Kategoria: Trasa 103

 • Trasa 103: Bieżuń, Radziki małe, Radziki duże, Rypin, Osiek

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum Małego Miasta, Stary Rynek 19, Bieżuń

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 180

  wyprawomaniak

  Jest to oddział Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Placówka ma charakter lokalny. Można tu zobaczyć wystawę przedstawiającą dzieje i kulturę ziemi płockiej, a także kulturę materialną małego miasteczka z II połowy XIX wieku. Organizowane są tu również wystawy czasowe, prezentujące twórczość lokalnych artystów.

  strona muzeum

 • Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusa, ul. ks. Antoniego Podlesia 6, Rypin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 46

  wyprawomaniak

  Jest to współczesna świątynia, zbudowana w 1990 r. W środku można zobaczyć prawdopodobnie największe w Europie i drugie pod tym względem na świecie witraże sakralne. Łączna powierzchnia witraży w tym kościele wynosi około tysiąc metrów kwadratowych! Zostały wykonane przez rypińskich artystów. Praca nad nimi trwała (z przerwami) 20 lat.

 • Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, ul. Warszawska 20, Rypin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 68

  wyprawomaniak

  Muzeum ma charakter regionalny. Można tu zobaczyć trzy wystawy stałe. Pierwsza prezentuje historię szkolnictwa na ziemi dobrzyńskiej od końca XIX wieku. Druga przedstawia średniowieczne dzieje miasta na podstawie wykopalisk prowadzonych w pobliskim Starorypinie. Trzecia opowiada o martyrologii mieszkańców Rypina i okolic podczas II wojny światowej (w budynku tym przez pewien czas funkcjonowało wówczas więzienie Gestapo).

  Strona muzeum

 • Kościół ewangelicko-augsburski, ul. Kościuszki 15, Rypin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 24

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w 1888 r. w stylu neogotyckim. W środku uwagę zwraca bogata polichromia, a także rzeźbiona ambona. Naprzeciw świątyni do 1940 r. stał kościół pw. św. Ducha, zbudowany przez bożogrobców, którego historia sięga 1349 r. O przeszłości tego miejsca przypomina pomnik poświęcony zakonnikom.

 • Zamek w Radzikach Dużych, Radziki Duże

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Zamek powstał w latach 1380-1394. Stanowi przykład prostej warowni rycerskiej. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony i opuszczony. Obecnie można oglądać ruiny jego murów obwodowych.

 • Kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, Radziki Duże 33

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano na przełomie XIV i XV wieku. Wewnątrz warto zobaczyć ołtarz główny z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z początku XVII wieku, rokokową chrzcielnicę oraz gotycki krucyfiks. Obok świątyni znajduje się neogotycka dzwonnica.

 • Pałac w Radzikach Małych, Radziki Małe 13

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 18

  wyprawomaniak

  Pałac pochodzi z końca XVIII wieku. W latach 90. XX wieku został zniszczony przez pożar. Od tego czasu popada w ruinę. W kilku pomieszczeniach można zobaczyć zachowane polichromie ze scenami polowań.

 • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Osiek 69

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano na przełomie XIV i XV wieku w stylu gotyckim. Od 1618 r. znajduje się tu, uznawany za cudowny, obraz św. Rodziny. W środku warto ponadto zobaczyć barokowy ołtarz główny, barokową ambonę, a także zabytkowe sprzęty liturgiczne: monstrancję, kielich i pacyfikał.