Kategoria: Trasa 135
Trasa 135: Cedynia, Osinów Dolny, Łysogórki
Klasztor Cedynia, Marii Konopnickiej
Klasztor powstał w 1266 roku, który rozrastał się w swojej potędze z roku na rok. Podczas bitwy w 1637 roku klasztor zostaje niemal doszczętnie zniszczony. Jednak 4 lata później zostaje odbudowane jedno skrzydło stylu barokowego dworku myśliwskiego. Pożar w 1699 roku pochłonął znaczną częśc klasztoru. Dziś ruiny zostały odbudowane i w miejscu klasztoru dziła hotel.
Grodzisko w Cedyni, Cedynia
Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Chopina 5, Cedynia
Kościół wzniesiony w w II połowie XIII wieku w stylu gotyckim. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona z 1720 roku. W latach 30. i 70. XVII wieku został zniszczony. W XVIII i XIX trwały prace nad całą konstruncją, które doprowadziły do zamurowanych pierwotnych portali i okien. Dziś jest miejscem spotkań wiernych z całej okolicy.
Muzeum Regionalne, Plac Wolności 4, Cedynia
Od 1966 roku muzeum na stałe wpisało się na listę miejsc przyciągających miłośników historii, którzy chcą zgłebić swoją wiedzę na temat wojny pod Cedynią. Odwiedzając te miejsce możemy również poznać lokalną kulturę. To właśnie w tym miejscu są zgromadzone rzeczy wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na cedyńskiim grodzisku. Najbardziej jednak wzrok przyciąga szkielet woja znaleziony na cedyńskim cmentarzu.
Wieża widokowa, Tadeusza Kościuszki, Cedynia
Miasto chyba każdemu kojarzy się z bitwą pod Cedynią i dla uczczenia żołnieży poległych w walkach wzniesiono wieżę widokową w 1895 roku. Jest ona wysoka na 14 metrów i dzięki swojej świetnej lokalizacji na wzgórzu możemy podziwiać panoramę miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. Również podczas II wojny światowej stanowiła istotny punkt obserwacyjny dla Wojska Polskiego. Dziś jest zmodernizowana i oddana do użytku publicznego.
Góra Czcibora
Nazwa pochodzi od imienia brata Mieszka I. Góra ma wysokość 54,5 m n.p.m. Na szczycie wzniesienia możemy podziwiać pomnik, który jest najwiekszą rzeźbą orła w Polsce. Mierzy on 15 metrów wysokości. Projekt i wykonanie należy do Czesława Wronki i Stanisława Biżka. Ze szczytu wzgórza możemy zobaczyć obcerwować dolinę Odry oraz naszych zachodnich sąsiadów.
Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski, Osinów Dolny
Most Europejski, Siekierki
Most na Odrze w Siekierkach został laureatem konkursu Property Design Awards 2022 w kategorii Bryła – Przestrzeń Publiczna. Jest to jeden z najbardziej malowniczych mostów w Polsce. Zmodernizowany most kolejowy służy teraz pieszym oraz rowerzystom. Konstruncja przyciąga swoją oryginalnością, a to za sprawą platformy widokowej praz licznych miejsc, gdzie można usiąść i podziwiać to co najpiekniejsze wokół nas.
Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego, Stare Łysogórki
Cmentarz powstał w wczesnych latach PRL-u. Żołnieżom poległym podczas walki nad Odrą w 1945 roku wzniesiono pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego, który przedstawia obelisk z dwoma mieczami i matkę tulącą przytulającą dziecko. Obok rzeźby postawiono wysoki krzyż. Na cmentarzu znajdziemy około 2000 grobów żołnieży. Takie miejsca przenoszą nas myślami do tamtych wydarzeń i zachęcają do chwili zadumy i refleksji.