Kategoria: Trasa 119

 • Trasa 119: Samociążek, Koronowo, Lipkusz, Pieczyska, Nowy Jasiniec

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Elektrownia wodna Koronowo, Samociążek

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Elektrownię zbudowano w latach 1956-1961, a jej koncepcja sięga 1929 r. Jest to elektrownia szczytowa przepływowa. Stanowi ciekawy obiekt inżynieryjny. W związku z jej budową powstały zapora na Brdzie w Pieczyskach oraz Zalew Koronowski.

 • Cypel nad jeziorem Lipkusz, Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Cypel położony jest nad jeziorem Lipkusz. Od momentu wybudowania elektrowni Koronowo jest ono częścią Zalewu Koronowskiego. Warto zatrzymać się tu na chwilę aby w ciszy kontemplować przyrodę.

 • Most kolejki wąskotorowej, Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to najwyższy w Europie most kolejowy na linii wąskotorowej. Zbudowano go w 1895 r. nad Brdą. Dziś śladem dawnej linii kolejowej biegnie trasa rowerowa. Z mostu rozpościera się ładny widok.

 • Rynek (pl. Zwycięstwa), Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Zabudowa wokół rynku w większości pochodzi z XIX wieku. Na uwagę zasługuje klasycystyczny ratusz. W pobliżu warto także zobaczyć gotycki kościół pw. św. Andrzeja Apostoła.

 • Bazylika pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ul. Bydgoska 23, Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Kościół wzniesiono w XIV wieku w stylu gotyckim, a na przełomie XVII i XVIII wieku przebudowano w stylu barokowym. Początkowo była to świątynia klasztorna cystersów. Po kasacie klasztoru w 1819 r. stała się kościołem parafialnym.

  Wystrój świątyni ma charakter barokowy. Warto zwrócić uwagę m.in. na okazały ołtarz główny z 1738 r., XVII-wieczne stalle, ambonę i chrzcielnicę, czy też cykl obrazów z 1758 r., przedstawiających wydarzenia z życia tutejszego klasztoru.

 • Wioska Ginących Zawodów, ul. Lipkusz 8, Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Jest to skansen, który przedstawia pracę dawnych rzemieślników. Możemy w nim odwiedzić m.in. warsztaty prząśniczki, świecownika, łyżkarza, kołodzieja, czy kowala. Nie tylko zobaczymy jak pracują, ale także sami możemy spróbować m.in. skręcić linę, czy utoczyć naczynię na kole garncarskim. Przygotowano tu również wystawę sprzętów, używanych kiedyś na wsi.

 • Plaża Pieczyska, ul. Wypoczynkowa 6, Koronowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Plaża znajduje się nad Zalewem Koronowskim. Obok niej znajdują się: boisko do piłki nożnej, plac zabaw i wiaty z ławkami. Jest tutaj także wypożyczalnia sprzętu wodnego.

 • Zamek w Nowym Jasieńcu, Nowy Jasieniec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 1

  wyprawomaniak

  Zamek zbudowali Krzyżacy, prawdopodobnie w XIV wieku, na miejscu istniejącej tu wcześniej warowni. W toku dziejów był przebudowywany, a w 1773 r. zaadaptowany na kaplicę protestancką. W II połowie XIX wieku zaczął podupadać. Dziś znajduje się w stanie ruiny.