Trasa 112: Złota Góra, Szymbark, Sikorzyno, Kościerzyna

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Punkt widokowy na Złotej Górze

Nawiguj

Punkt oferuje wyśmienite widoki na Jezioro Ostrzyckie i jezioro Brodno Wielkie. Obok stoi pomnik Bohaterów Ruchu Oporu Pomorza Gdańskiego. W dole widać oryginalny amfiteatr w kształcie odwróconego kadłuba łodzi.

Kaszubska Wieża Widokowa im. Jana Pawła II, Szymbark

Nawiguj

Wieża stoi na szczycie Wieżycy. Rozpościera się z niej fantastyczny widok, a przy sprzyjających warunkach widać nawet Półwysep Helski. Dotarcie od parkingu do wieży wymaga krótkiego spaceru.

Centrum Edukacji i Promocji Regionu, ul. Szymbarskich Zakładników 12, Szymbark

Nawiguj

Jest to swoisty skansen, w którym można zobaczyć wiele różnorodnych obiektów.

Warto zwiedzić m.in. dom przywieziony spod Irkucka, a wybudowany przez XVIII-wiecznych polskich zesłańców. Obok znajduje się rekonstrukcja łagru, można też zobaczyć jak wyglądał pociąg, którym wywożono sybiraków.

Podobnym obiektem jest dom polskiego powstańca, przeniesiony tu z tureckiego Adampola. Ponadto zobaczymy tu m.in.: rekonstrukcję bunkra Tajnej Organizacji Wojskowej “Gryf Pomorski”, czy dom stojący do góry nogami, będący alegorią współczesnego świata.

Ciekawostkami są z kolei: najdłuższa na świecie deska (licząca przeszło 46,5 metra) oraz największy na świecie koncertujący fortepian.

Strona centrum

Dwór Wybickich, ul. Rodu Wybickich 62, Sikorzyno

Nawiguj

Jest to zabytkowy dworek szlachecki, będący niegdyś własnością rodu Wybickich. Urządzono tu wystawę poświęconą gen. Józefowi Wybickiemu. Wśród wielu ciekawostek można tu m.in. poznać genezę słów polskiego hymnu.

Część ekspozycji prezentuje historię Sikorzyna i okolicy. Z kolei zwiedzając ogród otaczający dworek poznamy liczne rośliny lecznicze.

Strona dworu

Muzeum Kolejnictwa, ul. Towarowa 7, Kościerzyna

Nawiguj

Jest to muzeum typu skansenowego. Można tu zobaczyć liczne dawne pojazdy szynowe. Ponadto do zwiedzania udostępniono halę parowozowni z lat 30. XX wieku. Dodatkową atrakcją jest przejażdżka ręczną drezyną lub (w sezonie letnim) koleją lilipucią.

Strona muzeum

Muzeum Akordeonu, Rynek 9, Kościerzyna

Nawiguj

Muzeum poświęcone jest akordeonowi. Jest to instrument popularny na Kaszubach i ważny dla tutejszego folkloru. Na wystawie można zobaczyć 140 akordeonów pochodzących z różnych stron świata.

Strona muzeum

Muzeum Ziemi Kościerskiej im. dr. Jerzego Knyby, Rynek 9, Kościerzyna

Nawiguj

Muzeum ma charakter lokalny. Poznamy w nim historię oraz kulturę regionu Kościerzyny, a także pochodzące stąd, zasłużone osoby. Obejrzymy także kaszubskie rękodzieło (meble, hafty, rzeźby czy naczynia). Część wystawy dotyczy ruchu młodokaszubskiego z początku XX wieku, działającego w celu ożywienia kultury i języka Kaszubów.

Strona muzeum

Muzeum American Old Cars, ul. Mazurka Dąbrowskiego 4, Kościerzyna

Nawiguj

Jest to jedyne muzeum w Polsce, poświęcone amerykańskim samochodom. Można tu zobaczyć kultowe auta takich marek, jak Cadillac, Ford, Dodge, czy Lincoln. Wystawa składa się z około 30 eksponatów.

Strona muzeum