Trasa 127: Sulisław, Kopice, Lipno, Niemodlin, Tułowice, Chrzelice, Moszna

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac Sulisław, Sulisław 24

Nawiguj

Wszyscy fani stylu neogotyckiego będą zachwyceni tym pałacem. Pomysłodawcą i fundatorem jest Hans Karl Hrabia von Schaffgotsch. Wnętrze jest iście bajkowe. Jerzy Bar wykupił posiadłość wraz z folwarkiem, gdzie stworzył hotel 5* oraz Centrum Medycyny Ajruwedyjskiej i Jogi w Polsce. 

Strona pałacu

Pałac w Kopicach, Kopice 47

Nawiguj

W 1783 roku został wybudowany Pałac w Kopicach. Z tym miejscem jest związana piękna miłosna historia niczym z romantycznego filmu. Hans Ulrich von Schaffgotsch w 1859 zakupił posiadłość dla swojej ukochanej żony i zmodernizował go na styl neogotycki z elementami neorenesansowymi. Dziś pałac możemy podziwiać jedynie z daleka ze względu na swój stan techniczny. Jednak nawet z zza fosy prezentuje się majestatycznie. Spacerując po parku możemy zobaczyć pozostałości po Świątyni Dumania, Kaplicy Grobowej, czy pruskiej Kolumnie Zwycięstwa. 

Ogród Dendrologiczny w Lipnie, Lipno

Nawiguj

Arboretum Lipno to niesamowita propozycja na spędzenie wolnego czasu spacerując i podziwiając 200-letnie drzewa. To najstarszy ogród dendrologiczny w Polsce. Zajmuje powierzchnię ponad 4 ha. Ogród został założony w 1783 roku przez Jana Nepomucena Karola Praschma. Późna wiosna to najlepszy okres w roku na odwiedzenie tego miejsca.

Rynek w Niemodlinie, Rynek 29, Niemodlin

Nawiguj

Kształt rynku jest dość niespotykany jak na polską architekturę. Pośród klimatycznych kamieniczek znajdziemy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, gdzie znajdziemy XIX-wieczne organy oraz późnobarokowe ołtarze boczne.

Zamek Niemodlin, Rynek 55, Niemodlin

Nawiguj

Zamek zbudowany ponad 700 lat temu przez rodzinę książęcą Bolesława I, aby bronić ziem opolskich. Zamek posiada bogatą historię, dzięki której jest jednym z najpotężniejszych zamków na terenie całej Polski. Jest przykładem renesansowej architektury. Chodź na przestrzeni wieków stale był modernizowany. Fani filmów Jana Jakuba Kolskiego mogą zobaczyć przestrzeń zamku wykorzystaną w komedii obyczajowej pt. “Jasminum”.

Strona zamku

Pałac w Tułowicach, Zakmowa 1, Tułowice

Nawiguj

Jest to neorenesansowy pałac z z XVIII i XIX wieku Fryderyka Franckenberga- czynnego działacza opozycjonistów Hitlera. Jednak w latach 30stych, jego część majątku została zabrana przez rząd. Mieścił się tu ośrodek szkoleniowy, internat, szpital. Obecnie powrócił do swojej dawnej funkcji i znajduje się tu internat Technikum Leśnego. Piękny i zadbany park przypałacowy zaprasza wszystkich na spacer.

Ruiny zamku Chrzelice, Chrzelice

Nawiguj

Na przełomie XII i XIII wieku zamek zbudowali Joannici. Zamek przejęli opolscy Piastowie aż do roku 1532. Zamek przechodził z rąk do rąk niszczejąc w skutek wielu bitew. Po II Wojnie Światowej mieściło się tam przedszkole, świetlica wiejska oraz prywatne mieszkania. Obecnie jest to obiekt w stanie ruiny.

Zamek Moszna, Zamkowa 1, Moszna

Nawiguj

Ten zamek przypadnie do gustu każdej księżniczce i nie tylko. Budowlę wzniesiono w połowie XVIII wieku. Barokowa architektura zamku z wpływami neogotyckimi jak również neorenesansowymi zachwyca każdego. Znakiem szczególnym jest 99 wieżyczek i 365 komnat i pomieszczeń. Wkoło zamku roztacza się piękny park i ogród, w którym rosną rzadko spotykane rododendrony. Dziś zamek jest otwarty dla turystów przez cały rok.

Strona zamku