Pałac Narzymskich, Jabłonowo-Zamek 19

Pałac zbudowano w XIX wieku w stylu neogotyckim. Otacza go park w stylu angielskim. Od 1933 r. jest zajmowany przez zgromadzenie pasterek.
Można tu zwiedzić salę pamięci, poświęconą założycielce zakonu, bł. Marii Karłowskiej. Jej relikwie przechowywane są w klasztornej kaplicy pw. Chrystusa Króla.
W latach 1941-1943 znajdował się tu hitlerowski obóz zniemczania dla osób wysyłanych na roboty przymusowe do Niemiec, a w 1945 r. obóz przejściowy NKWD.
Muzeum Lokalne, Łąkorz 2

Muzeum poświęcone jest kulturze ludowej ziemi lubawskiej. Zobaczymy tu wyposażenie izby mieszkalnej z przełomu XIX i XX wieku, dawne wyposażenie szkoły, czy wystawy poświęcone mleczarstwu i kowalstwu. Na ekspozycji plenerowej zaprezentowano wozy i maszyny rolnicze.
Nieopodal znajduje się zabytkowy wiatrak typu holender.
Kościół pw. Wszystkich Świętych, Brzozie 23
Zamek w Kurzętniku, Kurzętnik
Kurza Góra, ul. Kurza 1, Kurzętnik

Jest to obiekt rekreacyjny, którego sercem jest największa stacja narciarska w północnej Polsce. Ponadto znajduje się tu największy w Europie, całoroczny kompleks tubingowy. Nie lada atrakcją jest wieża widokowa. Prowadzi na nią łagodna, prawie 2-kilometrowa kładka z tablicami edukacyjnymi o dawnym Kurzętniku. Latem działają tutaj także bike park oraz rodzinna strefa zabaw.
Brama Brodnicka (Kurzętnicka), ul. 19 Stycznia 17a, Nowe Miasto Lubawskie
Rynek, Nowe Miasto Lubawskie
Bazylika pw. św. Tomasza Apostoła, ul. Kościelna 10, Nowe Miasto Lubawskie

bazylika pw. św. Tomasza Apostoła, Nowe Miasto Lubawskie
Kościół pochodzi z początku XIV wieku. Jego wnętrze zdobią polichromie z różnych okresów, w tym średniowieczne. Na uwagę zasługują ponadto późnogotycki tryptyk oraz ołtarz główny z około 1630 r. Cenne są także znajdujące się tu zabytki sztuki funeralnej – nagrobki, a zwłaszcza chorągiew żałobna zmarłego w 1643 r. wojewody chełmińskiego.
W kościele znajduje się cudowna figurka Matki Bożej Łąkowskiej, według tradycji pochodząca z 1402 r.