Kategoria: Trasa 120

 • Trasa 120: Gniew,Piaseczno, Nowe nad Wisłą

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Zamek w Gniewie, ul. Zamkowa 3, Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 8

  wyprawomaniak

  Budowa zamku rozpoczęła się po 1290 r. Zbudowali go Krzyżacy. W toku dziejów był przebudowywany, zmieniały się też jego funkcje. Obecnie działa tutaj hotel. Zamek można również zwiedzać, oglądając m.in. kaplicę zamkową, krużganki obronne, czy zbrojownię.

  Strona zamku

 • Rynek (pl. Grunwaldzki), Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  wyprawomaniak

  Rynek otaczają cenne, zabytkowe kamienice. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na tzw. gniewskie leby, XV-wieczne domy podcieniowe (niespotykane gdzie indziej na Pomorzu). Pośrodku rynku stoi ratusz z przełomu XIV i XV wieku, a na jednym z jego rogów studnia z 1873 r.

 • Trasa turystyczna pn. “Gniew przez dziurkę”, Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Tę oryginalną trasę turystyczną wyznaczają metalowe rzeźby starych aparatów fotograficznych. Umieszczono w nich dawne zdjęcia miejsc w których stoją. Ponadto na trasie możemy spotkać rzeźby starych telefonów, które pozwolą nam posłuchać ciekawych historii.

 • Kościół pw. św. Mikołaja, ul. Kursikowskiego 4, Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  wyprawomaniak

  Kościół w stylu gotyckim zbudowali w XIV wieku Krzyżacy. W XV wieku został rozbudowany.

  Wyposażenie świątyni pochodzi głównie z XIX wieku. Wśród starszych zabytków warto wymienić m.in. gotycką czaszę dawnej chrzcielnicy, renesansowe stalle, czy XVII-wieczne ornat i monstrancję

  Od około 1557 r. do 1596 r. świątynia służyła protestantom.

 • Ogród Historii, ul. Sambora 10, Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  wyprawomaniak

  Jest to mały skwer, na którym w oryginalny sposób zaprezentowano historię miasta. Opowiadają ją różne figury, rzeźby czy tablice, ustawione wśród zieleni.

 • Dawne spichlerze, ul. Jakusz-Gostomskiego, Gniew

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak

  Spichlerze zbudowano w XIX wieku. Obecnie, po odrestaurowaniu, zaadaptowano je na biura i mieszkania. Warto wybrać się tu na klimatyczny spacer.

 • Sanktuarium Matki Bożej Piaseckiej (miejsce objawień), Piaseczno

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  wyprawomaniak

  Jest to miejsce objawienia maryjnego z II połowy XIV wieku. Matka Boska ukazała się tu sparaliżowanemu synowi smolarza i uzdrowiła go. Dziś znajduje się tu modernistyczny kompleks pielgrzymkowy: ołtarz, dzwonnica, droga krzyżowa oraz studzienka, pozwalająca czerpać wodę ze źródła uświęconego objawieniem.

  W pobliskim, XIV-wiecznym kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny znajduje się słynąca łaskami figurka, przedstawiająca Matkę Boską, która ukazała się w tym miejscu.

 • Centrum Kultury Zamek (pl. Zamkowy 3) i Rynek, Nowe nad Wisłą

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  wyprawomaniak

  Centrum mieści się w zachowanym, głównym skrzydle XIV-wiecznego zamku krzyżackiego. Po jego obejrzeniu udajemy się na pobliski Rynek. Otaczają go kamienice, które stylem nawiązują do secesji i eklektyzmu.