Kategoria: Trasa 111

  • Trasa 111: Kartuzy, Chmielno,Strysza Buda,Kamienna Góra

    Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

    (więcej…)
  • Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, ul. Kościerska 1, Kartuzy

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 53

    wyprawomaniak

    Muzeum prezentuje dziedzictwo kulturowe Kaszub. Wystawa stała ma dwie części. Pierwsza poświęcona jest życiu i pracy, a także zwyczajom i obrzędom tutejszej ludności. Szczególnie intrygujący jest jej fragment przedstawiający posag panny młodej. Druga prezentuje wytwory kaszubskiej sztuki ludowej.

    Strona muzeum

  • Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Klasztorna 3, Kartuzy

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 18

    wyprawomaniak

    Jest to dawny kościół klasztorny kartuzów, zbudowany w latach 1383–1405. Jego charakterystycznym elementem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.

    Warto zobaczyć cenne wyposażenie świątyni, m.in.: gotycki ołtarz znajdujący się w Złotej Kaplicy, późnorenesansową emporę, zdobiący ściany prezbiterium kurdyban z 1683 r., barokowe stalle, czy tron przeora z 1677 r.

    Osobliwością jest zegar słoneczny na ścianie zewnętrznej kościoła ze słynną maksymą “memento mori”. Wewnątrz z kolei znajduje się zegar z wahadłem w postaci anioła śmierci trzymającego kosę.

  • Aleja Filozofów, Kartuzy

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 4

    wyprawomaniak

    Jest to ścieżka spacerowa nad Jeziorem Klasztornym Małym. Ponoć kiedyś przechadzali się tędy kartuzi z pobliskiego klasztoru. Jest to idealne miejsce na chwilę kontemplacji, zanim znów rzucimy się w wir zwiedzania.

  • Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, ul. Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 20

    wyprawomaniak

    Warsztat garncarski powstał w tym miejscu na początku XX wieku. Wytwarzane są w nim tradycyjne kaszubskie wyroby ceramiczne. Wizyta tutaj, to nie tylko okazja do zakupu oryginalnych pamiątek. Można także obejrzeć wystawę prezentującą historię warsztatu oraz prowadzącej go rodziny Neclów, a także wziąć udział w zajęciach garncarskich.

    Strona pracowni

  • Skansen u Słodkiego, ul. Słonecznikowa 9, Chmielno

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 49

    wyprawomaniak

    Jest to prywatny skansen, w którym można zobaczyć rozmaite dawne przedmioty. Przede wszystkim są to instrumenty muzyczne oraz narzędzia rolnicze. Dzieci z pewnością ucieszy widok zagrody ze zwierzętami, szczególnie, że można je karmić.

    Strona skansenu

  • Kaszubski Park Miniatur, ul. Kartuska 30, Strysza Buda

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 6

    wyprawomaniak

    Jest to kompleks rozrywkowy, którego sercem jest park miniatur. Można w nim zobaczyć modele wielu znanych obiektów, nie tylko z Kaszub, ale także z innych regionów Polski oraz z innych krajów.

    Wśród pozostałych atrakcji znajdziemy tu: gabinet luster, Bajkową Krainę (z instalacjami nawiązującymi do różnych bajek i baśni), Zamek Strachu, a także mini zoo.

    Strona parku

  • Groty Mirachowskie

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 13

    wyprawomaniak

    Są to dwie niewielkie groty zlepieńcowe. Położone są na stoku wyrobiska żwirowego nad jeziorem Lubygość. Ich pochodzenie nie jest całkowicie naturalne, a powstały właśnie w związku z eksploatacją piasku i żwiru.

    Uwaga: Grunt nadal się tutaj obsuwa i groty grożą zawaleniem.

  • Rezerwat przyrody Żurawie Błota

    Nawiguj

    wyprawomaniak

    Zdjęcie 1 z 7

    wyprawomaniak

    Jest to rezerwat torfowiskowy. Obejmuje Jezioro Kamienne oraz przylegające do niego obszary leśno-torfowiskowe. Jego osobliwością jest, znajdujący się nad brzegiem jeziora, głaz narzutowy “Diabelski Kamień”. Przez teren rezerwatu przebiega czerwony Szlak Kaszubski.