Trasa 120: Gniew, Piaseczno, Nowe nad Wisłą

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek w Gniewie, ul. Zamkowa 3, Gniew

Nawiguj

Budowa zamku rozpoczęła się po 1290 r. Zbudowali go Krzyżacy. W toku dziejów był przebudowywany, zmieniały się też jego funkcje. Obecnie działa tutaj hotel. Zamek można również zwiedzać, oglądając m.in. kaplicę zamkową, krużganki obronne, czy zbrojownię.

Strona zamku

Rynek, pl. Grunwaldzki, Gniew

Nawiguj

Rynek otaczają cenne, zabytkowe kamienice. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. gniewskie leby, XV-wieczne domy podcieniowe (niespotykane gdzie indziej na Pomorzu). Pośrodku placu stoi ratusz z przełomu XIV i XV wieku, a na jednym z rogów rynku- studnia z 1873 r.

Trasa turystyczna pn. “Gniew przez dziurkę”, Gniew

Nawiguj

Tę oryginalną trasę turystyczną wyznaczają metalowe rzeźby starych aparatów fotograficznych. Umieszczono w nich dawne zdjęcia miejsc w których stoją. Ponadto, na trasie możemy spotkać rzeźby starych telefonów, które umożliwią nam posłuchanie ciekawych historii.

Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Kursikowskiego 4, Gniew

Nawiguj

W XIV wieku, Krzyżacy wybudowali kościół w stylu gotyckim. W XV wieku został rozbudowany. Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XIX wieku. Wśród starszych zabytków warto wymienić m.in. gotycką czaszę dawnej chrzcielnicy, renesansowe stalle, czy XVII-wieczne ornat i monstrancję. Od około 1557 r. do 1596 r. świątynia służyła protestantom.

Ogród Historii, ul. Sambora 10, Gniew

Nawiguj

Jest to mały skwer, na którym w oryginalny sposób zaprezentowano historię miasta. Opowiadają ją różne figury, rzeźby czy tablice, ustawione wśród zieleni.

Dawne spichlerze, ul. Jakusz-Gostomskiego, Gniew

Nawiguj

Spichlerze zbudowano w XIX wieku. Obecnie, po odrestaurowaniu, zaadaptowano je na biura i mieszkania. Warto wybrać się tu na klimatyczny spacer.

Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej (miejsce objawień), Piaseczno

Nawiguj

Jest to miejsce objawienia maryjnego z II połowy XIV wieku. Matka Boska ukazała się tu sparaliżowanemu synowi smolarza i uzdrowiła go. Dziś znajduje się tu modernistyczny kompleks pielgrzymkowy: ołtarz, dzwonnica, droga krzyżowa oraz studzienka, pozwalająca czerpać wodę ze źródła uświęconego objawieniem.

W pobliskim, XIV-wiecznym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się słynąca łaskami figurka, przedstawiająca Matkę Boską, która ukazała się w tym miejscu.

Centrum Kultury Zamek (pl. Zamkowy 3) i Rynek, Nowe nad Wisłą

Nawiguj

Centrum mieści się w zachowanym, głównym skrzydle XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Po jego obejrzeniu udajemy się na pobliski Rynek. Otaczają go kamienice, które stylem nawiązują do secesji i eklektyzmu.