Trasa 132: Lipnica Murowana, Tropsztyn, Czchów, Melsztyn, Brzesko

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Kościół pw. św. Leonarda, Chociszew 46, Chociszew

Nawiguj

Modrzewiowy kościół w Lipnicy Dolnej urzeka wiernych swoją delikatnością i kształtem. Od 2003 roku widnieje na liście UNESCO. Powstał w 1141 r., a w jego wnętrzu znajdziemy polichromię z różnych okresów oraz unikalny feretron procesyjny z płaskorzeźbą Trójcy Świętej i pozytyw szkatulny. Tuż obok znajdziemy kościół św. Andrzeja Apostoła w Lipnicy Murowanej.

Kamienie Brodzińskiego w Lipnicy Górnej

Nawiguj

Na terenie lipnicko- wiśnickiego Parku Krajobrazowego napotykamy się na rezerwat przyrody nieożywionej „Kamienie Brodzińskiego”. Jest to formacja skalna z piaskowca istebniańskiego w różnych formach, które zawdzięczamy naturalnemu procesowi wietrzenia. Trasa mało wymagająca, więc zachęcamy całe rodziny na małą wycieczkę po nierównościach terenu.

Ruiny zamku Jana Amora Tarnowskiego w Rożnowie, Rożnów

Nawiguj

To właśnie w zamku górnym mieszkał najsłynniejszy średniowieczny rycerz z Europy, czyli Zawisza Czarny z Garbowa w 1426 roku. Zamek wzniesiono w I połowie XIV wieku w stylu gotyckim. Od momentu kiedy zamek opuścił Jan Amor Tarnowski, obiekt zaczął popadać w ruinę i niestety do dziś się to nie zmieniło.

Zamek Tropsztyn, Wytrzyszczka

Nawiguj

Zamek został zbudowany na stromym wzgórzu przy rzece Dunajec. Dokładnie nie znamy daty powstania, ale możliwe, że początki pierwszych fundamentów sięgają XIII wieku. Podczas I Wojny Światowej zamek został poważnie uszkodzony, jednak dziś jest zrekonstruowany i w pełni oddaje charakter warownej budowli.

Zamek w Czchowie, Czchów

Nawiguj

Na zielonym wzgórzu nad Dunajcem w XIII wieku wzniesiono zamek w Czchowie. Wieżę dobudowano za czasów panowania króla Wacława II. W średniowieczu, zamek działał prężnie, lecz w 1646 roku został zniszczony. Przez wieki ruinami nikt się nie interesował, jednak dziś, zrekonstruowana część zamku przyciąga wielu turystów.

Ruiny zamku w Melsztynie, Melsztyn

Nawiguj

Budowa zamku rozpoczęła się w 1347 roku. Był on rezydencją rycerską rodu Melsztyńskich. W 1511 r. posiadłość została oddana w ręce Jordanów. W XVI wieku, najstarszą część zamku przebudowano na styl renesansowy. Niestety w 1770 r. budynek zostaje spalony przez Rosjan. Dopiero w latach 1879-85 przeprowadzono prace naprawcze i rekonstrukcyjne całego obiektu. Gmina Zakliczyn chce odbudować zamek, który jest owiany wieloma legendami.

Rynek Brzesko, Plac Świętego Jakuba 1, Brzesko

Nawiguj

Spacerując po brzeskim rynku możemy wstąpić do gotyckiego kościoła pw. Św. Jakuba. XVIII- wieczna figura Św. Floriana ozdabia plac, na którym również znajduje się nowo wybudowana fontanna. Cały plac otaczają kolorowe zabudowania.

Browar Okocim, Browarna 14, Brzesko

Nawiguj

Jest to jedna z nielicznych atrakcji, która jest “dozwolona od lat osiemnastu”. Historia tego browaru sięga 1845 roku. Został on założony przez Jana Ewangelistę Goetza. Hasło promujące markę “najlepsze z najlepszego” powstało już na początku działania instytucji i jest rozpoznawane w całej Polsce. Od 2016 r. działa stowarzyszenie, którego celem jest poszerzanie wiedzy na temat historii tego miejsca.

Pałac Goetz, Barona Jana Gotza 6, Brzesko

Nawiguj

Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej czarujących architektonicznie miejsc w Polsce. Jego wnętrza zachwycają swoim arystokratycznym wdziękiem i historią ukrytą w jego murach. Pałac został wzniesiony w 1898 roku. Malowniczy ogród otacza całą rezydencję, gdzie możemy podziwiać aż 11 pomników przyrody. Oczywiście w całym kompleksie nie może zabraknąć kaplicy, która dzięki wielkim witrażom tworzy atmosferę kontemplacji i wyciszenia.