Trasa 122: Oporów, Żychlin, Piątek, Głowno

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Zamek w Oporowie, Oporów 34

Nawiguj

zamek w Oporowie

Zdjęcie 1 z 12

zamek w Oporowie

Zamek wzniesiony dzięki arcybiskupowi Władysławowi Oporowskiemu w roku 1440. Został on przekształcony w muzeum w 1949 r. Zwiedzając wnętrza późnogotyckiej posiadłości możemy podziwiać ekspozycje wnętrz dworskich, na którą składają się dzieła sztuki pochodzące z XVI- XX wieku. Otoczony fosą zamek znajduje się w urokliwym parku, w niedalekim sąsiedztwie neogotyckiego domku, który dziś pełni funkcję hotelu dla turystów. 

Strona zamku

Plac 29 Listopada, Żychlin

Nawiguj

plac 29 listopada, Żychlin

Zdjęcie 1 z 3

plac 29 listopada, Żychlin

Miasto Żychlin, od pierwszej połowy XX wieku jest nieprzerwanie kojarzone z branżą elektromaszynową. Fontanna chodnikowa znajdująca się na niewielkim rynku, stanowi nowoczesny akcent pośród tradycyjnych, powojennych zabudowań. W centralnym punkcie jest wzniesiona wieża zegarowa.

Dwór z XIX wieku w Janowicach

Nawiguj

dwór z XIX wieku w Janowicach

Zdjęcie 1 z 3

dwór z XIX wieku w Janowicach

Dwór został wzniesiony na wzgórzu. Niestety, dziś możemy zobaczyć ruiny tej posiadłości. Jednakże to co pozostało, może nam wiele powiedzieć o różnorodności architektonicznej tego obiektu.

Geometryczny środek Polski, Rynek, Piątek

Nawiguj

geometryczny środek Polski, Piątek

Zdjęcie 1 z 2

geometryczny środek Polski, Piątek

We wsi Piątek znajduje się umowny, geometryczny środek Polski. Na rynku znajduje się pomnik symbolizujący środek naszego kraju.

Zalew Mrożyczka Głowno, Swoboda 2, Głowno

Nawiguj

zalew Mrożyczka, Głowno

Zdjęcie 1 z 3

zalew Mrożyczka, Głowno

Jest to ponad 30-sto hektarowy zalew położony w centrum miasta. Na miejscu możemy skorzystać z szeregu atrakcji, które ma do zaoferowania dla nas to miejsce. Przystań ZHP umożliwia wypożyczanie sprzętu wodnego. Dla najmniejszych miłośników wypoczynku na świeżym powietrzu, oprócz wodnych zabaw jest dodatkowo kolorowy plac zabaw. Nie brakuje również miejsca do odpoczynku przy wspólnym grillowaniu. 

Plac wolności, Głowno

Nawiguj

plac wolności, Głowno

Zdjęcie 1 z 4

plac wolności, Głowno

Ponad 100-letni dąb szypułkowy znajduje się w samym centrum miasta Głowno na Placu Wolności. Status pomnika przyrody posiada od 1990 roku. Dla miłośników sztuki ulicznej na jednej z kamienic znajduje się mural “Drzewo życia” Pauliny Nawrot.

Dworek Hrabiny Komorowskiej, Dworska 4, Głowno

Nawiguj

dworek hrabiny Komorowskiej, Głowno

Zdjęcie 1 z 1

dworek hrabiny Komorowskiej, Głowno

Dworek wzniesiono 1840 roku przez Wincentego Matuszewskiego. Po II wojnie światowej Hrabina musiała opuścić posiadłość. Dwór pełnił wiele funkcji, ale dziś znajduje się w nim siedziba Rady Miejskiej oraz Urząd Stanu Cywilnego. Jest ważnym miejscem dla wszystkich mieszkańców.

Pałacyk Jabłońskich Głowno, Łowicka 74

Nawiguj

pałacyk Jabłońskich, Głowno

Zdjęcie 1 z 2

pałacyk Jabłońskich, Głowno

Jeśli jesteś fanem stylu eklektycznego to ten pałacyk z pewnością Cię zachwyci. Powstawał on w latach1905-1906. Obecnie mieści się tam placówka Środowiskowego Domu Samopomocy.