Trasa 107: Bielany-Wąsy, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Siemiatycze

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej, Bielany-Wąsy 14

Nawiguj

Bez wątpienia jest to miejsce dla fanów techniki, a szczególnie militariów. Można tu obejrzeć różne pojazdy wojskowe, m.in. czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, czy pojazdy inżynieryjne. Osobne ekspozycje dotyczą broni strzeleckiej oraz łączności.

Część eksponatów stanowią pojazdy cywilne – samochody z okresu PRL-u oraz motocykle. Wśród zbiorów muzeum znajdują się także modele kolejek.

Strona muzeum

Katedra pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, skwer Najświętszej Maryi Panny 1a, Sokołów Podlaski

Nawiguj

Ten okazały kościół zbudowano w latach 1948-1951. Powstał na miejscu XIX-wiecznej świątyni, zniszczonej w 1944 r. W 1999 r. do jego tylnej elewacji dostawiono ołtarz polowy, będący częścią ołtarza papieskiego z Drohiczyna.

Góra Zamkowa, Drohiczyn

Nawiguj

Góra wznosi się z jednej strony nad miastem, a z drugiej nad Bugiem. Można stąd podziwiać panoramę okolicy. Niegdyś stał tu XIV-wieczny zamek. Od 1928 r. stoi tu obelisk upamiętniający 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

U podnóża góry znajduje się parking dla kamperów z możliwością poboru wody i prądu oraz zrzutu nieczystości. W pobliżu jest też przeprawa promowa przez rzekę, a obok niej stoi wieża widokowa.

Katedra pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Kościelna 10, Drohiczyn

Nawiguj

Kościół zbudowano w latach 1696-1709 w stylu barokowym. Niegdyś była to świątynia klasztorna jezuitów. Poważnych zniszczeń doznał podczas I i II wojny światowej. Mimo to warto obejrzeć jego wnętrze. Godne uwagi są zwłaszcza: późnogotycki krucyfiks, późnorenesansowa chrzcielnica, barokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego oraz rokokowa monstrancja, a także krypty.

Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, ul. Kraszewskiego 4, Drohiczyn

Nawiguj

Muzeum mieści się w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru, zbudowanego na przełomie XVII i XVIII wieku. Można tu zobaczyć wiele eksponatów: zabytki sztuki liturgicznej, ornaty, rzeźby i obrazy.

Jest tu też wiele pamiątek po wizycie Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 r. Cenne są oryginalne dokumenty królewskie, podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza czy Augusta II.

Wśród innych muzealiów warto zwrócić uwagę na krzyż Virtuti Militari z powstania kościuszkowskiego, czarną biżuterię noszoną przez żony Polaków zesłanych na Sybir po powstaniu styczniowym lub kielich mszalny wykonany na Syberii.

Muzeum Kajakarstwa, ul. Kraszewskiego 24, Drohiczyn

Nawiguj

Muzeum poświęcone jest historii kajakarstwa. Podczas zwiedzania zobaczycie jak kiedyś wyglądały kajaki oraz jak różnie mogą wyglądać ze względu na przeznaczenie. Wśród eksponatów znajdują się ciekawostki, np. kajak z żaglem, czy kajak którym pływał Karol Wojtyła. Atrakcją jest także symulator pływania kajakiem oraz możliwość testowania kajaków w specjalnym basenie.

Uwaga: Jeśli muzeum będzie zamknięte możecie dzwonić pod numer telefonu podany na drzwiach. Być może zostanie otwarte specjalnie dla Was 🙂

Strona muzeum

Muzeum Regionalne, ul. Kopernika 7, Drohiczyn

Nawiguj

Jest to lokalne muzeum, w którym można zobaczyć różne wystawy. Szczególnie ciekawa i bogata jest ekspozycja starych motocykli. Nie mniej interesujące są zabytkowe aparaty fotograficzne i kamery. Ponadto można tu zobaczyć wystawę historyczno-archeologiczną dotyczącą Drohiczyna i okolicy.

Obok muzeum znajduje się ośrodek edukacji ekologicznej. Można tu m.in. obejrzeć wystawy poświęcone ptakom żyjącym w okolicy oraz motylom. Niewątpliwą atrakcją są symulatory – jazdy na rowerze oraz łowienia ryb.

Uwaga: także w tym przypadku, jeśli muzeum będzie zamknięte możecie dzwonić pod numer telefonu podany na drzwiach.

Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 Maja 2, Siemiatycze

Nawiguj

Kościół powstał w latach 1626-1637 w stylu późnorenesansowym. Potem przebudowano go w stylu barokowym. W latach 1719-1832 opiekowało się nim zgromadzenie księży misjonarzy, którzy w latach 1719-1727 pobudowali tutaj klasztor. Obecnie mieści się w nim dom opieki społecznej. W świątyni warto zobaczyć ołtarz główny z 1730 r.

Cerkiew pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Powstania Styczniowego 1, Siemiatycze

Nawiguj

Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w 1866 r. w stylu rosyjsko-bizantyjskim. W środku warto zobaczyć ikonostas z 1908 r., a także barokowe ikony śś. Piotra i Pawła oraz św. Paraskiewy.

Ozdobna brama prowadząca na teren wokół cerkwi pochodzi z 1890 r. Znajdują się tu pozostałości zabytkowego cmentarza. Obecnie odbywają się tu pochówki prawosławnych duchownych.

Plaża miejska, ul. Sportowa, Siemiatycze

Nawiguj

Plaża położona jest nad sztucznym zalewem. Jest to dobre miejsce na relaks po całodziennym zwiedzaniu. Na wypoczywających czeka wiele atrakcji, m.in.: plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz molo.