Trasa 119: Samociążek, Koronowo, Lipkusz, Pieczyska, Nowy Jasiniec

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Elektrownia wodna Koronowo, Samociążek

Nawiguj

Elektrownię zbudowano w latach 1956-1961, a jej koncepcja sięga 1929 r. Jest to elektrownia szczytowa przepływowa. Stanowi ciekawy obiekt inżynieryjny. W związku z jej budową powstały zapora na Brdzie w Pieczyskach oraz Zalew Koronowski.

Cypel nad jeziorem Lipkusz, Koronowo

Nawiguj

Cypel położony jest nad jeziorem Lipkusz. Od momentu wybudowania elektrowni Koronowo jest ono częścią Zalewu Koronowskiego. Warto zatrzymać się tu na chwilę aby w ciszy kontemplować przyrodę.

Most kolejki wąskotorowej, Koronowo

Nawiguj

Jest to najwyższy w Europie most kolejowy na linii wąskotorowej. Zbudowano go w 1895 r. nad Brdą. Dziś śladem dawnej linii kolejowej biegnie trasa rowerowa. Z mostu rozpościera się ładny widok.

Rynek (pl. Zwycięstwa), Koronowo

Nawiguj

Zabudowa wokół rynku w większości pochodzi z XIX wieku. Na uwagę zasługuje klasycystyczny ratusz. W pobliżu warto także zobaczyć gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła.

Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Bydgoska 23, Koronowo

Nawiguj

Kościół wzniesiono w XIV wieku w stylu gotyckim, a na przełomie XVII i XVIII wieku przebudowano w stylu barokowym. Początkowo była to świątynia klasztorna cystersów. Po kasacie klasztoru w 1819 r. stała się kościołem parafialnym.

Wystrój świątyni ma charakter barokowy. Warto zwrócić uwagę m.in. na okazały ołtarz główny z 1738 r., XVII-wieczne stalle, ambonę i chrzcielnicę, czy też cykl obrazów z 1758 r., przedstawiających wydarzenia z życia tutejszego klasztoru.

Wioska Ginących Zawodów, ul. Lipkusz 8, Koronowo

Nawiguj

Jest to skansen, który przedstawia pracę dawnych rzemieślników. Możemy w nim odwiedzić m.in. warsztaty prząśniczki, świecownika, łyżkarza, kołodzieja, czy kowala. Nie tylko zobaczymy jak pracują, ale także sami możemy spróbować m.in. skręcić linę, czy utoczyć naczynię na kole garncarskim. Przygotowano tu również wystawę sprzętów, używanych kiedyś na wsi.

Plaża Pieczyska, ul. Wypoczynkowa 6, Koronowo

Nawiguj

Plaża znajduje się nad Zalewem Koronowskim. Obok niej znajdują się: boisko do piłki nożnej, plac zabaw i wiaty z ławkami. Jest tutaj także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

Zamek w Nowym Jasieńcu, Nowy Jasiniec

Nawiguj

Zamek zbudowali Krzyżacy, prawdopodobnie w XIV wieku, na miejscu istniejącej tu wcześniej warowni. W toku dziejów był przebudowywany, a w 1773 r. zaadaptowany na kaplicę protestancką. W II połowie XIX wieku zaczął podupadać. Dziś znajduje się w stanie ruiny.