Trasa 128: Gorzanów, Kłodzko

Trasy na motocyklTrasy na samochódTrasy na kamperKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac w Gorzanowie, Podzamcze, Gorzanów

Nawiguj

Pałac w Gorzanowie jest jednym z najpiękniejszych zabytków Kotliny Kłodzkiej. Dawna siedziba rodu Herbersteinów, słynąca z monumentalnych polichromii i bogatego wystroju, przez wiele lat popadała w ruinę, zanim w 2012 r. nie stała się własnością Fundacji Pałac Gorzanów. Od tego czasu trwała walka o przywrócenie zabytkowi dawnej świetności.

W ciągu niemal 300 lat swego istnienia zamek przeszedł wiele przemian. Rozpoczynając od swoich korzeni w średniowieczu, gdzie został wzniesiony jako skromna warownia, stopniowo ewoluował w okazałą siedzibę szlachecką. W okresie świetności, gdy był w posiadaniu rodu Herbersteinów, pałac przeżywał okres rozkwitu architektonicznego i kulturalnego. Był centrum życia społecznego i artystycznego, otoczony prestiżem i bogactwem. Jednak po II wojnie światowej, pałac doświadczył upadku. Budynki i ich otoczenie uległy dewastacji.

Obecnie pałac udostępniony jest do zwiedzania, oferując możliwość odkrywania jego historii oraz podziwiania rekonstruowanych wnętrz.

Strona pałacu

MiniEuroland, Noworudzka 11, Kłodzko

Nawiguj

MiniEuroland to miejsce, które oferuje niezwykłą podróż po świecie, umożliwiając odwiedzenie replik słynnych budowli. Rozproszony na obszarze 2 ha, przyjazny zwierzętom obiekt pozwala również na odpoczynek w arboretum- pięknym ogrodzie pełnym tysięcy unikatowych gatunków drzew i krzewów.

W parku można podziwiać ponad 40 makiet najznamienitszych budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy i świata. Tworzone są na terenie obiektu w specjalnej pracowni przez modelarzy, rzeźbiarzy i grafików. Goście MiniEurolandu mają możliwość odwiedzenia tego warsztatu i poznania sekretów procesu twórczego. W trakcie wizyty, zapoznajemy się z używanymi materiałami i technikami wykorzystywanymi przez artystów.

Strona minieurolandu

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, Czeska, Kłodzko

Nawiguj

Mieszkańcy Kłodzka już od XIII w. drążyli głębokie piwnice pod swoimi domami, które początkowo służyły jako magazyny na towary i słynne kłodzkie piwo. W miarę upływu czasu, te podziemne korytarze stały się nie tylko ważnym elementem gospodarczym miasta, ale także schronieniem podczas wojen i pożarów.

Podziemna trasa, licząca ok. 700 m, prowadzi przez labirynt podziemnych korytarzy i komór, które zostały wyposażone w liczne eksponaty i rekonstrukcje, ukazujące życie mieszkańców Kłodzka od XVI do XVIII w. Zwiedzający mogą zobaczyć manekiny w epokowych strojach, piekarnię, karczmę czy więzienie, a także elementy związane z historią wojen, np. magazyny broni i amunicji. Podczas wędrówki po podziemiach towarzyszą dźwięki dawnego miasta, odgłosy jarmarku czy muzyka mieszczańska. Interaktywne szczury reagujące na ruch, dodają tej podróży jeszcze większego uroku 😉

Strona trasy

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, plac Kościelny 9, Kłodzko

Nawiguj

Kościół Wniebowzięcia NMP jest jednym z najpiękniejszych zabytków sakralnych w Kłodzku. Kamień węgielny pod obecną gotycką budowlę położyli joannici w XIV w., a budowa trwała wiele lat z powodu wojen i pożarów. Świątynia tworzy trójnawową bazylikę z emporami i trzema apsydami.

W późniejszych wiekach kościół był wielokrotnie rozbudowywany i modernizowany, szczególnie w okresie baroku, kiedy to jezuici przejęli opiekę nad świątynią. Wówczas powstały m.in. kaplice, ołtarze, ambona i konfesjonały, zdobione przez wybitnych artystów tego okresu. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem rzeźb i dekoracji barokowych, które współgrają z gotycką architekturą budowli. Ważnym elementem jest również krypta książęca, gdzie spoczywają zmarli książęta ziębiccy.

Rynek w Kłodzku, plac Bolesława Chrobrego, Kłodzko

Nawiguj

Rynek w Kłodzku jest sercem historycznej starówki. Najbardziej charakterystyczną budowlą na placu jest ratusz, który mimo licznych przebudów i renowacji, zachował wiele zabytkowych detali, np. wieżę pochodząca z końca XIV w. czy neorenesansowe elementy elewacji. Przed wejściem do budynku znajdują się rzeźby dwóch młodzieńców, a ponad balkonem możemy zauważyć herb Kłodzka z lwem z podwójnym ogonem i koroną.

Kolumna Maryjna, usytuowana po zachodniej stronie Ratusza, jest imponującą wotywną figurą, wzniesioną po pożarze i zarazie w latach 1680-81. Składa się z okazałej kolumny z figurą Matki Boskiej na szczycie, wspartej na dwóch cokołach z rzeźbami świętych. Fontanna barokowa oraz pręgierz to inne interesujące elementy ozdobne, które uzupełniają atmosferę rynku.

Kamienice otaczające rynek prezentują różnorodne style architektoniczne. Część z nich to oryginalne zabytkowe budowle, które zachwycają pięknem swoich fasad, podczas gdy inne powstały współcześnie, nawiązując do historycznego charakteru miejsca.

Most nad Młynówką, Stwosza 5, Kłodzko

Nawiguj

Gotycki most nad Młynówką to jedna z najstarszych i najważniejszych przepraw w Polsce. Został zbudowany w XIV w., zastępując wcześniejszy, drewniany. Początkowo był częścią systemu obronnego miasta, łącząc Mostową Bramę Górną z Mostową Bramą Dolną. W XVI w. wrota wymieniono na nowoczesne konstrukcje, a most został udekorowany rzeźbami w stylu barokowym. Na filarach i balustradach można zobaczyć krucyfiksy i liczne figury świętych np. św. Jana Nepomucena, św. Franciszka Ksawerego czy Trójcy Świętej.

Obecnie przeprawa jest zamknięta dla ruchu kołowego i pełni funkcję historycznej atrakcji.

Twierdza Kłodzko, Grodzisko 1, Kłodzko

Nawiguj

Twierdza Kłodzko to imponująca fortyfikacja obronna obejmująca kompleks umocnień z różnych okresów historycznych, sięgających średniowiecza aż po XIX w. Obejmuje obszar o powierzchni ponad 30 ha i składa się z m.in. twierdzy głównej, fortu Owcza Góra, fragmentarycznych obwarowań miejskich oraz umocnień polowych. Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów jest system fortyfikacji bastionowych. Tworzą one imponujący zespół warowni obronnych w kształcie gwiazdy.

W XVIII w. twierdza odegrała istotną rolę w obronie Śląska podczas pruskiej kampanii Napoleona. Po kapitulacji wojennej, w 1807 r., stała się częścią Królestwa Pruskiego. W okresie międzywojennym pełniła funkcję więzienia. Podczas II wojny światowej, służyła jako filia obozu KZ Groß-Rosen, a także jako miejsce produkcji części do pocisków V-1 oraz U-Bootów i lotnictwa.

Dziś w Twierdzy znajdują się liczne muzea oraz ekspozycje historyczne. Można również zwiedzić podziemne lochy i korytarze.

Strona Twierdzy

Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Łukasiewicza 4, Kłodzko

Nawiguj

Muzeum Ziemi Kłodzkie mieści się w dawnym barokowym konwikcie jezuickim. Na parterze znajduje się biblioteka muzealna, a na kolejnych piętrach można podziwiać barokowy Salon “Złoty”, salę koncertową (dawniej kaplicę św. Alojzego Gonzagi), obszerne sale wystawiennicze i pracownie muzealne.

Wewnętrzny dziedziniec pełni funkcję lapidarium, gdzie zgromadzono kamienne rzeźby i detale pochodzące ze zniszczonych kamienic kłodzkich. Ponadto jest możliwość zwiedzenia średniowiecznych podziemi o ponad 6-metrowej głębokości, gdzie prezentowane jest życie codzienne dawnych mieszkańców Kłodzka.

Muzeum posiada bogate zbiory obejmujące eksponaty związane z historią, kulturą i przyrodą regionu. Wśród nich znajdują się artefakty archeologiczne, dzieła sztuki, bogata kolekcja zegarów śląskich, unikatowego szkła artystycznego, numizmaty, zbiory etnograficzne oraz eksponaty przyrodnicze.

Strona muzeum