Kategoria: Trasa 131

 • Trasa 131: Bochnia, Nowy Wiśnicz

  Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓD Trasy na KAMPER Kliknij i przewiń pod mapkę

  Czytaj dalej

  PRZEJDŹ DO CAŁEJ TRASY

 • Koci zamek w Bochni, Konstytucji 3 Maja 3, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl Bochnia koci zamek

  W 1895 roku Teodor Talowski zaprojektował zamek dla lekarza Mieczysława Dembowskiego. Zwana przez mieszkańców jako jako willa pod kozłem. Od 1928 roku mieściła się tutaj drukarnia “Secesja”. Terenowy oddział krakowskiej Drukarni Narodowej działał od 1949 do 1989 roku. Dziś na parterze znajduje się Archiwum Narodowe w Krakowie- oddział w Bochni.

 • Rynek w Bochni

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 10

  Wyprawomaniak.pl Bochnia rynek

  Bocheński rynek składa się w większości z zabudowań pochodzących z II połowy XIX wieku. Możemy tam również spotkać kamienice z XVII i XVIII stulecia. Pomnik króla Kazimierza Wielkiego stoi w centralnym punkcie rynku. Największą atrakcją zmodernizowanego rynku w 2021roku są pokazy fontanny multimedialnej.

 • Muzeum im. prof. Stanisława Fischera, Rynek 20, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 26

  Wyprawomaniak.pl bochnia muzeum

  Muzeum działa od 1959 roku dzięki załozycielowi Stanisławowi Fischer. Budynek niegdyś należał do klasztoru Dominikanów. Przy wejściu stoi rzeźba założyciela instytucji. Oprócz zbiorów będących źródłem wiedzy o ziemiach Bocheńskich oraz kopalni soli znajdziemy również wystawę poświęconą kulturze Afrykańskiej, Południowo Amerykańskien oraz Azjatyckiej.

  Strona muzeum

 • Parafia św. Mikołaja w Bochni, Plac Świętej Kingi 9, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 11

  Wyprawomaniak.pl Bochnia

  Fundatorką murowanej świątyni była żona Bolesława Wstydliwego w 1253 roku jednak ostatnie prace zakończyły się dopiero w 1440 roku. Jednak 7 lat później strawił go pożar. Kościół odbudowano w stylu poźnego gotyku lecz spłonął drugi raz. Z dawnego kościoła niewiele zostało zachowane przy odbudowie i wnętrze gotyckie zastąpił styl barokowy. Obraz Matki Boskiej Bocheńskiej zwanej również Marką Boską Różańcową z pierwszej połowy XVI wieku przyciąga wiernych z całej Polski. Obok kościoła wzniesiona jest drewniana dzwonnica z 1609 roku.

 • Muzeum motyli Arthropoda, Czackiego 9, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 30

  Wyprawomaniak.pl Bochnia muzeum motyli

  Ekspozycja zawiera ponad 5580 owadów z Polski i różnych stron świata. Jest największą stałą ekspozycją w Polsce. Najstarszy okaz pochodzi z Boliwii z 1829 roku. To prywatna kolekcja Jana Kobiela, która przyciąga swoją róznorodnością małych i dużych odkrywców świata. W planach jest rozbudowa muzeum, ponieważ brakuje miejsca na nowe zbiory.

  Strona muzeum

 • Tężnia solankowa w Bochni, Ornacka, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 3

  Wyprawomaniak.pl Bochnia Tężnia

  Jeśli chcecie wziąć głęboki oddech i zrelaksować się to tężnia w Bochni jest do tego stworzona. Jest to największy tego typu obiekt w okolicy. Na terenie znajduje się również boisko sportowe oraz plac zabaw. Wypoczynek i zabawa doskonale się tutaj łączy.

 • Kopalnia Soli Bochnia, Campi 15, Bochnia

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 30

  Wyprawomaniak.pl Bochnia kopalnia soli

  Jedną z trzech kopalni soli w Polsce znajdziemy włąsnie w Bochni. Co ważniejsze jest ona wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO od 2013 roku. Sól zaczęto wydobywać juz w 1248 do około 1990 roku co czyni ją najstarszą kopalnia tego typu w kraju. Przeprawa łodzią oraz pokazy multimedialne czekają na każdego kto będzie chciał zwiedzić kopalnie. Eksploracja z przewodnikiem sprawi, że niezależnie od wieku będziemy mogli zrozumieć i poznać działalność kopalni.

  Strona kopalni

 • Ratusz miejski i kościół parafialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny , Rynek1, Nowy Wiśnicz

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 7

  Wyprawomaniak.pl Wiśnicz

  To dzieki Stanisławowi Lubomirskiemu w 1616-1620 roku powstał ratusz miejski. Na drugim piętrze budynku zanjduje się zabutkowy zegar z XIX wieku, który został zakupiony po pożarze miasta w 1869 roku. Nieopodal rynku możemy zobaczyć Kościół Wniebowzięcia NMP w Nowym Wiśniczuz z 1620 roku. Do tego miejsca przybywają nie tylko wierni, ale również koneserzy sztuki obrazów Jana Matejki. Możemy tu podziwiać obraz “Wskrzeszenie Łazarza”.

 • Zamek Wiśnicz, Zamkowa 13, Nowy Wiśnicz

  Nawiguj

  Wyprawomaniak

  Zdjęcie 1 z 9

  Wyprawomaniak.pl Wiśnicz zamek

  Jest to drugi co do wielkości zamek w województwie Małopolskim. Barokowa brama zaprasza wszystkich do zwiedzania wnętrza ogromnej posiadłości. Całość zaliczamy do wczesnobarokowej architektury rezydencjonalno – obronnej ufundowanej przez Jana Kmita. w latach 70-tych XIV wieku. Zamek otaczają bastionowe fortyfikacje z I połowy XVII wieku.

  Strona zamku