Trasa 117: Brześć Kujawski, Redecz Krukowy, Świesz, Radziejów, Pieranie

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac w Falborzu, Falborz 42/2

Nawiguj

Pałac wzniesiono w XIX wieku. W latach 1912-1914 dokonano jego istotnej przebudowy. Budynek otacza park krajobrazowy. Pałac znajduje się w prywatnych rękach i nie jest udostępniony do zwiedzania.

Kościół pw. św. Michała Archanioła (ul. Hugona Kołłątaja) i mury miejskie, Brześć Kujawski

Nawiguj

Budowa kościoła rozpoczęła się w XIV wieku. Do 1864 r. była to świątynia klasztorna dominikanów. Po okresie wojen ze Szwecją w XVII wieku przebudowano ją w stylu barokowym. Ostatnia ważna przebudowa miała miejsce po pożarze w 1922 r. Wewnątrz warto zobaczyć manierystyczny obraz Matki Bożej Różańcowej, znajdujący się w ołtarzu głównym.

W pobliżu świątyni można zobaczyć relikty średniowiecznych murów miejskich.

Plac Władysława Łokietka, Brześć Kujawski

Nawiguj

Na placu znajduje się niewielki skwer. Stoi tu pomnik Władysława Łokietka. Przy placu wznosi się średniowieczny kościół pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika.

Zamek w Brześciu Kujawskim, ul. Dubois 10, Brześć Kujawski

Nawiguj

Zamek zbudowano w XIV wieku. Podczas potopu szwedzkiego został zniszczony. Rozebrano go około 1800 r. Na jego fundamentach powstał obecny budynek, który po 1918 r. przebudowano w stylu późnoklasycystycznym. W jego piwnicach i przyziemiu prawdopodobnie zachowały się relikty dawnej warowni.

Muzeum Techniki Rolniczej i Gospodarstwa Wiejskiego, Kujawskie Muzeum Oręża, Nauki i Techniki i Kujawskie Muzeum Kolei, Redecz Krukowy 8a

Nawiguj

Są to muzea typu skansenowego. Można w nich zobaczyć przede wszystkim liczne zabytki techniki, m.in.: maszyny rolnicze, pojazdy konne, maszyny i urządzenia produkcyjne, zabytkowe samochody, motocykle, lokomotywy, wagony, czy tramwaje. Wśród innych muzealiów warto zwrócić uwagę na militaria oraz pamiątki po zakładach rzemieślniczych.

Strona muzeów

Dwór, Świesz 76

Nawiguj

Dwór pochodzi z XIX wieku. Otacza go park krajobrazowy. Rozciąga się stąd ładny widok na okolicę, przede wszystkim na Jezioro Świeskie.

Rynek, Radziejów

Nawiguj

Rynek zajmuje niewielki skwer. W jego centralnym punkcie stoi pomnik Chwały Oręża Polskiego. Nieopodal warto zobaczyć także zabytkowy kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Kościół pw. św. Mikołaja Biskupa, Pieranie 36/1

Nawiguj

Jest to barokowy kościół, zbudowany w latach 1732-1736 bez użycia gwoździ. Jego wnętrze zdobi rokokowa polichromia, ukończona w 1854 r. Szczególną uwagę warto zwrócić na unikatowe wyobrażenie kapeli pierańskiej. W ołtarzu głównym znajduje się słynący łaskami, renesansowy obraz Matki Boskiej Pierańskiej. Kościół ten jest najważniejszym sanktuarium ziemi kujawskiej.