Trasa 111: Kartuzy, Chmielno, Strysza Buda, Kamienna Góra

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, ul. Kościerska 1, Kartuzy

Nawiguj

Muzeum prezentuje dziedzictwo kulturowe Kaszub. Wystawa stała ma dwie części. Pierwsza poświęcona jest życiu i pracy, a także zwyczajom i obrzędom tutejszej ludności. Szczególnie intrygujący jest jej fragment przedstawiający posag panny młodej. Druga prezentuje wytwory kaszubskiej sztuki ludowej.

Strona muzeum

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Klasztorna 3, Kartuzy

Nawiguj

Jest to dawny kościół klasztorny kartuzów, zbudowany w latach 1383–1405. Jego charakterystycznym elementem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

Warto zobaczyć cenne wyposażenie świątyni, m.in.: gotycki ołtarz znajdujący się w Złotej Kaplicy, późnorenesansową emporę, zdobiący ściany prezbiterium kurdyban z 1683 r., barokowe stalle, czy tron przeora z 1677 r.

Osobliwością jest zegar słoneczny na ścianie zewnętrznej kościoła ze słynną maksymą “memento mori”. Wewnątrz z kolei znajduje się zegar z wahadłem w postaci anioła śmierci trzymającego kosę.

Aleja Filozofów, Kartuzy

Nawiguj

Jest to ścieżka spacerowa nad Jeziorem Klasztornym Małym. Ponoć kiedyś przechadzali się tędy kartuzi z pobliskiego klasztoru. Jest to idealne miejsce na chwilę kontemplacji, zanim znów rzucimy się w wir zwiedzania.

Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, ul. Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

Nawiguj

Warsztat garncarski powstał w tym miejscu na początku XX wieku. Wytwarzane są w nim tradycyjne kaszubskie wyroby ceramiczne. Wizyta tutaj, to nie tylko okazja do zakupu oryginalnych pamiątek. Można także obejrzeć wystawę prezentującą historię warsztatu oraz prowadzącej go rodziny Neclów, a także wziąć udział w zajęciach garncarskich.

Strona pracowni

Skansen u Słodkiego, ul. Słonecznikowa 9, Chmielno

Nawiguj

Jest to prywatny skansen, w którym można zobaczyć rozmaite dawne przedmioty. Przede wszystkim są to instrumenty muzyczne oraz narzędzia rolnicze. Dzieci z pewnością ucieszy widok zagrody ze zwierzętami, szczególnie, że można je karmić.

Strona skansenu

Kaszubski Park Miniatur, ul. Kartuska 30, Strysza Buda

Nawiguj

Jest to kompleks rozrywkowy, którego sercem jest park miniatur. Można w nim zobaczyć modele wielu znanych obiektów, nie tylko z Kaszub, ale także z innych regionów Polski oraz z innych krajów.

Wśród pozostałych atrakcji znajdziemy tu: gabinet luster, Bajkową Krainę (z instalacjami nawiązującymi do różnych bajek i baśni), Zamek Strachu, a także mini zoo.

Strona parku

Groty Mirachowskie

Nawiguj

Są to dwie niewielkie groty zlepieńcowe. Położone są na stoku wyrobiska żwirowego nad jeziorem Lubygość. Ich pochodzenie nie jest całkowicie naturalne, a powstały właśnie w związku z eksploatacją piasku i żwiru.

Uwaga: Grunt nadal się tutaj obsuwa i groty grożą zawaleniem.

Rezerwat przyrody Żurawie Błota

Nawiguj

Jest to rezerwat torfowiskowy. Obejmuje Jezioro Kamienne oraz przylegające do niego obszary leśno-torfowiskowe. Jego osobliwością jest, znajdujący się nad brzegiem jeziora, głaz narzutowy “Diabelski Kamień”. Przez teren rezerwatu przebiega czerwony Szlak Kaszubski.