Pałac Koszęcin, Zamkowa 3, Koszęcin

Pałac jest pięknie zachowanym przykładem architektury neoklasycznej i jest wpisany do kategorii zabytków I klasy. Pałac od roku 1953 jest siedzibą Zespołu Pieśni i Tańca “Śląsk”im. Stanisława Hadyny. Jego pomnik możemy zobaczyć na dziedzińcu. Pałac jest położony w parku krajobrazowym, w którym oprócz pospolitych gatunków drzew występujących w Polsce możemy spotkać kilka drzew egzotycznych.
Pałac w Kochcicach, Zamkowa1, Kochcice

Zwany również jako Pałac Ludwika Karola von Ballestrema. Budowa pałacu rozpoczęła się w pierwszej połowie XX w. Styl pałacu jest neobarokowy. Dziś mieści się tam Wojewódzki Ośrodek Rehabilitacji. Z tego względu nie jest udostępniony dla zwiedzających. Wokół pałacu rozciąga się śliczny park zaprojektowany w dwóch stylach (angielskim i francuskim).
Kościół pw. św. Józefa i drewniana dzwonnica, Powstańców Śląskich 95, Sadów

kościół pw. św. Józefa i drewniana dzwonnica, Sadów
Kościół pw. św. Józefa jest jednym z najstarszych zachowanych w dobrym stanie kościołów konsekrowanych w XIV w. na terenie Śląska. Przez parę lat była świątynią protestancką przez co również zmieniła swój uprzedni wygląd. Jednak po przejęciu jej przez Katolików została odbudowana. Wyposażenie kościoła jak i główny ołtarz zaliczamy do stylu barokowego. Obok kościoła znajduje się murowano-drewniana dzwonnica z XVII w. Dzięki niej Sadów znalazł się na Szlaku Architektury Drewnianej województwa śląskiego.
Kościół św. Mikołaja w Lublińcu, św. Mikołaja 1, Lubliniec
Rynek w Lublińcu, pl. Konrada Mańki, Lubliniec

Rynek Lubiniecki cieszy się dużą sławą wśród innych znajdujących się w obszarze województwa śląskiego. Znajdziemy na nim rosnący klon pospolity, który jest pomnikiem przyrody, ale również zabytkową studnię. Zabudowa, którą możemy zobaczyć w obrębie rynku pochodzi z XVIII, XIX i XX w. W jednej z kamienic mieści się mulitmedialne muzeum “Pro memoria Edith Stein” patronki Lublińca.
Dom Zakonny Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, Marszałka Józefa Piłsudskiego 6, Lubliniec
Zamek w Lublińcu, Grunwaldzka 30, Lubliniec

Zamek jest utrzymany w stylu barokowym. Pierwsze wzmianki o nim ukazały się w 1397r. Pierwszymi mieszkańcami byli Książęta opolsko-raciborscy. W czasach PRLu został doprowadzony do stanu nienadającego się do użytku. Na początku XXIw. został wyremontowany przez jednostkę prywatną i dziś znajduje się do hotel.