Kategoria: Trasa 123

 • Trasa 123: Częstochowa, Blachownia

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  Czytaj dalej

  PRZEJDŹ DO CAŁEJ TRASY

 • Złota góra, Zawodzie-Dąbie

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  Wyprawomaniak.pl złota góra

  Jeśli będziecie przemierzać Szklak Orloich Gniazd to z pewnością wzgórze wapieni górnojurajskich będzie na waszej liście. Pierwsze wzmianki o niej pojawiają się już w 1474 roku. Wczasie okupacji znajdował się tam niemiecki obóz jeniecki. 281m n.p.m nie jest imponującą wysokością, lecz położenie sprawia, że można stąd podziwiać imponującą panoramę Częstochowy. U podnóża napotkamy niszczejący i zrujnowany park miniatur skalnych

 • Plac Władysława Biegańskiego w Częstochowie, Bielańskiego 45, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  Wyprawomaniak.pl rynek częstochowa

  Na uboczu placu możemy zobaczyć kościół pw. Św. Jakuba Apostoła. Kościół pierwotnie był cerkwią, lecz po zakończeniu I wojny światowej stał się kościołem filialnym parafi Św. Zygmunta. Przed ratuszem został wzniesiony pomnik marszałka Jóżefa Piłsudskiego.

 • Muzeum Częstochowskie Ratusz miejski, Aleja Najświętszej Maryi Panny 45, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 26

  Wyprawomaniak.pl częstochowa muzeum

  Muzeum Częstochowskie znajdziemy w budynku ratusza. Możemy tam dowiedzieć się nie tylko faktów dotyczących dziejów Częstochowy, ale również zobaczyć wystawy współczesnych artystów. Ratusz został wybudowany w latach 1826–1834.

  Strona muzeum

 • Muzeum Produkcji Zapałek, Ogrodowa 68, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 30

  Wyprawomaniak.pl muzeum zapałek częstochowa

  W 1882 roku w Częstochowie wybudowano fabrykę zapałek, a od 2002 roku działa jako muzeum. Co ciekawe to jednyne nadal otwarte dla zwiedzających muzeum zapałek w Europie. Jeśli macie ochotę zwiedzić muzeum to koniecznie zadzwońcie pod podany na stronie numer telefonu.

  Strona muzeum

 • Jasna Góra, ul. o. A. Kordeckiego 2, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 27

  Wyprawomaniak.pl jasna góra

  Sanktuarium Matki Boskiej Częstochowskiej na Jasnej Górze jest od lat azymutem polskich pielgrzymów. Cudowny obraz Matki Bożej Częstochowskiej jest jednym z najbardzoej rozpoznawalnych wizerunków Matki Bożej w świecie. To właśnie Jego możemy podziwiać w centralnym punkcjie kaplicy. Na Jasnej Górze zobaczymy nie tylko obiekty sakralne, ale również przedmioty z obozu koncentracyjnego Auschwitz.

 • Muzeum Górnictwa Rud Żelaza, Aleja Najświętszej Maryi Panny 4, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 36

  Wyprawomaniak.pl muzeum górmictwa rud żelaza częstochowa

  Jedyne miejsce, aby dowiedzieć się o przemyśle górnictwa rudnego w Polsce to muzeum, które mieści się w Śródmieściu Częstochowy. Główna wystawa jest umiejscowiona w podziemnym korytarzu wydrążonym w latach 1974-1976. Eksponaty znajdujące się w muzeum pochodzą od różnych kopalni z obszarów częstochowskich. Dzięki takim obiektom dziedzictwa kulturowe mogą trwać nieustannie.

  Strona muzeum

 • Muzeum Historii Kolei, Ul. Pułaskiego 100/120, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 22

  Wyprawomaniak.pl częstochowa muzeum historii kolei

  Na pierwszym piętrze budynku stacji kolejowej Częstochowa Stradom znajduje się Muzeum Historii Kolei. Muzeum powstało z ramienia pasjonatów, którzy chcieli przekazać kawałek historii polskiego kolejnictwa. Została nawet odtworzone pomieszczenie zawiadowcy stacji. Symulator jazdy elektrowozem jest inspirującym przeżyciem dla fanów kolejnictwa. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

  Strona muzeum

 • Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II, Jagiellońska 67/71, Częstochowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 31

  Wyprawomaniak.pl muzeum money Jana Pawla II Częstochowa

  Zaskakującym i wartym uwagi miejscem na mapie Częstochowy jest wałśnie Muzeum Monet i Medali JPII. Jest to miejsce założone przez Krzysztofa Witkowskiego. Jego pasja i poświęcenie dla tego miejca jest widoczne w każdym calu tego muzeum. Zobaczymy tu potężną kolekcję 2 tysięcy monet w tym większość z wizerunkiem polskiego papieża. Jeśli chcesz zobaczyć monetę o nominale 200 tysięcy złoty to z pewnością musisz odwiedzić to miejsce. Nie tylko monety i medale pielgrzymkowe są udostępnione zwiedzającym, ale również inne pamiątki związane z JPII.

  Strona muzeum

 • Plaża miejska Blachownia, Wczasowa 7, Blachownia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  Wyprawomaniak.pl BLACHOWNIA

  To aż 47 h zalew otoczony sosnowym borem. Jest uznawana za jedną z najurokliwszych plaż w województwie śląskim. Jest tu molo, pomosty, ścieżki rowerowe oraz wieża widokowa. Na miekscu możemy wypożyczyć rower wodny lub kajak.