Trasa 129: Dąbrówka Górna, Rogów Opolski, Krapkowice, Góra Świętej Anny

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Pałac rodu von Teichmann-Logischen, Dąbrówka Górna

Nawiguj

Neobarokowy pałac jest położony w urokliwym parku krajobrazowym, gdzie możemy znaleźć źródełko św. Jadwigi. W miejscu zniszczonego zamku przez wojnę trzydziestoletnią rodzina Rogoyskich zapoczątkowała budowę dworu. Po II wojnie światowej miejsce to było wykorzystane jako budynek przedszkola oraz hotel. W przypałacowym parku znajdują się groby rodu von Teichmann–Logischen, czyli właścicieli posiadłości od 1850 do 1945 roku.

Zamek w Rogowie Opolskim, Parkowa 38, Rogów Opolski

Nawiguj

Zamek został wzniesiony pod koniec XVI wieku przez rodzinę Rogoyskich. Renesansowa budowla przyciąga miłośników literatury oraz historii dzięki znajdującej się w murach zamku biblioteki z licznymi rękopisami. W 1932 roku zamek przeszedł w posiadanie duńskiej rodziny. A od 1964 roku należy do Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Spacer po tutejszych ogrodach w wiosenny dzień to dobra okazja do spędzenia czasu wśród miłorzębów japońskich i tulipanowców amerykańskich.

Piece wapiennicze, Opolska 73, Krapkowice

Nawiguj

Został wzniesiony około 1900 roku. Pełnił swoją funkcję aż do końca II wojny światowej. W Krapkowicach znajdziemy jeszcze dwa piece, które wchodzą w skład zespołu pieców wapiennych, szybowych. W piecach wypalano wapno i skały wapienne. Piece są oficjalnie wpisane na listę zabytków polskich.

Wieża ciśnień Zakładów Papierniczych, Opolska 103, Krapkowice

Nawiguj

Wieża ciśnień znajduje się na terenie Zakładów Papierniczych. Warto zwrócić uwagę na znajdujące się na niej zegary, które nie są typowym elementem dla tego typu budowli.

Rynek, Krapkowice

Nawiguj

Układ rynku jest charakterystyczny dla średniowiecznej zabudowy miasta. Na środku widzimy fontannę z legendarną Meluzyną -(pół syreną, pół kobietą), którą okalają zabytkowe kamieniczki. Najstarsza kamienica pochodzi z XVII wieku. Niegdyś znajdował się tam jeszcze drewniany ratusz jednak po pożarze w 1845 roku władze nie zdecydowały się go odbudować.

Zamek von Haugwitz, Zamkowa, Krapkowice

Nawiguj

Znany również pod nazwą zamek z Białą Damą. Jest utrzymany w stylu późnorenesansowym. Dzieje zamku nie są do końca znane, ale przyjmuje się, że został wzniesiony już w XII wieku. Zamek niestety nie zachował swojej majestatyczności przez zniszczenia, które przyniosła II wojna światowa. Od 1947 roku w budynku znajduje się szkoła. Na dziedzińcu możemy zobaczyć zachowaną, średniowieczną studnię.

Wieża Bramy Górnej, 1 Maja 14, Krapkowice

Nawiguj

Symbolem miasta jest krapkowicka Baszta. Zbudowana w II połowie XIV wieku. Króluje tutaj styl gotycko-renesansowy. Z obwarowań miejskich do dziś zachowała się tylko jedna z czterech bram z przyległą partią murów obronnych. Codziennie hejnał Krapkowic jest wygrywany właśnie z tego miejsca. Wieża jest otwarta dla zwiedzających, którzy chcą dowiedzieć się czegoś więcej o historii miasta oraz odwiedzić galerię sztuki.

Baszta widokowa, Krapkowice

Nawiguj

Obecnie baszta jest zaniedbana i zamknięta dla zwiedzających, lecz można ją oglądać z zewnątrz.

Muzeum Czynu Powstańczego w Górze Świętej Anny, Leśnicka 28, Góra Świętej Anny

Nawiguj

Jest to oddział Muzeum Śląska Opolskiego w Opolu. Placówka działa od 1964 roku. Muzeum przyciąga historyków oraz wszystkich zainteresowanych okresem powstań śląskich. Znajdziemy również tutaj wystawę poświęconą ruchowi pątniczemu na Górę Świętej Anny, Towarzystwu Gimnastycznemu „Sokół” oraz działalności Związku Polaków w Niemczech i  Związku Harcerstwa Polskiego w Niemczech. W okolicy muzeum można spokojnie odpocząć i zorganizować biwak.

Strona muzeum

Góra Świętej Anny

Nawiguj

Góra Świętej Anny jest historycznym oraz ważnym dla Chrześcijan miejscem na mapie Polski. Na szczycie góry z ogrodów klasztornych rozciąga się majestatyczna panorama. Bazylika i sanktuarium z figurką oraz relikwiami św. Anny Samotrzeciej przyciąga corocznie tłumy wiernych. Muzeum Krzyża Świętego jest niedawno otwartą placówką w miejscu dawnego Domu Pielgrzyma.