Trasa 115: Tułowice, Brochów, Wiaczemin Polski, Gąbin, Dobrzyków, Koszelówka

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Dwór w Tułowicach, Tułowice 42c

Nawiguj

Dwór wzniesiono około 1800 r. Klasycystyczna rezydencja otoczona jest parkiem. W powozowni znajduje się cenna kolekcja pojazdów konnych. Niestety zwiedzanie nie jest możliwe dla indywidualnych turystów.

Bazylika pw. św. Rocha i św. Jana Chrzciciela, Brochów 85

Nawiguj

Kościół zbudowano w latach 1551-1561. Reprezentuje styl gotycko-renesansowy. Ma charakter obronny. Otacza go wysoki mur, do którego przylega XIX-wieczna dzwonnica.

W środku jest dużo płyt epitafijnych i tablic pamiątkowych. Jedna z nich przypomina, że świątynia ta była miejscem chrztu Fryderyka Chopina.

Most na Bzurze im. gen. Tadeusza Kutrzeby i pomnik Bitwy nad Bzurą, Witkowice

Nawiguj

Most stoi w miejscu przeprawy przez rzekę polskich żołnierzy, biorących udział w bitwie nad Bzurą. Obok znajduje się pomnik poświęcony batalii. Upamiętniono tu również poległych podczas przeprawy oraz ppłk Łukasza Cieplińskiego, jednego z bohaterów tamtych wydarzeń.

Pałac w Sannikach, ul. Warszawska 142, Sanniki

Nawiguj

Pałac zbudowano około 1793 r. w stylu klasycystycznym. W XIX wieku został rozbudowany, stając się pierwszą na ziemiach polskich budowlą, stylizowaną na włoską willę. Pałac otacza zabytkowy park krajobrazowy.

W 1828 r. wakacje spędzał tu Fryderyk Chopin. Obecnie działa tu centrum artystyczne jego imienia. Organizowane są tu różne wydarzenia kulturalne, funkcjonuje także dom pracy twórczej. Pałac i park można zwiedzać.

Strona pałacu

Skansen Osadnictwa Nadwiślańskiego, Wiączemin Polski 25

Nawiguj

Skansen poświęcony jest osadnictwu olenderskiemu na Mazowszu w okresie od XVII do połowy XIX wieku. Można tu zobaczyć typowe dla niego zabudowania gospodarskie wraz z ich wyposażeniem. Ponadto znajdują się tu: dawny kościół ewangelicko-augsburski z cmentarzem oraz budynek dawnej szkoły.

Strona skansenu

Stary Rynek, Gąbin

Nawiguj

Proponuję chwilę oddechu wśród zieleni, na gąbińskim Starym Rynku. W jego otoczeniu uwagę zwraca przede wszystkim ratusz. Zbudowano go w 1836 r. w stylu klasycystycznym.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Kościelna 2, Dobrzyków

Nawiguj

Kościół zbudowano w 1775 r. (zachowane są zakrystia i skarbiec z wcześniejszej świątyni). Ma wystrój późnorenesansowy i barokowy. Wewnątrz warto zwrócić uwagę m.in. na belkę tęczową z późnogotyckimi figurami świętych i ukrzyżowanym Chrystusem, późnogotycką ambonę oraz XVIII-wieczne stalle.

W ołtarzu głównym znajduje się cudowny obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem z XVII wieku, na co dzień zasłaniany XIX-wiecznym wizerunkiem św. Anny Samotrzeciej.

Plaża, Matyldów

Nawiguj

Plaża znajduje się nad Jeziorem Zdworskim (jest to największe jezioro w województwie mazowieckim). Jest tu boisko do siatkówki plażowej, miejsce na ognisko, a także dwa pomosty. Podróżując kamperem warto zatrzymać się tu na nocleg.