Trasa 132: Lipnica Murowana, Tropsztyn, Czchów, Melsztyn, Brzesko

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. św. Leonarda, Chociszew 46, Chociszew

Nawiguj

kościół pw. św. Leonarda, Chociszew

Zdjęcie 1 z 8

kościół pw. św. Leonarda, Chociszew

Modrzewiowy kościół w Lipnicy Dolnej urzeka wiernych swoją delikatnością i kształtem. Od 2003 roku widnieje na liście UNESCO. Powstał w 1141 r., a w jego wnętrzu znajdziemy polichromię z różnych okresów oraz unikalny feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny. Tuż obok znajdziemy kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej

Nawiguj

kamienie Brodzińskiego, Lipnica Górna

Zdjęcie 1 z 5

kamienie Brodzińskiego, Lipnica Górna

Na terenie lipnicko- wiśnickiego Parku Krajobrazowego napotykamy się na rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Jest to formacja skalna z piaskowca istebniańskiego w różnych formach, które zawdzięczamy naturalnemu procesowi wietrzenia. Trasa mało wymagająca, więc zachęcamy całe rodziny na małą wycieczkę po nierównościach terenu.

Ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego w Rożnowie, Rożnów

Nawiguj

ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego , Rożnów

Zdjęcie 1 z 8

ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego , Rożnów

To właśnie w zamku górnym mieszkał najsłynniejszy średniowieczny rycerz z Europy, czyli Zawisza Czarny z Garbowa w 1426 roku. Zamek wzniesiono w I połowie XIV wieku w stylu gotyckim. Od momentu kiedy zamek opuścił Jan Amor Tarnowski, obiekt zaczął popadać w ruinę i niestety do dziś się to nie zmieniło.

Zamek Tropsztyn, Wytrzyszczka

Nawiguj

zamek Tropsztyn, Wytrzyszczka

Zdjęcie 1 z 5

zamek Tropsztyn, Wytrzyszczka

Zamek został zbudowany na stromym wzgórzu przy rzece Dunajec. Dokładnie nie znamy daty powstania, ale możliwe, że początki pierwszych fundamentów sięgają XIII wieku. Podczas I Wojny Światowej zamek został poważnie uszkodzony, jednak dziś jest zrekonstruowany i w pełni oddaje charakter warownej budowli.

Zamek w Czchowie, Czchów

Nawiguj

zamek, Czchów

Zdjęcie 1 z 15

zamek, Czchów

Na zielonym wzgórzu nad Dunajcem w XIII wieku wzniesiono zamek w Czchowie. Wieżę dobudowano za czasów panowania króla Wacława II. W średniowieczu, zamek działał prężnie, lecz w 1646 roku został zniszczony. Przez wieki ruinami nikt się nie interesował, jednak dziś, zrekonstruowana część zamku przyciąga wielu turystów.

Ruiny zamku w Melsztynie, Melsztyn

Nawiguj

ruiny zamku, Melsztyn

Zdjęcie 1 z 10

ruiny zamku, Melsztyn

Budowa zamku rozpoczęła się w 1347 roku. Był on rezydencją rycerską rodu Melsztyńskich. W 1511 r. posiadłość została oddana w ręce Jordanów. W XVI wieku, najstarszą część zamku przebudowano na styl renesansowy. Niestety w 1770 r. budynek zostaje spalony przez Rosjan. Dopiero w latach 1879-85 przeprowadzono prace naprawcze i rekonstrukcyjne całego obiektu. Gmina Zakliczyn chce odbudować zamek, który jest owiany wieloma legendami.

Rynek Brzesko, Plac Świętego Jakuba 1, Brzesko

Nawiguj

rynek, Brzesko

Zdjęcie 1 z 8

rynek, Brzesko

Spacerując po brzeskim rynku możemy wstąpić do gotyckiego kościoła pw. Św. Jakuba. XVIII- wieczna figura Św. Floriana ozdabia plac, na którym również znajduje się nowo wybudowana fontanna. Cały plac otaczają kolorowe zabudowania.

Browar Okocim, Browarna 14, Brzesko

Nawiguj

browar Okocim, Brzesko

Zdjęcie 1 z 25

browar Okocim, Brzesko

Jest to jedna z nielicznych atrakcji, która jest “dozwolona od lat osiemnastu”. Historia tego browaru sięga 1845 roku. Został on założony przez Jana Ewangelistę Goetza. Hasło promujące markę “najlepsze z najlepszego” powstało już na początku działania instytucji i jest rozpoznawane w całej Polsce. Od 2016 r. działa stowarzyszenie, którego celem jest poszerzanie wiedzy na temat historii tego miejsca.

Pałac Goetz, Barona Jana Gotza 6, Brzesko

Nawiguj

pałac Goetz, Brzesko

Zdjęcie 1 z 15

pałac Goetz, Brzesko

Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej czarujących architektonicznie miejsc w Polsce. Jego wnętrza zachwycają swoim arystokratycznym wdziękiem i historią ukrytą w jego murach. Pałac został wzniesiony w 1898 roku. Malowniczy ogród otacza całą rezydencję, gdzie możemy podziwiać aż 11 pomników przyrody. Oczywiście w całym kompleksie nie może zabraknąć kaplicy, która dzięki wielkim witrażom tworzy atmosferę kontemplacji i wyciszenia.