Ponadto można zobaczyć m.in.: zagrodę z konikami polskimi, muzeum kultury Indian i Eskimosów, chatę maszera, chaty traperskie, chatę z Puszczy Boreckiej, czy zabytkową pasiekę. Latem funkcjonuje wioska indiańska, organizowane są też m.in. obozy dla dzieci. Zimą wyjątkową atrakcją jest przejażdżka psim zaprzęgiem.

Strona Republiki

Piramida w Rapie, Rapa

Nawiguj

Jest to mauzoleum rodziny von Fahrenheid, dawnych właścicieli okolicznych dóbr. Piramida powstała prawdopodobnie po 1792 r. Początkowo miała to być… lodownia, która później diametralnie zmieniła przeznaczenie. Piramida jest grobem dla co najmniej pięciu osób.

Zabrost Wielki

Nawiguj

Jest to wieś założona w XVI wieku. Została zniszczona w trakcie I wojny światowej, zaś w 1917 r. odbudowano ją według kompleksowego planu (co w przypadku wsi jest wyjątkowe(!)). W takim kształcie przetrwała do dzisiaj. Wieś wyróżnia się szczególną zabudową, z charakterystycznymi bramami pomiędzy domami a budynkami gospodarczymi. W 2017 r. cała wieś została zeskanowana przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Dzięki temu stworzono jej wirtualny obraz, który uzupełniono o brakujące elementy budynków oraz o budynki już nieistniejące, według stanu z 1917 r. Jest to unikatowe przedsięwzięcie (pierwsze takie w Polsce), zrealizowane w celu ochrony dziedzictwa materialnego.

Młyn Kulturalny, al. Wojska Polskiego 27, Budry

Nawiguj

Młyn zbudowano pod koniec XIX wieku. Działał do 1995 r. Dziś, odrestaurowany, pełni funkcję centrum kultury. Organizowane są tu różne wystawy, warsztaty i inne wydarzenia kulturalne. Można tu również zobaczyć oryginalne urządzenia młyńskie z XIX wieku.

Strona młyna

Punkt widokowy na Jezioro Święcajty

Nawiguj

Punkt znajduje się na wzniesieniu nad Jeziorem Święcajty. Rozpościera się stąd piękny widok na okolicę. Tuż obok znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej, miejsce spoczynku żołnierzy niemieckich i rosyjskich.