Kategoria: Trasa 126

 • Trasa 126: Małujowice, Brzeg, Łosiów

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  Czytaj dalej

  PRZEJDŹ DO CAŁEJ TRASY

 • Kościół Św. Jakuba Apostoła w Małujowicach

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  Wyprawomaniak.pl sanktuarium Małujowice

  W niewielkiej wsi na Opolszczyźnie znajdziemy przecudy mały kościół z roku 1250. Był on stale powiększany, największa część jest w utrzymana w stylu gotyckim i to za sprawą polichromiami o tematyce staro- i nowotestamentowej kościół jest znany w całym kraju. W I połowie XVI wielku dobudowano następny strop, na którym możemy zobaczyć ornamenty roślinne i zwierzęce.

 • Park Wolności im. Juliusa Peppela, Brzeg

  Nawiguj

  IMG20230119103942

  Zdjęcie 1 z 7

  Jest to największy park w Brzegu od XX wieku. W parku znajdują się dwa sztuczne akweny wodne w tym jeden z nich jest murowany i nazywany przez mieszkańców “Kwadratówką”. Nad wodą znajdziemy budowlę w formie neoklasycystycznej glorietty. W obrębie parku jest również nowoczesny stadion miejski.

 • Willa Kurta Neugebauera i kamieniczki na ul. Jana Pawła II, Brzeg

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  Wyprawomaniak.pl Brzeg Willa Kurta Neugebauera

  Budynek został wzniesiony w 1898 roku. Należał do właściciela cukrowni. Swoją architekturą nawiązuje do stylu francuskich zamków budowanych w epoce renesansu. Niestety willa jest w bardzo złym stanie. Spacerując wzdłuż ulicy Jana Pawła II napotkamy więcej pięknych odrestaurowanych kamienic.

 • Kościół Rzymskokatolicki pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, Pańska 1, Brzeg

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  Wyprawomaniak.pl Kościół św. Krzyża

  Jest to niezaprzeczalnie jeden z piękniejszych kościołów barokowych na Opolszczyźnie. Malarstwo iluzjonistycznego wykonane przez jezuitę Jana Kubena zachwyca każdego kto przekroczy przedsionek kościoła. Wzniesiono go w latach 1734-1739. Przez głównym wejściem stoją dwie barokowe figury z 1722 r. – Judy Tadeusza i Jana Nepomucena. Piękny dźwięk organów wierni mogą słuchać od 1889roku.

 • Muzeum Piastów Śląskich, Pl. Zamkowy 1, Brzeg

  Nawiguj

  IMG20230119095455

  Zdjęcie 1 z 30

  Zamek Książąt Piastowskich został zniesiony o­ko­ło 1300 roku. Zwany jest również brzeskim wawelem. Od średnioweicznej przebudowy aż do połowy XVI wieku wygląd zamku się nie zmieniał. Jednak Fryderyk II wraz z małżonką zainicjowali zmiany, które przejął ich syn Jerzy II. Dzięki niemu mamy zachowane do dzis w donrym stanie słynne krużganki. Bombardowania ze strony Prus niestety nie oszczędziły zamku. Jednak prace podjęte w 1988 roku sprawiły, że nadal możemy zwiedzać rezydencję Piastów. ­

  Strona zamku

 • Brama Odrzańska, Park Nadodrzański, Brzeg

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl brzeg Brama odrzańska

  Jest to część poźnorenesansowej fortyfikacji miasta. Jest wykonana z piaskowca. W 1982 roku brama została pokryta betonowym stropem tworząc taras widokowy, z którego możemy podziwiać panoramę nadodrzańską. Brama jest usytułowana w Parku Nadodrzańskim, w którym również znajduje się Zamek Piastów Śląskich.

 • Rynek w Brzegu i Kościół parafialny pw. św. Mikołaja, Rynek, Brzeg

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 17

  Wyprawomaniak.pl Brzeg rynek

  Na brzeskim rynku zajdziemy odrestaurowany Ratusz Miejski z wierzą zegarową. Sam rynek posiada dużo historycznych pozostałości zabudowań z XIV wieku. Podczas spaceru ulicami rynku zobaczymy kościół pw. św. Mikołaja, który jest utrzymany w stylu gotyckim. W środku możemy podziwiać zachowany w dobrym stanie zbiór kamiennych epitafiów z różnych okresów. Podczas II wojny światowej kościół został ostrzelany i dopiero w 1966 roku został ponownie oddany do użytkowania.

 • Kępa Młyńska, Brzeg

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  Wyprawomaniak.pl Brzeg wyspa młyńska

  Ceglany budynek był pierwotnie młynem słodowym. Potem magazynem produktów gotowych. Po stronie młynu kamienice zostały odrestaurowane, lecz przeciwna strona Odry jest bardzo zaniedbana.

 • Pałac w Łosiowie, Główna 1, Łosiów

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  Wyprawomaniak.pl Pałac w łosiowie

  Opolski zabytek jest utrzymany w eklektycznym stylu. Budowę pałacu rozpoczęto w I połwie XIX wieku, którego fundatorem był Heinrich von Kreutz. Armia Czerwona pozostawiła ograbiony pałac, a po wojnie mieściły się tu różne instytucje państwowe. Dziś znajdziemy tutaj siedzibę opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.