Trasa 113: Sromów, Łowicz

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum Ludowe Rodziny Brzozowskich, Sromów 11

Nawiguj

Muzeum prezentuje twórczość ludową rodziny Brzozowskich. Zobaczymy tu łowickie pająki, wycinanki oraz skrzynie posagowe. Wiele miejsca zajmują rzeźby. Szczególnie ciekawe są sceny tematyczne, zaaranżowane przy pomocy ruchomych figurek (np. procesja Bożego Ciała, wesele łowickie, etc.). Prócz tego obejrzymy tu kolekcje powozów konnych, końskich uprzęży i narzędzi rolniczych.

Strona muzeum

Nowy Rynek i Stary Rynek, Łowicz

Nawiguj

Spacer po Łowiczu zaczynamy od Nowego Rynku, który, jako jeden z niewielu w Europie, ma trójkątny kształt. Podczas jego zwiedzania warto patrzeć pod nogi, na placu zaznaczono bowiem usytuowanie dawnego, renesansowego ratusza.

Teraz idziemy na nieodległy Stary Rynek. Otacza go zabytkowa zabudowa. Dominantą jest bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja do której właśnie się udajemy.

Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, Stary Rynek 24, Łowicz

Nawiguj

Początki świątyni sięgają XV wieku. W toku dziejów była odbudowywana i przebudowywana. Ostatecznie zyskała wygląd barokowy z elementami klasycyzmu. Zwana jest Mazowieckim Wawelem.

Od XVI do XVIII wieku Łowicz był głównym miastem rezydencjonalnym arcybiskupów. W związku z tym niniejsza świątynia była wówczas, zaraz po katedrze gnieźnieńskiej, najważniejszym kościołem w Polsce. W jej kryptach pochowanych jest 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

W kościele znajduje się wiele znakomitych przykładów rzeźby nagrobnej, m.in. w kaplicach grobowych prymasów Polski, oplatających korpus świątyni. Wśród innych zabytków warto zwrócić uwagę m.in. na rokokowy ołtarz główny, rokokową ambonę i okazałe stalle z końca XVII wieku.

Na północnej wieży kościoła zorganizowano taras widokowy. Obok świątyni znajduje się klasycystyczna dzwonnica.

Muzeum Diecezjalne, Stary Rynek 24, Łowicz

Nawiguj

Muzeum mieści się w południowej wieży bazyliki katedralnej. Można tu zobaczyć cenne eksponaty, pochodzące z katedralnego skarbca: szaty liturgiczne, naczynia, kielichy, monstrancje, a także rzeźby i obrazy.

Podczas wizyty w muzeum zwiedza się również krypty, w których spoczywa 12 arcybiskupów gnieźnieńskich i prymasów Polski.

Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Grupy zbierają się w biurze muzeum, mieszczącym się w księgarni diecezjalnej, pod adresem Stary Rynek 20.

Strona muzeum

Muzeum w Łowiczu, Stary Rynek 5/7, Łowicz

Nawiguj

Muzeum mieści się w gmachu dawnego seminarium księży misjonarzy, którego budowę rozpoczęto w 1689 r.

Podczas zwiedzania poznamy dzieje ziemi łowickiej, począwszy od najstarszych śladów osadnictwa. Z kolei wystawa etnograficzna przedstawia kulturę ludową Księstwa Łowickiego.

Warte uwagi są także: izba pamięci Żydów łowickich oraz ekspozycja poświęcona sztuce baroku, znajdująca się w kaplicy pw. św. Karola Boromeusza, będącej jedynym oryginalnym fragmentem gmachu dawnego seminarium.

Strona muzeum

Muzeum Guzików, Stary Rynek 10, Łowicz

Nawiguj

Jest to prawdopodobnie najmniejsze muzeum w Europie. Nie może być inaczej, w końcu także eksponaty są tycie. Jest to zbiór guzików, które należały do znanych osób. Muzeum znajduje się w sklepie Folkstar.

Strona muzeum

Kościół pw. Matki Bożej Łaskawej i św. Wojciecha, ul. Pijarska 2, Łowicz

Nawiguj

Kościół zbudowano w stylu barokowym, w latach 1672–1680, a niedługo później rozbudowano. Gospodarzami świątyni są pijarzy. W środku na uwagę zasługują freski oraz ołtarz boczny z rzeźbami Matki Boskiej Łaskawej, Salomona i Mojżesza.

Baszta Klickiego, ul. Klickiego 3, Łowicz

Nawiguj

Baszta jest jedną z pozostałości romantycznego zespołu pałacowego, zbudowanego w latach 20. XIX wieku. W środku zaaranżowano różne wystawy, jest też taras widokowy. Niestety zwiedzanie możliwe jest tylko w niedzielę. Wokół baszty znajduje się plac zabaw.