Trasa 12: Lębork, Słupsk, Ustka

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Muzeum w Lęborku, ul. Młynarska 14, Lębork

Nawiguj

Muzeum w Lęborku prezentuje artefakty związane z historią miasta i regionu, sztuką dawną, archeologią oraz etnografią.

Spośród wielu interesujących eksponatów na szczególną uwagę zasługuje tarcza Nipkowa – urządzenie do mechanicznego wybierania obrazu telewizyjnego. Był to podstawowy element pierwszych telewizorów i kamer telewizyjnych. Paul Nipkow, wynalazca tego urządzenia, pochodził z Lęborka.

Dużą wartość przedstawia tutejszy zbiór monet, medali, banknotów i notgeldów. Szczególnie tzw. skarb Lęborka – kolekcja XV-wiecznych monet odkrytych w latach 70. XX wieku. Znajdziemy tu również inne cenne numizmaty, m.in. monety antyczne Grecji i Rzymu.

W ramach muzeum można zwiedzić także wieżę ciśnień oraz dwie opisane poniżej baszty, wchodzące w skład dawnego systemu obronnego miasta.

Strona muzeum

Baszta nr 24, ul. Derdowskiego, Lębork

Nawiguj

Baszta nr 24 jest częścią dawnego systemu obronnego Lęborka. W środku można zobaczyć ekspozycję broni i uzbrojenia z czasów średniowiecza.

Baszta nr 27, ul. Basztowa, Lębork

Nawiguj

Baszta nr 27 jest częścią dawnego systemu obronnego Lęborka. W środku można zobaczyć wystawę związaną z haftem kaszubskim i zielarstwem.

Wieża ciśnień, park im. Bolesława Chrobrego, Lębork

Nawiguj

Wieża ciśnień powstała na początku XX wieku, w związku z budową miejskich wodociągów. Pełniła także rolę wieży widokowej. Ciekawostką jest fakt, że wciąż pomaga zaopatrywać miasto w wodę.

Jeśli do wieży udajemy się od strony ul. Gdańskiej, to po drodze mijamy pomnik XXV-lecia Ludowego Wojska Polskiego. Jest nim ciężki czołg IS-2. Gratka dla zainteresowanych militariami i rzecz jasna dla dzieci

Biały Spichlerz, ul. Szarych Szeregów 12, Słupsk

Nawiguj

Biały Spichlerz powstał na początku XIX wieku jako magazyn wojskowy i funkcję tę pełnił do 1945 r. Potem zmieniał przeznaczenie, będąc m.in. więzieniem dla niemieckich mieszkańców miasta.

Obecnie mieści się tutaj oddział Muzeum Pomorza Środkowego, w którym można obejrzeć największą na świecie kolekcję dzieł Witkacego.

Oprócz podziwiania obrazów możemy tutaj również zapoznać się z regulaminem firmy portretowej mistrza. Niektóre jego zapisy mogą szokować, np.: “wykluczona jest absolutnie wszelka krytyka ze strony klienta”.

Strona muzeum

Szkoła Policji, ul. Kilińskiego 42, Słupsk

Nawiguj

Szkoła Policji w Słupsku specjalizuje się w kształceniu funkcjonariuszy pracujących w prewencji. Co ciekawe można ją zwiedzić, z czego nie omieszkałem skorzystać.

Rzecz jasna nie możemy wejść tutaj jak do zwykłego obiektu turystycznego. Na zwiedzanie trzeba się umówić. Oprowadzaniem zajmuje się rzecznik prasowy Szkoły Policji, który w bardzo interesujący sposób opowiada o tym miejscu.

Możemy tutaj zobaczyć ciekawe zbiory dotyczące kryminalistyki, czy też komisariat z aresztem, gdzie przyszli policjanci ćwiczą rozmaite działania. Imponująco prezentuje się kolekcja pt. „Orły polskie w metaloplastyce”, gdzie możemy obejrzeć wizerunki naszego godła na przestrzeni dziejów.

Z kolei w Izbie Tradycji i Historii Szkoły znajduje się m.in. urna z ziemią z Miednoje, czyli miejsca spoczynku policjantów pomordowanych w Kalininie.

Kontakt do szkoły

Zamek Książąt Pomorskich, Dominikańska 5/9, Słupsk

Nawiguj

Zamek Książąt Pomorskich, a także znajdujący się naprzeciwko Młyn zamkowy, to dwa kolejne obiekty będące oddziałami Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku.

Ciekawostką jest, że z tych dwóch to młyn powstał jako pierwszy (w XIV wieku, zamek natomiast w XVI wieku). W dodatku jest to najstarszy zachowany obiekt przemysłowy w Polsce.

W zamku można zobaczyć wystawy związane z historią i kulturą regionu. Dla mnie szczególnie intrygująca okazała się ta pt. „Przy wspólnym stole, czyli sztućce i akcesoria kulinarne od XVII do XXI wieku”.

W młynie z kolei można obejrzeć ekspozycje poświęcone kulturze materialnej dawnych mieszkańców tych terenów: Kaszubów, Słowińców, Krajniaków złotowskich, mieszkańców Jamna i Łabusza, a także osadników, którzy pojawili się tutaj po 1945 r.

Strona muzeum

Baszta Czarownic, ul. Francesco Nullo 8, Słupsk

Nawiguj

Baszta Czarownic znajduje się jedynie 100 metrów od Zamku Książąt Pomorskich. Jest to fragment murów obronnych, budowanych od początku XIV do połowy XV wieku.

W XVII wieku basztę przekształcono w więzienie, w którym w czasie śledztwa oraz przed egzekucją przetrzymywano kobiety oskarżone o czary.

Bunkry Blüchera, ul. Bohaterów Weterplatte 40, Ustka

Nawiguj

Jest to kompleks poniemieckich bunkrów, zbudowanych w latach 30. XX wieku. Umocnienia miały chronić Ustkę przed polskim desantem, którego Niemcy bardzo się obawiali.

Dobrze zachowany kompleks umocnień można zwiedzać. Na szczególną uwagę zasługują podziemia, w których urządzono multimedialne muzeum. Spotkamy tu realistycznie wyglądające manekiny w pełnym umundurowaniu. Dzięki temu możemy sobie wyobrazić jak wyglądało życie stacjonującej w bunkrach załogi.

Ekspozycja prezentuje interesującą kolekcję militariów z lat 30. i 40. ubiegłego stulecia. Są tu wirtualne przymierzalnie, pozwalające ubrać dowolny wojskowy strój z okresu II wojny światowej. Dzięki multimedialnej symulacji możemy doświadczyć grozy nalotu bombowego.

Chociaż kompleks bunkrów jest niezwykle atrakcyjny, to w galerii nie ma wielu zdjęć. Niestety nie można ich robić w podziemnym muzeum.

Strona muzeum

Muzeum Chleba, ul. Marynarki Polskiej 49, Ustka

Nawiguj

Muzeum Chleba mieści się na poddaszu piekarni Eugeniusza i Adama Brzóski. W muzeum możemy zapoznać się z historią cukiernictwa i piekarnictwa.

Wśród ciekawych eksponatów zobaczyć możemy: XVII-wieczny stół do wyrobu ciasta piernikowego, mieszadła do ciast i masy kremowej, przedwojenny automat do sprzedaży cukierków, gofrownicę z początku XX wieku, czy jedną z pierwszych lodówek.

Dowiemy się również jak produkowano sękacze, jakich wag dawniej używano, czy też jak kiedyś wyglądały urządzenia do produkcji lodów.

Muzeum Chleba to klimatyczne miejsce. Jego zwiedzanie pozwala przenieść się w czasie. Jeśli piszecie się na taką podróż, musicie wcześniej umówić termin zwiedzania.

Strona muzeum

Ustka, promenada

Nawiguj

Zwiedzanie Ustki możemy zakończyć spacerem promenadą wzdłuż plaży. Zmierzając powoli w stronę portu możemy kontemplować bezkresne morze. W usteckim porcie ciekawą atrakcją jest obrotowa kładka dla pieszych, dzięki której sprawnie przedostaniemy się na jego drugą stronę.