Kościół Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

W niewielkiej wsi na Opolszczyźnie znajdziemy przecudy mały kościół z roku 1250. Był on stale powiększany, największa część jest w utrzymana w stylu gotyckim i to za sprawą polichromiami o tematyce staro- i nowotestamentowej kościół jest znany w całym kraju. W I połowie XVI wielku dobudowano następny strop, na którym możemy zobaczyć ornamenty roślinne i zwierzęce.
Park Wolności im. Juliusa Peppela, Brzeg
Willa Kurta Neugebauera i kamieniczki na ul. Jana Pawła II, Brzeg

willa Kurta Neugebauera i kamieniczki na ul. Jana Pawła II, Brzeg
Budynek został wzniesiony w 1898 roku. Należał do właściciela cukrowni. Swoją architekturą nawiązuje do stylu francuskich zamków budowanych w epoce renesansu. Niestety willa jest w bardzo złym stanie. Spacerując wzdłuż ulicy Jana Pawła II napotkamy więcej pięknych odrestaurowanych kamienic.
Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Pańska 1, Brzeg

kościół rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Brzeg
Jest to niezaprzeczalnie jeden z piękniejszych kościołów barokowych na Opolszczyźnie. Malarstwo iluzjonistycznego wykonane przez jezuitę Jana Kubena zachwyca każdego kto przekroczy przedsionek kościoła. Wzniesiono go w latach 1734-1739. Przez głównym wejściem stoją dwie barokowe figury z 1722 r. – Judy Tadeusza i Jana Nepomucena. Piękny dźwięk organów wierni mogą słuchać od 1889roku.
Muzeum Piastów Śląskich, Pl. Zamkowy 1, Brzeg

Zamek Książąt Piastowskich został zniesiony około 1300 roku. Zwany jest również brzeskim wawelem. Od średnioweicznej przebudowy aż do połowy XVI wieku wygląd zamku się nie zmieniał. Jednak Fryderyk II wraz z małżonką zainicjowali zmiany, które przejął ich syn Jerzy II. Dzięki niemu mamy zachowane do dzis w donrym stanie słynne krużganki. Bombardowania ze strony Prus niestety nie oszczędziły zamku. Jednak prace podjęte w 1988 roku sprawiły, że nadal możemy zwiedzać rezydencję Piastów.
Brama Odrzańska, Park Nadodrzański, Brzeg

Jest to część poźnorenesansowej fortyfikacji miasta. Jest wykonana z piaskowca. W 1982 roku brama została pokryta betonowym stropem tworząc taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę nadodrzańską. Brama jest usytułowana w Parku Nadodrzańskim, w którym również znajduje się Zamek Piastów Śląskich.
Rynek w Brzegu i Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Rynek, Brzeg

rynek i kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Brzeg
Na brzeskim rynku zajdziemy odrestaurowany Ratusz Miejski z wierzą zegarową. Sam rynek posiada dużo historycznych pozostałości zabudowań z XIV wieku. Podczas spaceru ulicami rynku zobaczymy kościół pw. św. Mikołaja, który jest utrzymany w stylu gotyckim. W środku możemy podziwiać zachowany w dobrym stanie zbiór kamiennych epitafiów z różnych okresów. Podczas II wojny światowej kościół został ostrzelany i dopiero w 1966 roku został ponownie oddany do użytkowania.
Kępa Młyńska, Brzeg
Pałac w Łosiowie, Główna 1, Łosiów

Opolski zabytek jest utrzymany w eklektycznym stylu. Budowę pałacu rozpoczęto w I połwie XIX wieku, którego fundatorem był Heinrich von Kreutz. Armia Czerwona pozostawiła ograbiony pałac, a po wojnie mieściły się tu różne instytucje państwowe. Dziś znajdziemy tutaj siedzibę opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.