Kategoria: Trasa 13

 • Trasa 13: Jarosławiec, Darłowo, Mielno, Gąski, Ustronie Morskie

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  (więcej…)
 • Przystań rybacka, Jarosławiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak.pl

  Zabudowania przystani położone są malowniczo, na szczycie klifu. Łodzie cumują u jego podnóża. Można tutaj zakupić świeże ryby od rybaków powracających z morza.

  Z przystani możemy udać się na spacer szeroką promenadą. Kierujemy się w stronę latarni morskiej. Obok niej możemy zobaczyć pomnik Rybaka. Następnie udajemy się do Muzeum Bursztynu.

 • Muzeum Bursztynu, ul. Nadmorska 1b, Jarosławiec

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  wyprawomaniak.pl

  Tutejsze Muzeum Bursztynu zdecydowanie wyróżnia się na tle tych, które widziałem do tej pory. Swoim wystrojem przypomina bowiem las tropikalny.

  W muzeum poznajemy genezę bałtyckiego bursztynu, jego odmiany i formy, zwierzęta i rośliny zatopione w bursztynie, jego złoża oraz techniki wydobycia.

  Atrakcją dla dzieci jest możliwość samodzielnego poszukiwania bursztynu w piasku.

  Strona muzeum

 • Galeria Rybacka, ul. Rybacka 1, Jezierzany

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 21

  wyprawomaniak.pl

  Jeśli chcecie bliżej poznać pracę rybaka to miejsce jest dla Was. Zobaczycie tu mnóstwo przedmiotów związanych z rybołówstwem oraz dowiecie się do czego i w jaki sposób są używane. Poznacie także trudy i wyzwania, z jakimi wiąże się to zajęcie. O tym wszystkim opowie Wam twórca galerii, rybak z wieloletnim doświadczeniem.

  Obok galerii możecie zobaczyć ekspozycję pt. “Szlak dużych ryb”, przedstawiającą 14 gatunków ryb morskich i słodkowodnych. Modele są realistyczne, a przy tym naprawdę duże – mają około 2 metrów!

  Strona galerii

 • Zamek Książąt Pomorskich, ul. Zamkowa 4, Darłowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 43

  wyprawomaniak.pl

  Zamek wybudowano w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim. Powstała wówczas wyjątkowo reprezentacyjna budowla, która w swoim głównym zarysie przetrwała do dzisiaj. Jest to najlepiej zachowany zamek książęcy na Pomorzu Zachodnim.

  Zwiedzanie zamku podzielone jest na kilka części, a każda z nich wymaga zakupu osobnego biletu. Na mnie największe wrażenie zrobiły komnaty zamkowe oraz wieża, choć inne ekspozycje również są warte uwagi. W zamku organizowane są także wystawy czasowe.

  Strona zamku

 • Most rozsuwany, Darłowo

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 19

  wyprawomaniak.pl

  Most rozsuwany znajduje się w darłowskim porcie. Pozwala na łatwe przechodzenie pieszych z jego jednej strony na drugą. Rozsuwa się, kiedy kutry rybackie wypływają w morze lub z niego wracają. Jest to jedyna tego rodzaju konstrukcja w Polsce.

  Po obejrzeniu mostu warto złapać chwilę oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Przespacerować się portowym nabrzeżem i dalej nadmorską promenadą. Znajduje się przy niej kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych: boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz siłownia plenerowa.

 • Latarnia morska, ul. Latarników 7, Gąski

  Nawiguj

  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 6

  wyprawomaniak.pl

  Latarnia powstała w II połowie XIX wieku. Stanowi część kompleksu zabudowań, który obejmuje także: dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie i mur. Całość znajduje się w rejestrze zabytków.

 • Ogrody Hortulus, Dobrzyca 76


  Nawiguj


  ogrody-hortus-2

  Zdjęcie 1 z 33


  Jest to kompleks ogrodów pokazowych o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów! Składa się z dwóch części: Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis.

  W przeciwieństwie do typowych ogrodów botanicznych nie ma tu tabliczek z nazwami roślin lub ich opisami. Liczą się bowiem styl, kompozycja i estetyka.

  W pierwszej części znajduje się prawie 30 ogrodów tematycznych, m.in.: japoński, francuski, śródziemnomorski, czy też ogrody barw, zapachów lub dźwięków.

  W drugiej części główną atrakcją jest największy na świecie labirynt grabowy, w którego centrum znajduje się wieża widokowa. Labirynt otaczają ogrody tematyczne: Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, gdzie zobaczymy m.in. ogród Zegarów, czy ogród Kalendarz Celtycki.

  Chcąc zwiedzić obie części należy zarezerwować sobie kilka godzin. Zapewniam jednak, że warto.

  Uwaga: Do Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis obowiązują osobne bilety. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego.

  Strona ogrodów

 • Western Park, ul. Kolejowa 108, Ustronie Morskie


  Nawiguj


  wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 35

  wyprawomaniak.pl


  Jest to park rozrywki urządzony w klimacie Dzikiego Zachodu. Jego główną atrakcją jest westernowe miasteczko, gdzie możecie odwiedzić m.in.: saloon, kuźnię, czy dom grabarza. Mi najbardziej podobały się domy Zorro i Lucky Luke’a.

  Można również udać się do indiańskiej wioski i pod czujnym okiem jej mieszkańców spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Można zrobić sobie zdjęcie z szeryfem i dostać list gończy z własną podobizną.

  Najmłodszym dzieciom z pewnością spodoba się afrykańskie safari, stworzone z modeli zwierząt. Podchodząc do nich, z głośników słyszymy informację na ich temat.

  Western Park, to doskonały pomysł na rozrywkę dla całej rodziny.

  Protip: Chociaż zwykle nocuję na dziko, tym razem, po zwiedzeniu Western Parku udałem się na kemping Bursztynek. Jest to miejsce zdecydowanie godne polecenia: duża przestrzeń, dużo drzew pozwalających skryć się przed słońcem, czyste i nowe sanitariaty w odpowiedniej ilości, sala z tv i grami (więc jest co robić w czasie deszczu). Jeśli rozglądacie się za noclegiem w tej okolicy, warto tu zajrzeć (nawiguj).

  Strona Western Parku