Muzeum Kaszubskie im. Franciszka Tredera, ul. Kościerska 1, Kartuzy

muzeum kaszubskie im. Franciszka Tredera, Kartuzy
Muzeum prezentuje dziedzictwo kulturowe Kaszub. Wystawa stała ma dwie części. Pierwsza poświęcona jest życiu i pracy, a także zwyczajom i obrzędom tutejszej ludności. Szczególnie intrygujący jest jej fragment przedstawiający posag panny młodej. Druga prezentuje wytwory kaszubskiej sztuki ludowej.
Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Klasztorna 3, Kartuzy

kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Kartuzy
Jest to dawny kościół klasztorny kartuzów, zbudowany w latach 1383–1405. Jego charakterystycznym elementem jest barokowy dach w kształcie wieka trumny.
Warto zobaczyć cenne wyposażenie świątyni, m.in.: gotycki ołtarz znajdujący się w Złotej Kaplicy, późnorenesansową emporę, zdobiący ściany prezbiterium kurdyban z 1683 r., barokowe stalle, czy tron przeora z 1677 r.
Osobliwością jest zegar słoneczny na ścianie zewnętrznej kościoła ze słynną maksymą “memento mori”. Wewnątrz z kolei znajduje się zegar z wahadłem w postaci anioła śmierci trzymającego kosę.
Aleja Filozofów, Kartuzy
Pracownia Ceramiki Kaszubskiej, ul. Gryfa Pomorskiego 65, Chmielno

Warsztat garncarski powstał w tym miejscu na początku XX wieku. Wytwarzane są w nim tradycyjne kaszubskie wyroby ceramiczne. Wizyta tutaj, to nie tylko okazja do zakupu oryginalnych pamiątek. Można także obejrzeć wystawę prezentującą historię warsztatu oraz prowadzącej go rodziny Neclów, a także wziąć udział w zajęciach garncarskich.
Skansen u Słodkiego, ul. Słonecznikowa 9, Chmielno
Kaszubski Park Miniatur, ul. Kartuska 30, Strysza Buda

Jest to kompleks rozrywkowy, którego sercem jest park miniatur. Można w nim zobaczyć modele wielu znanych obiektów, nie tylko z Kaszub, ale także z innych regionów Polski oraz z innych krajów.
Wśród pozostałych atrakcji znajdziemy tu: gabinet luster, Bajkową Krainę (z instalacjami nawiązującymi do różnych bajek i baśni), Zamek Strachu, a także mini zoo.