Trasa 128: Gorzanów, Kłodzko

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac w Gorzanowie, Podzamcze, Gorzanów

Nawiguj

Jest to najstarsza budowla tego typu w mieście i jedna z największych na Dolnym Śląsku. Najprawdopodobniej była ona wzniesiona w celach obronnych w połowie XVI wieku przez rodzinę von Ratschin. Nadal modernizowany pawilon ogrodowy znajdujący się w parku przy pałacu zachwyci niejednego turystę.

Strona pałacu

MiniEuroland, Noworudzka 11, Kłodzko

Nawiguj

Park miniatur to aż dwa hektary przestrzeni, na której znajdziemy 40 makiet budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Jest to punkt obowiązkowy na mapie dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Makiety to małe dzieła sztuki wykonane ręcznie przez artystów. Turyści mogą wejść do pracowni modelarskiej i sami przekonać się na czym tak naprawdę polega praca modelarza czy rzeźbiarza.

Strona minieurolandu

Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, Czeska, Kłodzko

Nawiguj

Trasa ma długość 600 metrów. Powstanie tych podziemnych korytarzy zawdzięczamy mieszkańcom Kłodzka, którzy zniechęceni pożarami, które trawiły ich domy i często mały metraż zmusił ich do kopania podziemnych tuneli. Mogli tam przechowywać żywność przez cały rok dzięki stałej niskiej temperaturze. Tunele pełniły oczywiście funkcję schronu podczas wojny.

Strona trasy

Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, plac Kościelny 9, Kłodzko

Nawiguj

Jeśli są tutaj fani twórczości powstającej w dojrzałym baroku to jest to zapewne miejsce, które Was zachwyci. Jest to najbardziej okazały przykład architektury późnego gotyku na Ziemi Kłodzkiej. Wystrój wnętrza kościoła należy do najwybitniejszych artystów, co z resztą widzimy zaraz po wejściu do środka. Przykościelna brama z 1703 roku prowadzi nas również do wejścia na cmentarz.

Rynek w Kłodzku, plac Bolesława Chrobrego, Kłodzko

Nawiguj

Integralną część rynku stanowi ratusz, który niegdyś pełnił funkcję handlowe. Pierwszy ratusz prawdopodobnie powstał w 1324. Niestety nad obiektem wisiało fatum i pożar strawił go aż trzy razy. Obecny wygląd neorenesansowy zawdzięczamy Ewaldowi Bergerowi. Na rynku znajduje się też fontanna z przełomu XVII i XVIII w oraz stoi wotywna figura Najświętszej Marii Panny.

Most nad Młynówką, Stwosza 5, Kłodzko

Nawiguj

Kamienny gotycki most nad Młynówką zwany jest Mostem św. Jana, a także potocznie Mostem Wita Stwosza. Początki budowy przypadają na 2. połowę XIII wieku. Dzięki czemu jest jedną z najstarszych tego typu budowli w okolicy. Most stanowi bramę do Starego Miasta. 6 kamiennych rzeźb stojących na filarach mostu czyni go małym dziełem sztuki.

Twierdza Kłodzko, Grodzisko 1, Kłodzko

Nawiguj

Jest to bardzo okazały kompleks fortyfikacji Dolnego Śląska. Z Twierdzy Głównej (369 m n. p. m.) rozciąga się panorama na miasto i góry. Jest przykładem nowożytnej architektury militarnej, która wciąż zaskakuje nas swoimi historiami. O jej unikalności świadczy system korytarzy kontrminerskich. W II połowie XIX wieku twierdza utraciła swoje obronne właściwości, przekształcając się w magazyny oraz więzienie.

Strona Twierdzy

Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Łukasiewicza 4, Kłodzko

Nawiguj

Muzeum mieści się w barokowym budynku dawnego konwiktu. Jest otwarte dla turystów od 1963 roku. Na parterze znajdziemy bogato wyposażoną bibliotekę muzealną. Oczywiście oprócz sali barokowej i koncertowej dla zwiedzających są udostępnione podziemia, w których możemy sobie wyobrazić jak mieszkali dawni mieszkańcy Kłodzka.

Strona muzeum