Trasa 13: Jarosławiec, Darłowo, Mielno, Gąski, Ustronie Morskie

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Przystań rybacka, Jarosławiec

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 11

wyprawomaniak.pl

Zabudowania przystani położone są malowniczo, na szczycie klifu. Łodzie cumują u jego podnóża. Można tutaj zakupić świeże ryby od rybaków powracających z morza.

Z przystani możemy udać się na spacer szeroką promenadą. Kierujemy się w stronę latarni morskiej. Obok niej możemy zobaczyć pomnik Rybaka. Następnie udajemy się do Muzeum Bursztynu.

Muzeum Bursztynu, ul. Nadmorska 1b, Jarosławiec

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 11

wyprawomaniak.pl

Tutejsze Muzeum Bursztynu zdecydowanie wyróżnia się na tle tych, które widziałem do tej pory. Swoim wystrojem przypomina bowiem las tropikalny.

W muzeum poznajemy genezę bałtyckiego bursztynu, jego odmiany i formy, zwierzęta i rośliny zatopione w bursztynie, jego złoża oraz techniki wydobycia.

Atrakcją dla dzieci jest możliwość samodzielnego poszukiwania bursztynu w piasku.

Strona muzeum

Galeria Rybacka, ul. Rybacka 1, Jezierzany

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 21

wyprawomaniak.pl

Jeśli chcecie bliżej poznać pracę rybaka to miejsce jest dla Was. Zobaczycie tu mnóstwo przedmiotów związanych z rybołówstwem oraz dowiecie się do czego i w jaki sposób są używane. Poznacie także trudy i wyzwania, z jakimi wiąże się to zajęcie. O tym wszystkim opowie Wam twórca galerii, rybak z wieloletnim doświadczeniem.

Obok galerii możecie zobaczyć ekspozycję pt. “Szlak dużych ryb”, przedstawiającą 14 gatunków ryb morskich i słodkowodnych. Modele są realistyczne, a przy tym naprawdę duże – mają około 2 metrów!

Strona galerii

Zamek Książąt Pomorskich, ul. Zamkowa 4, Darłowo

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 43

wyprawomaniak.pl

Zamek wybudowano w II połowie XIV wieku w stylu gotyckim. Powstała wówczas wyjątkowo reprezentacyjna budowla, która w swoim głównym zarysie przetrwała do dzisiaj. Jest to najlepiej zachowany zamek książęcy na Pomorzu Zachodnim.

Zwiedzanie zamku podzielone jest na kilka części, a każda z nich wymaga zakupu osobnego biletu. Na mnie największe wrażenie zrobiły komnaty zamkowe oraz wieża, choć inne ekspozycje również są warte uwagi. W zamku organizowane są także wystawy czasowe.

Strona zamku

Most rozsuwany, Darłowo

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 19

wyprawomaniak.pl

Most rozsuwany znajduje się w darłowskim porcie. Pozwala na łatwe przechodzenie pieszych z jego jednej strony na drugą. Rozsuwa się, kiedy kutry rybackie wypływają w morze lub z niego wracają. Jest to jedyna tego rodzaju konstrukcja w Polsce.

Po obejrzeniu mostu warto złapać chwilę oddechu przed dalszym zwiedzaniem. Przespacerować się portowym nabrzeżem i dalej nadmorską promenadą. Znajduje się przy niej kilka obiektów sportowo-rekreacyjnych: boiska do siatkówki i piłki nożnej oraz siłownia plenerowa.

Latarnia morska, ul. Latarników 7, Gąski

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 6

wyprawomaniak.pl

Latarnia powstała w II połowie XIX wieku. Stanowi część kompleksu zabudowań, który obejmuje także: dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie i mur. Całość znajduje się w rejestrze zabytków.

Ogrody Hortulus, Dobrzyca 76

Nawiguj

ogrody-hortus-2

Zdjęcie 1 z 33

Jest to kompleks ogrodów pokazowych o łącznej powierzchni ponad 13 hektarów! Składa się z dwóch części: Ogrodów Tematycznych Hortulus oraz Ogrodów Hortulus Spectabilis.

W przeciwieństwie do typowych ogrodów botanicznych nie ma tu tabliczek z nazwami roślin lub ich opisami. Liczą się bowiem styl, kompozycja i estetyka.

W pierwszej części znajduje się prawie 30 ogrodów tematycznych, m.in.: japoński, francuski, śródziemnomorski, czy też ogrody barw, zapachów lub dźwięków.

W drugiej części główną atrakcją jest największy na świecie labirynt grabowy, w którego centrum znajduje się wieża widokowa. Labirynt otaczają ogrody tematyczne: Magii, Energii, Czasu i Przestrzeni, gdzie zobaczymy m.in. ogród Zegarów, czy ogród Kalendarz Celtycki.

Chcąc zwiedzić obie części należy zarezerwować sobie kilka godzin. Zapewniam jednak, że warto.

Uwaga: Do Ogrodów Tematycznych Hortulus i Ogrodów Hortulus Spectabilis obowiązują osobne bilety. Istnieje możliwość zakupu biletu łączonego.

Strona ogrodów

Western Park, ul. Kolejowa 108, Ustronie Morskie

Nawiguj

wyprawomaniak

Zdjęcie 1 z 35

wyprawomaniak.pl

Jest to park rozrywki urządzony w klimacie Dzikiego Zachodu. Jego główną atrakcją jest westernowe miasteczko, gdzie możecie odwiedzić m.in.: saloon, kuźnię, czy dom grabarza. Mi najbardziej podobały się domy Zorro i Lucky Luke’a.

Można również udać się do indiańskiej wioski i pod czujnym okiem jej mieszkańców spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. Można zrobić sobie zdjęcie z szeryfem i dostać list gończy z własną podobizną.

Najmłodszym dzieciom z pewnością spodoba się afrykańskie safari, stworzone z modeli zwierząt. Podchodząc do nich, z głośników słyszymy informację na ich temat.

Western Park, to doskonały pomysł na rozrywkę dla całej rodziny.

Protip: Chociaż zwykle nocuję na dziko, tym razem, po zwiedzeniu Western Parku udałem się na kemping Bursztynek. Jest to miejsce zdecydowanie godne polecenia: duża przestrzeń, dużo drzew pozwalających skryć się przed słońcem, czyste i nowe sanitariaty w odpowiedniej ilości, sala z tv i grami (więc jest co robić w czasie deszczu). Jeśli rozglądacie się za noclegiem w tej okolicy, warto tu zajrzeć (nawiguj).

Strona Western Parku