Kategoria: Trasa 109

 • Trasa 109: Białowieża, Dziedzinka

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Szlak Dębów Królewskich i Książąt Litewskich

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  Jest to ścieżka edukacyjna w Puszczy Białowieskiej. Ma długość około 500 metrów. Wiedzie wśród wiekowych dębów, z których najstarsze mają nawet 500 lat. Drzewa nazwane są imionami polskich królów i książąt litewskich.

  Ścieżka przystosowana jest do potrzeb osób niepełnosprawnych.

 • Rezerwat pokazowy żubrów (koło Białowieży)

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 39

  wyprawomaniak

  Żubr jest symbolem Białowieskiego Parku Narodowego. Nic dziwnego, że powstało tutaj miejsce w którym każdy może zobaczyć te majestatyczne zwierzęta. Jednak, wbrew nazwie, to niejedyna atrakcja rezerwatu. Podczas godzinnego spaceru spotkacie tu także łosie, jelenie, sarny i dziki, a także drapieżniki – rysia i wilka. Ciekawostką są tu koniki typu tarpana oraz żubronie (krzyżówka żubra z bydłem domowym).

  Strona rezerwatu

 • Miejsce mocy w Puszczy Białowieskiej

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Jest to niewielka polana w Puszczy Białowieskiej. Według radiestetów występuje tu podwyższone promieniowanie elektromagnetyczne o dobroczynnym wpływie. Podejrzewa się, że było to miejsce kultu dawnych Słowian.

  Na polanie stoi mała, drewniana wieża widokowa.

 • Rezerwat ścisły Białowieskiego Parku Narodowego

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 40

  wyprawomaniak

  Wycieczkę do rezerwatu rozpoczynamy przy siedzibie PTTK w Białowieży. Rezerwat jest najcenniejszą częścią Białowieskiego Parku Narodowego. Jego zwiedzanie możliwe jest wyłącznie z licencjonowanym przewodnikiem.

  Podczas wycieczki zobaczymy las nietknięty ręką człowieka! Możemy także liczyć na spotkanie różnych żyjących tu gatunków zwierząt.

  Przy okazji warto zwiedzić park pałacowy w Białowieży (znajdujący się na początku trasy naszej wycieczki), który niegdyś otaczał pałac carski z XIX wieku.

  Uwaga: Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja wycieczki.

  Strona PTTK

 • Stacja Białowieża Pałac, ul. Kolejowa 17, Białowieża

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Jest to budowla nawiązująca wyglądem do znajdującej się tu wcześniej stacji kolejowej z 1897 r. Stacja powstała na potrzeby istniejącego tu niegdyś pałacu carskiego. Niestety dzisiejszy obiekt nie jest jej wierną rekonstrukcją. Obecnie mieści się tu kawiarnia.

 • Muzeum Przyrodniczo-Leśne im. prof. Jana Miklaszewskiego, Park Pałacowy 11, Białowieża

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 57

  wyprawomaniak

  Muzeum poświęcone jest faunie i florze Białowieskiego Parku Narodowego. Zaprezentowano tu charakterystyczne dla Puszczy Białowieskiej zbiorowiska leśne, procesy ekologiczne i zjawiska przyrodnicze. Osobna część ekspozycji przedstawia sposoby użytkowania puszczy na przestrzeni dziejów. Zwiedzanie uatrakcyjniają ciekawie zaaranżowane dioramy.

  Strona muzeum

 • Cerkiew pw. św. Mikołaja, ul. Stoczek 14, Białowieża

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 34

  wyprawomaniak

  Jest to cerkiew prawosławna, wzniesiona w latach 1894–1897. Jej fundatorem był car Aleksander III. W jej wnętrzu warto zobaczyć ikonostas wykonany z chińskiej porcelany (jedyny taki w Polsce).

  Cerkiew uległa znacznym zniszczeniom w pierwszych dniach II wojny światowej. Ponadto w czasie niemieckiej okupacji dokonywano tu egzekucji miejscowej ludności (skazanych wieszano na szubienicach montowanych na przycerkiewnych drzewach).

 • Stacja Białowieża Towarowa, ul. Stacja Towarowa 4, Białowieża

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  wyprawomaniak

  Jest to nieczynna stacja kolejowa, zbudowana w 1903 r. Do naszych czasów bez większych zmian przetrwał budynek dworca. Dziś mieści się w nim restauracja. Obok stoi wieża ciśnień, w której obecnie można wynająć pokój na nocleg.

  Na torach stacyjnych stoją zabytkowe lokomotywy i wagony. Można stąd także wyruszyć na przejażdżkę drezyną rowerową.

 • Dom Lecha Wilczka, ul. Browska 3, Białowieża

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Lech Wilczek był znanym polskim przyrodnikiem i fotografem, autorem książek i albumów o tematyce przyrodniczej. Był także wieloletnim partnerem Simony Kossak. W Białowieży możemy zobaczyć dom, w którym mieszkał po jej śmierci (przedtem razem mieszkali w leśniczówce Dziedzinka).

 • Leśniczówka Dziedzinka (koło Białowieży)

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 15

  wyprawomaniak

  Leśniczówka została zbudowana w 1935 r. Położona jest w Puszczy Białowieskiej. Przez ponad 35 lat mieszkała tu Simona Kossak, pochodząca ze znanej rodziny malarzy polska biolog i profesor nauk leśnych, orędowniczka ochrony przyrody.

  Uwaga: leśniczówka znajduje się w granicach rezerwatu ścisłego i nie jest udostępniona do zwiedzania.