Kategoria: trasa 108

 • Trasa 108: Olendry, Koterka, Grabarka, Hajnówka

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Kasztelik Korona Podlasia, Olendry 86

  Nawiguj

  wyprawomaniak.pl

  Zdjęcie 1 z 25

  wyprawomaniak

  Ten współczesny, kamienny zamek zaprojektował i samodzielnie (!) zbudował lokalny społecznik, Jerzy Korowicki. Warownia ma nawet swój herb – odwrócony herb Siemiatycz. Z zamkowej baszty roztacza się ładny widok. W środku zaś można oglądać prace miejscowych artystów oraz różne dawne przedmioty. Obok zamku dostępne jest miejsce do grillowania.

 • Schron bojowy, Anusin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to jeden ze schronów Linii Mołotowa. ZSRR rozpoczęło jej budowę w 1940 r. Przebiegała wzdłuż jego umownej granicy z III Rzeszą, głównie na obszarze Polski. W okolicy można zobaczyć jej liczne pozostałości. Łączy je niebieski szlak turystyczny (Szlak Bunkrów).

 • Cerkiew pw. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”, Koterka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Jest to drewniana cerkiew prawosławna, zbudowana w latach 1909-1912. W miejscu w którym stoi w 1852 r. miało dojść do objawienia maryjnego. Dziś wciąż jest to ważny cel pielgrzymek. Obok świątyni znajdują się otoczone kultem źródełko oraz krzyże wotywne.

 • Święta Góra Grabarka, Grabarka-Klasztor 1

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 55

  wyprawomaniak

  Jest to najważniejsze sanktuarium dla wyznawców prawosławia w Polsce. W 1947 r. erygowano tu żeński monaster pw. śś. Marty i Marii.

  Historia tego miejsca sięga 1710 r. Podczas trwającej wówczas w tym rejonie epidemii cholery ludzie modlili się tu i pili wodę z pobliskiego źródła. Miało się to przyczynić do ustąpienia zarazy.

  Wzniesiono tu wówczas kapliczkę wotywną pw. Przemienienia Pańskiego z której powstała cerkiew. Niestety spłonęła doszczętnie w 1990 r. Odbudowano ją w 1994 r. Jest to najważniejsza świątynia tutejszego sanktuarium. Ponadto znajdują się tutaj: cerkiew pw. Ikony Matki Bożej „Wszystkich Strapionych Radość”, klasztor, dwa domy pielgrzyma i cmentarz.

  Cerkiew pw. Przemienienia Pańskiego otaczają krzyże wotywne, przynoszone przez pielgrzymów podczas obchodów święta Przemienienia Pańskiego. W pobliżu znajduje się źródło z cudowną wodą o uzdrawiającej mocy.

 • Turystyczna Kolejka Wąskotorowa, ul. Kolejki Leśne 12, Hajnówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 29

  wyprawomaniak

  Budowa kolejki rozpoczęła się w 1916 r., w związku z rozwojem przemysłu drzewnego w regionie. Jej przemysłowa eksploatacja trwała do 1991 r. Od tego czasu pełni funkcję turystyczną.

  Przejazdy realizowane są na trasach (tam i powrót): Hajnówka-Topiło oraz Hajnówka-Dolina Rzeki Leśnej. Kolejka jest pod zarządem Lasów Państwowych.

  Strona kolejki

 • Muzeum i Ośrodek Kultury Białoruskiej, ul. 3 Maja 42, Hajnówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 55

  wyprawomaniak

  Muzeum ma charakter etnograficzny. Można tu zobaczyć trzy wystawy stałe, przedstawiające Białorusinów Podlasia. Jedna opowiada o ich życiu i pracy w rytm kalendarza agrarnego. Druga przedstawia rzemiosło na wsi. Trzecia z kolei pokazuje typową wiejską zagrodę. Organizowane są tu także wystawy czasowe i inne wydarzenia kulturalne.

 • Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa, ul. Lipowa 1, Hajnówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 24

  wyprawomaniak

  Jest to prywatne muzeum, mieszczące się w rodzinnej kuźni, działającej od 1927 r. Można tu zobaczyć różne wyroby, narzędzia oraz urządzenia kowalskie. Wśród eksponatów znajdują się też maszyny i urządzenia rolnicze. Ciekawostką są m.in. podkowy na różne pory roku i buty dla konia, służące do chodzenia po bagnistym terenie, czy miniaturowy model starożytnego pieca hutniczego (tzw. dymarki). W muzeum organizowane są też pokazy kucia.

  Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.

 • Sobór pw. św. Trójcy, ul. ks. Antoniego Dziewiatowskiego 15, Hajnówka

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Jest to jedna z najokazalszych cerkwi prawosławnych w Polsce. Powstała w latach 1974-1992. Jej współprojektantem był Jerzy Nowosielski. Wyróżnia ją oryginalna architektura budynku oraz piękne, bogato zdobione wnętrze.