Kategoria: Trasa 118

 • Trasa 118: Lubostroń, Łabiszyn, Szubin, Stary Jarużyn, Nakło nad Notecią

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Pałac w Lubostroniu, Lubostroń 1

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Pałac zbudowano w latach 1795–1802 w stylu klasycystycznym. Obok znajdują się klasycystyczna oficyna, stajnia i wozownia oraz neogotyckie zabudowania folwarczne. Budynki otacza park krajobrazowy.

  Obecnie w pałacu odbywają się różne wydarzenia kulturalne. Działa również restauracja oraz hotel.

 • Łabiszyńska Wyspa, ul. Parkowa 7, Łabiszyn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Wyspę opływają Noteć i Kanał Notecki. Zrekonstruowano na niej dawne założenie parkowe z XIX wieku (typu angielskiego parku krajobrazowego). Na wyspie znajdują się relikty zamku z XIV wieku. W sezonie działa tutaj marina, w której można wypożyczyć sprzęt wodny.

 • Ratusz, pl. 1000-lecia 1, Łabiszyn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Ratusz zbudowano w XX wieku. Na placu przed nim znajduje się niewielki skwer. Okoliczna zabudowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Wyróżnia się tu tzw. dom Pod Pannami z 1903 r.

 • Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Barcińska 5, Łabiszyn

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w latach 1688-1698 na miejscu spalonej, drewnianej świątyni. W 1720 r. także został zniszczony przez pożar. Odbudowano go w 1731 r. Do XIX wieku był to kościół klasztorny reformatów. Po kasacie klasztoru funkcjonował jako kościół parafialny.

  W środku warto zobaczyć neobarokowy ołtarz główny. Przed kościołem rośnie dąb, który, według tradycji, posadził sam Władysław Jagiełło.

 • Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna, ul. Szkolna 2, Szubin

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 23

  wyprawomaniak

  Muzeum ma charakter lokalny. Przedstawia historię Szubina i okolicy oraz etnografię ziemi szubińskiej. Podczas zwiedzania moją uwagę przykuły szczególnie ekspozycje dotyczące powstania wielkopolskiego oraz lokalnego harcerstwa.

  Strona muzeum

 • Alpakowy Ogród, Stary Jarużyn 18

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 13

  wyprawomaniak

  Jest to gospodarstwo agroturystyczne, w którym możemy zobaczyć różne zwierzęta, przede wszystkim alpaki, lecz także kozy, owce, czy króliki. Zwierzęta chodzą tu swobodnie wokół nas. Można je głaskać, a nawet karmić (pokarm dostępny jest na miejscu). Z odwiedzin ogrodu zadowoleni będą szczególnie najmłodsi.

  Strona ogrodu

 • Rynek, Nakło nad Notecią

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Wokół Rynku zachowało się kilka kamienic z przełomu XIX i XX wieku. W jego centrum jest fontanna z oryginalną rzeźbą, przedstawiającą dziewczynkę z konewką. Można ją oglądać, siedząc na ławce obok Józefa Piłsudskiego. Z boku placu stoi ponadto pomnik Wdzięczności Wojsku Polskiemu.

 • Kościół pw. św. Wawrzyńca, ul. Kościelna 6, Nakło nad Notecią

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Kościół zbudowano w latach 1844-1847, a rozbudowano w dwudziestoleciu międzywojennym. Jest to budowla klasycystyczna z elementami neobarokowymi. W środku warto zobaczyć witraże przedstawiające polskich świętych i błogosławionych oraz malowidła ścienne ze scenami z życia Jezusa.

 • Muzeum Ziemi Krajeńskiej, ul. Pocztowa 14, Nakło nad Notecią

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 29

  wyprawomaniak

  Muzeum mieści się w zrekonstruowanym spichlerzu zbożowym z przełomu XIX i XX wieku. Wystawa stała pozwala poznać dzieje Nakła nad Notecią i jego okolicy od pradziejów po współczesność. W ogródku za muzeum urządzono lapidarium. Zgromadzono w nim kostki brukowe, wykonane z nagrobków ze zniszczonego cmentarza żydowskiego.

  Strona muzeum

 • Dawna prochownia, ul. Moniuszki 25 (na terenie cmentarza), Nakło nad Notecią

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  wyprawomaniak

  Prochownię zbudowano w 1891 r. w stylu neogotyckim. Obecnie jest to kaplica cmentarna. Z racji położenia na wzgórzu widać stąd panoramę miasta.