Pałac w Gorzanowie, Podzamcze, Gorzanów











Jest to najstarsza budowla tego typu w mieście i jedna z największych na Dolnym Śląsku. Najprawdopodobniej była ona wzniesiona w celach obronnych w połowie XVI wieku przez rodzinę von Ratschin. Nadal modernizowany pawilon ogrodowy znajdujący się w parku przy pałacu zachwyci niejednego turystę.
MiniEuroland, Noworudzka 11, Kłodzko








Park miniatur to aż dwa hektary przestrzeni, na której znajdziemy 40 makiet budowli z Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej, Europy oraz ze świata. Jest to punkt obowiązkowy na mapie dla rodzin z dziećmi i nie tylko. Makiety to małe dzieła sztuki wykonane ręcznie przez artystów. Turyści mogą wejść do pracowni modelarskiej i sami przekonać się na czym tak naprawdę polega praca modelarza czy rzeźbiarza.
Podziemna Trasa Turystyczna w Kłodzku, Czeska, Kłodzko











Trasa ma długość 600 metrów. Powstanie tych podziemnych korytarzy zawdzięczamy mieszkańcom Kłodzka, którzy zniechęceni pożarami, które trawiły ich domy i często mały metraż zmusił ich do kopania podziemnych tuneli. Mogli tam przechowywać żywność przez cały rok dzięki stałej niskiej temperaturze. Tunele pełniły oczywiście funkcję schronu podczas wojny.
Kolegiata pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, plac Kościelny 9, Kłodzko






Jeśli są tutaj fani twórczości powstającej w dojrzałym baroku to jest to zapewne miejsce, które Was zachwyci. Jest to najbardziej okazały przykład architektury późnego gotyku na Ziemi Kłodzkiej. Wystrój wnętrza kościoła należy do najwybitniejszych artystów, co z resztą widzimy zaraz po wejściu do środka. Przykościelna brama z 1703 roku prowadzi nas również do wejścia na cmentarz.
Rynek w Kłodzku, plac Bolesława Chrobrego, Kłodzko









Integralną część rynku stanowi ratusz, który niegdyś pełnił funkcję handlowe. Pierwszy ratusz prawdopodobnie powstał w 1324. Niestety nad obiektem wisiało fatum i pożar strawił go aż trzy razy. Obecny wygląd neorenesansowy zawdzięczamy Ewaldowi Bergerowi. Na rynku znajduje się też fontanna z przełomu XVII i XVIII w oraz stoi wotywna figura Najświętszej Marii Panny.
Most nad Młynówką, Stwosza 5, Kłodzko








Kamienny gotycki most nad Młynówką zwany jest Mostem św. Jana, a także potocznie Mostem Wita Stwosza. Początki budowy przypadają na 2. połowę XIII wieku. Dzięki czemu jest jedną z najstarszych tego typu budowli w okolicy. Most stanowi bramę do Starego Miasta. 6 kamiennych rzeźb stojących na filarach mostu czyni go małym dziełem sztuki.
Twierdza Kłodzko, Grodzisko 1, Kłodzko





















Jest to bardzo okazały kompleks fortyfikacji Dolnego Śląska. Z Twierdzy Głównej (369 m n. p. m.) rozciąga się panorama na miasto i góry. Jest przykładem nowożytnej architektury militarnej, która wciąż zaskakuje nas swoimi historiami. O jej unikalności świadczy system korytarzy kontrminerskich. W II połowie XIX wieku twierdza utraciła swoje obronne właściwości, przekształcając się w magazyny oraz więzienie.
Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Łukasiewicza 4, Kłodzko





















Muzeum mieści się w barokowym budynku dawnego konwiktu. Jest otwarte dla turystów od 1963 roku. Na parterze znajdziemy bogato wyposażoną bibliotekę muzealną. Oczywiście oprócz sali barokowej i koncertowej dla zwiedzających są udostępnione podziemia, w których możemy sobie wyobrazić jak mieszkali dawni mieszkańcy Kłodzka.