Trasa 106: Lipy, Lubawa, Iława, Szymbark, Susz, Kamieniec

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Sanktuarium Matki Bożej Lipskiej, Lubawa (Lipy)

Nawiguj

Początki sanktuarium sięgają XIII wieku. Wówczas to, według legendy, nad drzewem nad pobliskim potokiem ukazała się wielka jasność, a potem znaleziono tam figurkę Matki Bożej. Zbudowano w tym miejscu kaplicę, która nie przetrwała jednak do naszych czasów (podobnie jak cudowna figurka).

Stojąca tu obecnie świątynia (pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny) pochodzi z 1870 r. Obiektem kultu jest zaś figurka Matki Bożej Lipskiej z XV wieku. Na co dzień znajduje się w kościele farnym w Lubawie. Do sanktuarium przenoszona jest z okazji odpustu i jednocześnie w rocznicę jej koronacji (1-2 lipca).

Lubawskie Centrum Aktywności Społecznej, ul. Biskupów Chełmińskich 1, Lubawa

Nawiguj

Siedzibą centrum jest nowoczesny budynek, zintegrowany z reliktami zamku biskupów chełmińskich. Prowadzona jest tu różnorodna działalność społeczna i kulturalna. Można również obejrzeć ekspozycję poświęconą historii zamku i miasta oraz pozostałości dawnej warowni.

Strona centrum

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Anny, ul. Kościelna 5, Lubawa

Nawiguj

Kościół zbudowano w XIV wieku w stylu gotyckim. Kilkukrotnie była niszczona i odbudowywana. W środku znajduje się bogate wyposażenie. Uwagę zwraca przede wszystkim złocony ołtarz główny, a także dwa marmoryzowane ołtarze boczne (wszystkie z XVIII wieku). Jest tu także wiele cennych zabytków sztuki liturgicznej.

W świątyni przechowywana jest cudowna figurka Matki Boskiej Lipskiej.

Dworzec kolejowy Iława Główna, ul. Dworcowa 3, Iława

Nawiguj

Gotycki budynek dworca zbudowano w 1900 r. Warto zwrócić uwagę na witraże w oknach wejścia głównego oraz freski w holu głównym. Na placu przed wejściem głównym stoi zabytkowa lokomotywa TKt48-53.

Port śródlądowy, Iława

Nawiguj

Port znajduje się nad jeziorem Jeziorak (najdłuższym jeziorem w Polsce). Podzielony jest na części: pasażerską i towarową. Jest tu rozbudowana infrastruktura: restauracja, pralnia, umywalnie, miejsce do zmywania naczyń, a nawet warsztat do drobnych napraw statków. Ponadto oferowane są tu rejsy turystyczne. Obok portu jest plaża miejska.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, ul. Kościelna 2, Iława

Nawiguj

Kościół powstał w XIV wieku w stylu gotyckim. Zbudowano go tak, by mógł pełnić także funkcje obronne. Kilkukrotnie go przebudowywano, m.in. w 1550 r. dobudowując renesansową wieżę.

We wnętrzu warto zobaczyć rokokowy ołtarz główny. Ponadto godne uwagi są m.in. neogotyckie witraże oraz chrzcielnica, zaś w zakrystii srebrne epitafia trumienne. Ciekawostką jest latarenka w formie krokodyla trzymającego lampion, znajdująca się przy zachodnim wejściu do świątyni.

Obok kościoła znajdują się m.in.: dom proboszcza z XVII wieku, neogotycka plebania oraz relikty średniowiecznych murów miejskich.

Ratusz, ul. Niepodległości 13, Iława

Nawiguj

Ratusz zbudowano w latach 1910-1912. Reprezentuje styl neobarokowy. Powstał na terenach zielonych dawnej fosy miejskiej. Niedaleko stąd znajduje się jezioro Mały Jeziorak.

Kuźnia Talentów, ul. Jarosława Dąbrowskiego 16c, Iława

Nawiguj

Kuźnia została stworzona przez rzeźbiarza Marka Kałużę. Mieści się w budynku dawnej przepompowni ścieków z 1907 r. Jest to przestrzeń do spotkań i pracy twórczej dla lokalnych artystów. Organizowane są tu również różne wydarzenia kulturalne, a także warsztaty dla dzieci. Jest tu także małe muzeum, gromadzące różne dawne przedmioty.

Strona kuźni

Cerkiew pw. św. Jana Teologa, ul. Metropolity Andrzeja Szeptyckiego 8, Iława

Nawiguj

Jest to cerkiew greckokatolicka. Mieści się w dawnym budynku gazowni miejskiej z 1899 r. Pierwszą mszę odprawiono tu w 1996 r. Tuż obok cerkwi płynie Iławka.

Pałac w Kamieńcu, Kamieniec

Nawiguj

Jest to późnobarokowy pałac, zbudowany w 1720 r. Otaczał go rozległy ogród. Niestety rezydencja nie dotrwała do naszych czasów. W 1945 r. pałac splądrowali żołnierze radzieccy. Później był sukcesywnie obrabowywany, aż w 1947 r. został podpalony dla zatarcia śladów szabru.

W 1807 r. swoją kwaterę miał tu Napoleon Bonaparte.

Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego, ul. Kościelna 6, Susz

Nawiguj

Kościół zbudowano prawdopodobnie w latach 1340-1350 w stylu gotyckim. Był wielokrotnie remontowany i przebudowywany. Dobudowana do niego dzwonnica początkowo pełniła rolę obserwacyjno-obronną.

W środku najstarszymi zabytkami są: fresk przedstawiający św. Weronikę i klęczącego fundatora kościoła z XIV wieku, chrzcielnica z XV wieku, ambona z 1604 r., ołtarz główny z 1607 r. oraz ława z 1651 r. Cenna jest także ozdobiona obrazami empora.

Od reformacji do 1945 r. świątynia pozostawała w rękach protestantów.

Zamek w Szymbarku, Szymbark

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku. W toku dziejów był przebudowywany, zmieniając wygląd i charakter. W 1946 r. został spalony przez żołnierzy radzieckich. Dziś możemy oglądać jego ruiny.

W pobliskim lesie znajduje się cmentarz rodziny ostatnich właścicieli zamku sprzed II wojny światowej.

W 1995 r. kręcono tu sceny do filmu pt. “Król Olch”. Zamek został też uwieczniony w powieści pt. “Pan Samochodzik i Winnetou”.