Trasa 133: Szczecin, Police, Nowe Warpno

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Nawiguj

jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Zdjęcie 1 z 7

jezioro Szmaragdowe, Szczecin

Uchodzi za najpiekniejsze miejsce w Szczecinie. Jest to sztuczny akwen położony na terenie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa”. Niegdyś było tam wyrobisko kopalni, gdzie wydobywano kredę i margiel. Trasa widokowa wzdłuż jeziora zapiera dech w piersiach. Również entuzjaści podziemnych atrakcji znajdą tutaj coś dla siebie.

Pomnik Krzysztofa Jarzyny, Szczecin

Nawiguj

pomnik Krzysztofa Jarzyny, Szczecin

Zdjęcie 1 z 6

pomnik Krzysztofa Jarzyny, Szczecin

Fanom filmu “Poranek Kojota” nie trzeba przedstawiać Szefa Wszystkich Szefów. Dzięki tej instalacji każdy z nas może wcielić się w te rolę dając jej “swoją twarz”. Rzeźbę wykonały: Ewa Bone i Ewa Kozubal. Stoi ona na terenie Łasztowni, która jest stale modernizowana. Jest to wspaniałe miejsce na spacery jak i na odpoczynek przy kawie.

Wały Chrobrego, Szczecin

Nawiguj

wały Chrobrego, Szczecin

Zdjęcie 1 z 10

wały Chrobrego, Szczecin

Powstały w latach 1901-1921. Kiedyś było znane pod nazwą Tarasy Hakena. To pół kilometrowy taras widokowy, przy którym znajduje się Muzeum Narodowe czy Teatr Współczesny. Dzięki ich usytuowaniu możemy podziwiać trzy pobliskie wyspy. Jest to idealne miejsce na spacer z piękną panoramą w tle nieopodal centrum miasta.

Muzeum Narodowe, Wały Chrobrego 3, Szczecin

Nawiguj

muzeum narodowe, Szczecin

Zdjęcie 1 z 24

muzeum narodowe, Szczecin

Budynek zaprojektował Wilhelma Meyer Schwartau, co umożliwiło jego budowę w latach 1907-1913. Muzeum jest największą instytucją kulturalną w województwie zachodniopomorskim. Znajdziemy tutaj około 150 tysięcy dzieł z okresów dawnych i współczesnych, zabytki archeologiczne, nautologiczne oraz etnograficzne. Jednak nawięcej zbiorów poświęconych jest tematyce pomorskiej i bałtyckiej. Przed budynkiem możemy podziwiać rzeźbę Herkulesa walczącego z Centaurem. 

Strona muzeum

Rynek Sienny, Sienna, Szczecin

Nawiguj

rynek sienny, Szczecin

Zdjęcie 1 z 3

rynek sienny, Szczecin

Dawniej w tym miejscu handlowano sianem oraz zbożem i stąd właśnie wzieła się nazwa rynku. Jest też znany pod nazwą Stary Rynek bądz Rynek Rzepichy. To dawny plac Starego Miasta, na którym został wzniesiony gotycki ratusz. Muzeum Historii Miasta mieści się w budynku ratusza. Rynek jest otoczony kolorowymi kamienicami.

Zamek Książąt Pomorskich, Korsarzy 34, Szczecin

Nawiguj

zamek książąt pomorskich, Szczecin

Zdjęcie 1 z 9

zamek książąt pomorskich, Szczecin

Został wybudowany w XIV wieku. Zamek był zamiesziwany przez dynastię Gryfitów do XVII wieku. Przez ten czas był ciągle modernizowany. Niestety jak większość polskich zabytków został zniszczony podczas II wojny światowej. Odrestaurowano go w stylu renesansowym. Zamek pełni bardzo ważną rolę propagowania kultury w Szczecienie poprzez wystawy, koncerty czy spotkania naukowe.

Strona zamku https://zamek.szczecin.pl/

Bazylika Archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła, Świętego Jakuba Apostoła 1, Szczecin

Nawiguj

bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła, Szczecin

Zdjęcie 1 z 12

bazylika archikatedralna pw. św. Jakuba Apostoła, Szczecin

Dzięki Beringerowi z Bambergu, który ufundował budowe kościół w 1187 roku możemy ją podziwiać do dziś. Oczywiście przez lata była stale modernizowana. Wzrok wiernych przyciąga tryptyk z płaskorzeźbami z XIV w. oraz krzyż z przełomu XV i XVI w. Podczas mszy możemy usłyszeć dzwięki wydobywające się z cudownych 30-stu tonowych organ. 2008 roku modernizację przeszła wieża kościelna, na któej znajduje się taras widokowy. Katedra po przebudowie mierzy 110,18 m dzięki czemu jest drugim co do wysokości budynkiem w Szczecinie.

Brama Portowa, Plac Brama Portowa 2, Szczecin

Nawiguj

brama portowa, Szczecin

Zdjęcie 1 z 3

brama portowa, Szczecin

Dawniej zwana Berlińską. Jest najlepiej zachowaną barokową bramą forteczną na Pomorzu. Gerhard Cornelius von Walrave zaprojektował te bramę, która nawet na tle Europy jest jednyą z najwybitniejszych budowli tego typu. Powstała ona w latach 1724-1740. Elewacja i szczyty wraz z bogato zdonionymi ornamentami są wykonane z piaskowca sprowadzonego z Pirny w Saksonii.

Kot Gacek, Kaszubska 16, Szczecin

Nawiguj

kot Gacek, Szczecin

Zdjęcie 1 z 2

kot Gacek, Szczecin

Niewątpliwie najwięcej kobiecych serc przyciąga właśnie ten szczeciński kawaler z ulicy Kaszubskiej. Nikt nie przejdzie obok niego obojętnie, chodź on sam niechętnie wychodzi ze swojego drewnianego domku. Kot Gacek jest niekwestionowaną gwiazdą internetu. Starajmy się go nie dokarmiać smakołykami, ponieważ wpływa to negatywnie na jego zdrowie fizyczne.

Kino Pionier, al. Wojska Polskiego 2, Szczecin

Nawiguj

kino pionier, Szczecin

Zdjęcie 1 z 8

kino pionier, Szczecin

Rekord Guinnessa w Szczecinie? Dlaczego nie. W 2005 roku kino dostało certyfikat od Guinness World Records dla najstarszego nieprzerwanie działającego kina na świecie! Sala kinowa nadal posiada swój urok. Pionier należy do prestiżowej sieci Europa Cinemas oraz sieci Kin Studyjnych. Wszystkich kinomaniaków zapraszamy na seans.

Strona kina

Podziemne trasy Szczecina, Krzysztofa Kolumba 2, Szczecin

Nawiguj

podziemne trasy, Szczecin

Zdjęcie 1 z 27

podziemne trasy, Szczecin

Szczecin jest historycznie bardzo ważnym miejscem. Rownież posiada swoje podzimne miasto. Są to schrony z II wojny światowej, które powstały na pozostałościach XVIII-wiecznych fortyfikacji miejskich – Twierdzy Szczecin na głębokości aż do 18 metrów. Jest to najwiekszy schron przeciwlotniczy dla ludności cywilnej z II wojny światowej na terytorium Polski. Trasa corocznie przyciąga wielu historyków i ludzi, którzy chcą zobaczyć jak żyli ludzie w Szczecienie podczas II wojny światowej.

Strona tras

Muzeum Techniki i Komunikacji, Niemierzyńska 18A, Szczecin

Nawiguj

muzeum techniki i komunikacji, Szczecin

Zdjęcie 1 z 26

muzeum techniki i komunikacji, Szczecin

Wszyscy fani motoryzacji i komunikacji muszą wpisać ten punkt jako obowiązkowy do swojej listy. Muzeum działa od 2004 roku i posiada w swoich zbiorach pojazdy, które jeździły po polskich drogach w latach 70. XX wieku. To miejsce przywoła uśmiech i wspomnienia minionych lat.

Strona muzeum

Wieża Gocławska, Narciarska 5A, Szczecin

Nawiguj

wieża gocławska, Szczecin

Zdjęcie 1 z 3

wieża gocławska, Szczecin

Wieża mierzy 25 metrów wysokości, którą wzniesiono na Zielonym Wzgórzu szczecińskiej dzielnicy Gocław. Powstawała ona w latach 1912- 1921. Jej wnętrze przypomina rzymski Panteon. Całość była inspirowana mauzoleum Teodoryka w Rawennie. Po II wojnie światowej zdjęto popiersie Bismarcka, które do tej pory nie zostało odnalezione. Wieża jest niestety zamknięta dla zwiedzających.

Ruiny Klasztoru Augustianów, Zatoka 1, Police

Nawiguj

ruiny klasztoru augustianów, Police

Zdjęcie 1 z 5

ruiny klasztoru augustianów, Police

Na Wzgórzu Maryjnym znajdzują się ruiny klasztoru Augustynianów. Jest jednym z nielicznych zabytków na Pomorzu, które reprezentują średniowieczną architekturę klasztorną. Został on wzniesiony w XIV wieku. Ruiny są dostępne dla zwiedzających. Jest to idealne miejsce na sesję plenerową.

Wieża widokowa, Spacerowa 15, Trzebież

Nawiguj

wieża widokowa , Trzebież

Zdjęcie 1 z 6

wieża widokowa , Trzebież

2014 roku nad Zalewem Szczecińskim wzniesiono wieżę widokową, z której mozna podziwiać przepiękna panoramę okolicy. Jest to idealne miejsce na odpoczynek dla całej rodziny. Obok plaży jest plac zabaw, siłownia, boisko oraz skatepark. Można się tutaj zatrzymać na dłużej, ponieważ działa tutaj pole namiotowe udostępnione dla turystów.

Pałac oraz Kościół Rzymskokatolicki pw. św. Huberta, Karszno

Nawiguj

pałac oraz kościół rzymskokatolicki pw. św. Huberta, Karszno

Zdjęcie 1 z 3

pałac oraz kościół rzymskokatolicki pw. św. Huberta, Karszno

Nad brzegiem jeziora Nowowarpieńskiego w 1898 roku został wzniesiony pałac w stylu francuskiego renesansu przez rodzinę von Enckevorth. Cały pałac jest otoczony parkiem, który zaprasza na popołudniowy spacer. Niestety wnętrze i wyposażenie pałacu nie przetrwało próby czasu. Nieopodal pałacu znajduje się cmentarz rodowy. Kościół praqdopodobnie powstał w 1793 roku. W XIX wieku dobudowano neogotycką ceglaną wieżę. Nieweilkich rozmiarów kościół przyciąga swoją prostotą wiernych z okolicy.

Plaża Podgrodzie, Nowe Warpno

Nawiguj

plaża Podgrodzie, Nowe Warpno

Zdjęcie 1 z 3

plaża Podgrodzie, Nowe Warpno

Jeśli szukacie miejsca daleko od zgiełu miasta to plaża w Podgrodziu spełni wasze oczekiwania.