Kategoria: Trasa 110

 • Trasa 110: Ciechanowiec, Winna Poświetna, Pobikry, Koryciny

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka, ul. Pałacowa 5, Ciechanowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 77

  wyprawomaniak

  Siedzibą muzeum jest zespół pałacowo-parkowy z XIX wieku. W otoczeniu pałacu urządzono skansen, w którym zgromadzono liczne obiekty architektury drewnianej z pogranicza Podlasia i Mazowsza, pochodzące z okresu od XVIII do początku XX wieku.

  W muzealnych obiektach znajduje się wiele ciekawych ekspozycji. Najbardziej interesujące wydały mi się: wystawa zabytkowych powozów konnych i pojazdów zaprzęgowych, ekspozycja poświęcona mechanizacji rolnictwa, bogata wystawa pisanek, a także ekspozycje dotyczące tradycji zielarskich oraz weterynarii.

  Strona muzeum

 • Wieża widokowa, ul. Stadion 1, Ciechanowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Wieża stoi na wyspie położonej na zalewie miejskim. Ma ponad 20 metrów wysokości. Roztacza się z niej ładny widok na okolicę.

 • Synagoga, ul. Mostowa 7, Ciechanowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to dawna synagoga, zbudowana pod koniec XIX wieku. W trakcie II wojny światowej została zdewastowana przez Niemców. Obecnie mieści się tu dom kultury.

 • Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej, pl. ks. Krzysztofa Kluka 6, Ciechanowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 12

  wyprawomaniak

  Jest to barokowa świątynia, zbudowana w latach 1732-1737. W jej wnętrzu można zobaczyć dobrze zachowane, oryginalne wyposażenie. Uwagę zwracają przede wszystkim: ołtarz główny sprzed 1777 r., ołtarze boczne sprzed 1739 r., ambona z około 1750 r. oraz XVIII-wieczna chrzcielnica.

 • Cerkiew pw. Wniebowstąpienia Pańskiego, ul. Pińczowska 4, Ciechanowiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Jest to cerkiew prawosławna, zbudowana w XIX wieku. Kilkukrotnie była remontowana, m.in. po zniszczeniach z okresu II wojny światowej. Niestety do naszych czasów nie przetrwało jej oryginalne wyposażenie.

  W czasie II wojny światowej w cerkwi lub obok niej Niemcy mieli rozstrzelać ponad 60 osób. Obok świątyni stoi pomnik poświęcony ich pamięci.

 • Kościół pw. św. Doroty Panny i Męczennicy, Winna-Poświętna 8

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Jest to barokowa, drewniana świątynia z 1696 r. Warto zajrzeć do jej wnętrza, gdzie uwagę przyciągają m.in.: ołtarz główny oraz ołtarze boczne z XVIII wieku, zabytkowy prospekt organowy, a także barokowe ambona i chrzcielnica (ta w formie ołtarza).

  W otoczeniu świątyni znajdują się zabytkowe nagrobki i dzwonnica.

 • Kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Pobikry 48

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w 1864 r. Obok niego znajduje się cmentarz z XIX wieku. Prowadzi na niego brama, która niegdyś była kostnicą.

  Warto zwrócić uwagę na pociski z czasu I wojny światowej, tkwiące w murach świątyni.

 • Podlaski Ogród Ziołowy, Koryciny 69a

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 29

  wyprawomaniak

  Jest to szczególny ogród botaniczny. Rosną tu przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne, wykorzystywane w kuchni, lecznictwie, barwiarstwie, budownictwie, tkactwie, a także… w celach ochronnych i w magii.

  Ciekawostką jest tu zrekonstruowany, drewniany kościół pw. Matki Boskiej Jagodnej, pochodzący z XVII wieku, obok którego założono ziołowy ogród biblijny.

  Ponadto znajdują się tu izba tradycji zielarskich i sala obserwacji mikroskopowej oraz działa ośrodek edukacji przyrodniczej.

  Można również skorzystać z oryginalnej oferty agroturystycznej, np. nocując w wiejskiej chacie z XIX wieku.

  Strona ogrodu