Trasa 121: Tum, Łęczyca, Biesiekiery

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Archikolegiata pw. Najświętszej Maryi Panny i św. Aleksego, Tum 8

Nawiguj

Kościół wzniesiono w XII wieku. Kilkukrotnie był przebudowywany. Jest największą zachowaną romańską świątynią w Polsce!

Można tu zobaczyć unikatowe elementy wyposażenia: najstarsze i najwybitniejsze rzeźbienia portalowe w Polsce, polichromie stanowiące największe zachowane w Polsce romańskie malowidło oraz zabytki ruchome, m.in. jeden z najstarszych w Polsce kielichów z pateną.

Wiele cennych zabytków można również zobaczyć w Muzeum Dziedzictwa Kościelnego, które jest urządzone w dawnej organistówce obok kościoła.

Skansen Łęczycka Zagroda Chłopska, Kwiatkówek 26a

Nawiguj

Skansen przedstawia budownictwo charakterystyczne dla okolic Łęczycy od II połowy XIX wieku do początku XX wieku. Zobaczymy tu rekonstrukcję domu mieszkalnego i gospodarstwa, a także zabytki: wiatrak z 1820 r., kuźnię z początku XX wieku i olejarnię z połowy XX wieku. Organizowane są tu też różne warsztaty i pokazy oraz imprezy ludowe.

Strona skansenu

Grodzisko w Tumie, Tum

Nawiguj

Jest to najstarszy element średniowiecznej Łęczycy. Jego historia sięga VIII wieku. Dziś można zobaczyć jego rekonstrukcję, zgodną z realiami XIII wieku, m.in. bramę wjazdową, wieżę wartowniczo-widokową oraz studnię.

Strona grodziska

Zamek Królewski w Łęczycy, ul. Zamkowa 1, Łęczyca

Nawiguj

Zamek został zbudowany przez Kazimierza Wielkiego, prawdopodobnie w latach 1357-1365. Choć wichry historii go nie oszczędzały, dotrwał do naszych czasów. Dziś jest siedzibą Muzeum w Łęczycy.

Możemy w nim obejrzeć wiele ekspozycji o charakterze regionalnym. Przedstawiają one m.in. historię regionu łęczyckiego (poczynając od pradziejów), lokalne rzemiosło i sztukę ludową. Intrygująca jest kolekcja rzeźb związanych z diabłem Borutą. Z zamkowej wierzy rozpościera się ładny widok.

Strona muzeum

Rynek, pl. Tadeusza Kościuszki, Łęczyca

Nawiguj

Rynek otaczają kamienice z XIX wieku. Na placu stoi klasycystyczny ratusz z XVIII wieku. Można tu także obejrzeć pomnik Bohaterów Bitwy nad Bzurą.

Kościół pw. św. Andrzeja Apostoła, ul. Kościelna 4, Łęczyca

Nawiguj

Kościół zbudowano w stylu gotyckim w XV wieku. W XVII i XVIII wieku jego wnętrze nabrało cech barokowych. W środku warto zobaczyć m.in. ołtarz główny, czy kaplicę Szczawińskich. Cennym zabytkiem jest dzwonnica, będąca dawniej basztą obronną.

Klasztor Bernardynów, ul. Poznańska 18a, Łęczyca

Nawiguj

Klasztor wraz z kościołem pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny zbudowano w XVII wieku. Wystrój świątyni klasztornej pochodzi z XVIII wieku i ma charakter rokokowy. Warto zajrzeć do środka by móc go podziwiać.

W 1864 r. doszło do kasaty klasztoru. Bernardyni wrócili tu w 1946 r.

Zamek w Biesiekierach, Besiekiery

Nawiguj

Zamek zbudowano prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku. Założono go na kopcu na sztucznym stawie. Z czasem zaczął podupadać, a przyspieszył to jego pożar w 1731 r. Obecnie jest w stanie ruiny.