Kategoria: Trasa 129

 • Trasa 129: Dąbrówka Górna, Rogów Opolski, Krapkowice, Góra Świętej Anny

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  Czytaj dalej

  PRZEJDŹ DO CAŁEJ TRASY

 • Pałac rodu von Teichmann-Logischen, Dąbrówka Górna

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl Pałac w dąbrówce

  Neobarokowy pałac jest położony w urokliwym parku krajobrazowym, gdzie możemy znaleźć żródełko św. Jadwigi. W miejscu zniszczonego zamku przez wojnę trzydziestoletną rodzina Rogoyskich zapoczątkowałą budowę dworu. Po II wojnie światowej miejsce to było wykorzystane jako budynek przedszkola oraz hotel. W przypałacowym parku znajdują się groby rodu von Teichmann–Logischen, czyli właścieli posiadłości od 1850 do 1945 roku.

 • Zamek w Rogowie Opolskim, Parkowa 38, Rogów Opolski

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  Wyprawomaniak.pl Rogów opolski

  Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku przez rodzinę Ro­goy­skich. Renesansowa budowla przyciąga miłośników literatury oraz historii dzięki znajduącej się w murach zamku biblioteki z licznymi rękopisami. W 1932 roku zamek przeszedł w posiadanie duńskiej rodziny. A od 1964 roku należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spacer po tutejszych ogrodach w wiosenny dzień to dobra okazja do spędzenia czasu wśród miłorzębów japońskich i tulipanowców amerykańskich.

 • Piece wapiennicze, Opolska 73, Krapkowice

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl Krapkowice

  Został wzniesiony około 1900 roku. Pełnił swoją funkcję aż do końca II wojny światowej. W Krapkowicach znajdziemy jeszcze dwa piece, które wchodzą w skład zespołu piecy wapiennych, szybowych. W piecech wypalano wapno i skały wapienne. Piece są oficjalnie wpisane na listę zabytków polskich.

 • Wieża ciśnień Zakładów Papierniczych, Opolska 103, Krapkowice

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 2

  Wyprawomaniak.pl krapkowice baszta

  Wieża ciśnień znajduje się na terenia Zakładów Papierniczych. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się na niej zegary, które nie są typowym elementem dla tego typu budowli.

 • Rynek Krapkowice

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  Wyprawomaniak.pl Krapkowice

  Układ rynku jest charakterystyczny dla średniowiecznej zabudowy miasta. Na środku widzimy fontanne z legendarną Meluzyną -(pół syreną, pół kobietą), którą okalają zabytkowe kamieniczki. Najstarsza kamienica pochodzi z XVII wieku. Niegdyś znajdował się tam jeszcze drweniany ratusz jednak po pożarze w 1845 roku władze nie zdecywowały się go odbudować.

 • Zamek von Haugwitz, Zamkowa, Krapkowice

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 5

  Wyprawomaniak.pl Krapkowice

  Znany również pod nazwą zamek z Białą Damą. Jest utrzymany w stylu późnorenesansowym. Dzieje zamku nie są do końca znane, ale przyjmuje się, że został wznisiony już w XII wieku. Zamek niestety nie zachował swojej majestatyczności przez zniszczenia, które przyniosła II wojna światowa. Od 1947 roku w budynku znajduje się szkoła. Na dziedzińcu możemy zobaczyć zachowaną, średniowieczną studnię.

 • Wieża Bramy Górnej,1 Maja 14, Krapkowice

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 4

  Wyprawomaniak.pl krapkowice mury

  Symbolem miasta jest krapkowicka Baszta. Zbudowana w II połowie XIV wieku. Króluje tutaj styl gotycko-renesansowy. Z obwarowań miejskich do dziś zachowała się tylko jedna z czterech bram z przyległą partią murów obronnych. Codziennie hejnał Krapkowic jest wygrywany właśnie z tego miejsca. Wieża jest otwarta dla zwiedzających, którzy chcą dowiedzieć się czegoś wiecej o historii miasta oraz odwiedzić galerię sztuki.

 • Baszta widokowa

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl Krapkowice

  Obecnie baszta jest zaniedbana i zamknięta dla zwiedzających, lecz można ją oglądać z zewnątrz.

 • Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, Leśnicka 28, Góra Świętej Anny

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 19

  Wyprawomaniak.pl Muzeum czynu Powstańczego

  Jest to oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Placówka działą od 1964 roku. Muzeum przyciąga historyków oraz wszystkich zainteresownaych okresem powstań śląskich. Znajdziemy również tutaj wystawę poświęconą ruchowi pątniczemu na Górę Świętej Anny, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” oraz działalności Związku Polaków w Niemczech i  Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. W okolicy muzeum można spokojnie odpoczać i zorganizować biwak.

  Strona muzeum

 • Góra Świętej Anny

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 17

  Wyprawomaniak.pl Góra św. Anny

  Góra Świętej Anny jest historycznym oraz ważnym dla Chrześcijan miejscem na mapie Polski. Na szczycie góry z ogrodów klasztornych rozciąga się majestatyczna panorama. Bazylika i sanktuarium z figurką oraz relikwiami św. Anny Samotrzeciej przyciąga corocznie tłumy wiernych. Muzeum Krzyża Świętego jest niedawno otwartą placówką w miejscu dawnego Domu Pielgrzyma.