Kategoria: Trasa 107

  • Trasa 107: Bielany-Wąsy, Sokołów Podlaski, Drohiczyn, Siemiatycze

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Podlaskie Muzeum Techniki Wojskowej i Użytkowej, Bielany-Wąsy 14

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 62

    wyprawomaniak

    Bez wątpienia jest to miejsce dla fanów techniki, a szczególnie militariów. Można tu obejrzeć różne pojazdy wojskowe, m.in. czołgi, działa samobieżne, transportery opancerzone, czy pojazdy inżynieryjne. Osobne ekspozycje dotyczą broni strzeleckiej oraz łączności.

    Część eksponatów stanowią pojazdy cywilne – samochody z okresu PRL-u oraz motocykle. Wśród zbiorów muzeum znajdują się także modele kolejek.

    Strona muzeum

  • Katedra pw. Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny, skwer Najświętszej Maryi Panny 1a, Sokołów Podlaski

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 7

    wyprawomaniak

    Ten okazały kościół zbudowano w latach 1948-1951. Powstał na miejscu XIX-wiecznej świątyni, zniszczonej w 1944 r. W 1999 r. do jego tylnej elewacji dostawiono ołtarz polowy, będący częścią ołtarza papieskiego z Drohiczyna.

  • Góra Zamkowa, Drohiczyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 19

    wyprawomaniak

    Góra wznosi się z jednej strony nad miastem, a z drugiej nad Bugiem. Można stąd podziwiać panoramę okolicy. Niegdyś stał tu XIV-wieczny zamek. Od 1928 r. stoi tu obelisk upamiętniający 10. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

    U podnóża góry znajduje się parking dla kamperów z możliwością poboru wody i prądu oraz zrzutu nieczystości. W pobliżu jest też przeprawa promowa przez rzekę, a obok niej stoi wieża widokowa.

  • Katedra pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Kościelna 10, Drohiczyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 24

    wyprawomaniak

    Kościół zbudowano w latach 1696-1709 w stylu barokowym. Niegdyś była to świątynia klasztorna jezuitów. Poważnych zniszczeń doznał podczas I i II wojny światowej. Mimo to warto obejrzeć jego wnętrze. Godne uwagi są zwłaszcza: późnogotycki krucyfiks, późnorenesansowa chrzcielnica, barokowa rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego oraz rokokowa monstrancja, a także krypty.

  • Muzeum Diecezjalne im. Jana Pawła II, ul. Kraszewskiego 4, Drohiczyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 52

    wyprawomaniak

    Muzeum mieści się w skrzydle pofranciszkańskiego klasztoru, zbudowanego na przełomie XVII i XVIII wieku. Można tu zobaczyć wiele eksponatów: zabytki sztuki liturgicznej, ornaty, rzeźby i obrazy.

    Jest tu też wiele pamiątek po wizycie Jana Pawła II w Drohiczynie w 1999 r. Cenne są oryginalne dokumenty królewskie, podpisane przez Władysława IV, Jana Kazimierza czy Augusta II.

    Wśród innych muzealiów warto zwrócić uwagę na krzyż Virtuti Militari z powstania kościuszkowskiego, czarną biżuterię noszoną przez żony Polaków zesłanych na Sybir po powstaniu styczniowym lub kielich mszalny wykonany na Syberii.

  • Muzeum Kajakarstwa, ul. Kraszewskiego 24, Drohiczyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 20

    wyprawomaniak

    Muzeum poświęcone jest historii kajakarstwa. Podczas zwiedzania zobaczycie jak kiedyś wyglądały kajaki oraz jak różnie mogą wyglądać ze względu na przeznaczenie. Wśród eksponatów znajdują się ciekawostki, np. kajak z żaglem, czy kajak którym pływał Karol Wojtyła. Atrakcją jest także symulator pływania kajakiem oraz możliwość testowania kajaków w specjalnym basenie.

    Uwaga: Jeśli muzeum będzie zamknięte możecie dzwonić pod numer telefonu podany na drzwiach. Być może zostanie otwarte specjalnie dla Was 🙂

    Strona muzeum

  • Muzeum Regionalne, ul. Kopernika 7, Drohiczyn

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 54

    wyprawomaniak

    Jest to lokalne muzeum, w którym można zobaczyć różne wystawy. Szczególnie ciekawa i bogata jest ekspozycja starych motocykli. Nie mniej interesujące są zabytkowe aparaty fotograficzne i kamery. Ponadto można tu zobaczyć wystawę historyczno-archeologiczną dotyczącą Drohiczyna i okolicy.

    Obok muzeum znajduje się ośrodek edukacji ekologicznej. Można tu m.in. obejrzeć wystawy poświęcone ptakom żyjącym w okolicy oraz motylom. Niewątpliwą atrakcją są symulatory – jazdy na rowerze oraz łowienia ryb.

    Uwaga: także w tym przypadku, jeśli muzeum będzie zamknięte możecie dzwonić pod numer telefonu podany na drzwiach.

  • Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. 3 Maja 2, Siemiatycze

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 10

    wyprawomaniak

    Kościół powstał w latach 1626-1637 w stylu późnorenesansowym. Potem przebudowano go w stylu barokowym. W latach 1719-1832 opiekowało się nim zgromadzenie księży misjonarzy, którzy w latach 1719-1727 pobudowali tutaj klasztor. Obecnie mieści się w nim dom opieki społecznej. W świątyni warto zobaczyć ołtarz główny z 1730 r.

  • Cerkiew pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła, ul. Powstania Styczniowego 1, Siemiatycze

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak

    Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w 1866 r. w stylu rosyjsko-bizantyjskim. W środku warto zobaczyć ikonostas z 1908 r., a także barokowe ikony śś. Piotra i Pawła oraz św. Paraskiewy.

    Ozdobna brama prowadząca na teren wokół cerkwi pochodzi z 1890 r. Znajdują się tu pozostałości zabytkowego cmentarza. Obecnie odbywają się tu pochówki prawosławnych duchownych.

  • Plaża miejska, ul. Sportowa, Siemiatycze

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 5

    wyprawomaniak

    Plaża położona jest nad sztucznym zalewem. Jest to dobre miejsce na relaks po całodziennym zwiedzaniu. Na wypoczywających czeka wiele atrakcji, m.in.: plac zabaw, boisko do siatkówki plażowej, wypożyczalnia sprzętu wodnego oraz molo.