Kategoria: Trasa 111

 • Trasa 111: Kartuzy, Chmielno,Strysza Buda,Kamienna Góra

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, ul. Kościerska 1, Kartuzy

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 53

  wyprawomaniak

  Muzeum prezentuje dziedzictwo kulturowe Kaszub. Wystawa stała ma dwie części. Pierwsza poświęcona jest życiu i pracy, a także zwyczajom i obrzędom tutejszej ludności. Szczególnie intrygujący jest jej fragment przedstawiający posag panny młodej. Druga prezentuje wytwory kaszubskiej sztuki ludowej.

  Strona muzeum

 • Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Klasztorna 3, Kartuzy

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 18

  wyprawomaniak

  Jest to dawny kościół klasztorny kartuzów, zbudowany w latach 1383–1405. Jego charakterystycznym elementem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

  Warto zobaczyć cenne wyposażenie świątyni, m.in.: gotycki ołtarz znajdujący się w Złotej Kaplicy, późnorenesansową emporę, zdobiący ściany prezbiterium kurdyban z 1683 r., barokowe stalle, czy tron przeora z 1677 r.

  Osobliwością jest zegar słoneczny na ścianie zewnętrznej kościoła ze słynną maksymą “memento mori”. Wewnątrz z kolei znajduje się zegar z wahadłem w postaci anioła śmierci trzymającego kosę.

 • Aleja Filozofów, Kartuzy

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to ścieżka spacerowa nad Jeziorem Klasztornym Małym. Ponoć kiedyś przechadzali się tędy kartuzi z pobliskiego klasztoru. Jest to idealne miejsce na chwilę kontemplacji, zanim znów rzucimy się w wir zwiedzania.

 • Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, ul. Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 20

  wyprawomaniak

  Warsztat garncarski powstał w tym miejscu na początku XX wieku. Wytwarzane są w nim tradycyjne kaszubskie wyroby ceramiczne. Wizyta tutaj, to nie tylko okazja do zakupu oryginalnych pamiątek. Można także obejrzeć wystawę prezentującą historię warsztatu oraz prowadzącej go rodziny Neclów, a także wziąć udział w zajęciach garncarskich.

  Strona pracowni

 • Skansen u Słodkiego, ul. Słonecznikowa 9, Chmielno

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 49

  wyprawomaniak

  Jest to prywatny skansen, w którym można zobaczyć rozmaite dawne przedmioty. Przede wszystkim są to instrumenty muzyczne oraz narzędzia rolnicze. Dzieci z pewnością ucieszy widok zagrody ze zwierzętami, szczególnie, że można je karmić.

  Strona skansenu

 • Kaszubski Park Miniatur, ul. Kartuska 30, Strysza Buda

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Jest to kompleks rozrywkowy, którego sercem jest park miniatur. Można w nim zobaczyć modele wielu znanych obiektów, nie tylko z Kaszub, ale także z innych regionów Polski oraz z innych krajów.

  Wśród pozostałych atrakcji znajdziemy tu: gabinet luster, Bajkową Krainę (z instalacjami nawiązującymi do różnych bajek i baśni), Zamek Strachu, a także mini zoo.

  Strona parku

 • Groty Mirachowskie

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomaniak

  Są to dwie niewielkie groty zlepieńcowe. Położone są na stoku wyrobiska żwirowego nad jeziorem Lubygość. Ich pochodzenie nie jest całkowicie naturalne, a powstały właśnie w związku z eksploatacją piasku i żwiru.

  Uwaga: Grunt nadal się tutaj obsuwa i groty grożą zawaleniem.

 • Rezerwat przyrody Żurawie Błota

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Jest to rezerwat torfowiskowy. Obejmuje Jezioro Kamienne oraz przylegające do niego obszary leśno-torfowiskowe. Jego osobliwością jest, znajdujący się nad brzegiem jeziora, głaz narzutowy “Diabelski Kamień”. Przez teren rezerwatu przebiega czerwony Szlak Kaszubski.