Trasa 110: Ciechanowiec, Winna Poświetna, Pobikry, Koryciny

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec

Nawiguj

Siedzibą muzeum jest zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku. W otoczeniu pałacu urządzono skansen, w którym zgromadzono liczne obiekty architektury drewnianej z pogranicza Podlasia i Mazowsza, pochodzące z okresu od XVIII do początku XX wieku.

W muzealnych obiektach znajduje się wiele ciekawych ekspozycji. Najbardziej interesujące wydały mi się: wystawa zabytkowych powozów konnych i pojazdów zaprzęgowych, ekspozycja poświęcona mechanizacji rolnictwa, bogata wystawa pisanek, a także ekspozycje dotyczące tradycji zielarskich oraz weterynarii.

Strona muzeum

Wieża widokowa, ul. Stadion 1, Ciechanowiec

Nawiguj

Wieża stoi na wyspie położonej na zalewie miejskim. Ma ponad 20 metrów wysokości. Roztacza się z niej ładny widok na okolicę.

Synagoga, ul. Mostowa 7, Ciechanowiec

Nawiguj

Jest to dawna synagoga, zbudowana pod koniec XIX wieku. W trakcie II wojny światowej została zdewastowana przez Niemców. Obecnie mieści się tu dom kultury.

Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, pl. ks. Krzysztofa Kluka 6, Ciechanowiec

Nawiguj

Jest to barokowa świątynia, zbudowana w latach 1732-1737. W jej wnętrzu można zobaczyć dobrze zachowane, oryginalne wyposażenie. Uwagę zwracają przede wszystkim: ołtarz główny sprzed 1777 r., ołtarze boczne sprzed 1739 r., ambona z około 1750 r. oraz XVIII-wieczna chrzcielnica.

Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Pińczowska 4, Ciechanowiec

Nawiguj

Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w XIX wieku. Kilkukrotnie była remontowana, m.in. po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Niestety do naszych czasów nie przetrwało jej oryginalne wyposażenie.

W czasie II wojny światowej w cerkwi lub obok niej Niemcy mieli rozstrzelać ponad 60 osób. Obok świątyni stoi pomnik poświęcony ich pamięci.

Kościół pw. św. Doroty Panny i Męczennicy, Winna-Poświętna 8

Nawiguj

Jest to barokowa, drewniana świątynia z 1696 r. Warto zajrzeć do jej wnętrza, gdzie uwagę przyciągają m.in.: ołtarz główny oraz ołtarze boczne z XVIII wieku, zabytkowy prospekt organowy, a także barokowe ambona i chrzcielnica (ta w formie ołtarza).

W otoczeniu świątyni znajdują się zabytkowe nagrobki i dzwonnica.

Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Pobikry 48

Nawiguj

Kościół zbudowano w 1864 r. Obok niego znajduje się cmentarz z XIX wieku. Prowadzi na niego brama, która niegdyś była kostnicą.

Warto zwrócić uwagę na pociski z czasu I wojny światowej, tkwiące w murach świątyni.

Podlaski Ogród Ziołowy, Koryciny 69a

Nawiguj

Jest to szczególny ogród botaniczny. Rosną tu przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne, wykorzystywane w kuchni, lecznictwie, barwiarstwie, budownictwie, tkactwie, a także… w celach ochronnych i w magii.

Ciekawostką jest tu zrekonstruowany, drewniany kościół pw. Matki Boskiej Jagodnej, pochodzący z XVII wieku, obok którego założono ziołowy ogród biblijny.

Ponadto znajdują się tu izba tradycji zielarskich i sala obserwacji mikroskopowej oraz działa ośrodek edukacji przyrodniczej.

Można również skorzystać z oryginalnej oferty agroturystycznej, np. nocując w wiejskiej chacie z XIX wieku.

Strona ogrodu