Trasa 135: Cedynia, Osinów Dolny, Łysogórki

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Klasztor Cedynia, ul. Marii Konopnickiej, Cedynia

Nawiguj

Klasztor powstał w 1266 roku, który rozrastał się w swojej potędze z roku na rok. Podczas bitwy w 1637 roku klasztor zostaje niemal doszczętnie zniszczony. Jednak 4 lata później zostaje odbudowane jedno skrzydło stylu barokowego dworku myśliwskiego. Pożar w 1699 roku pochłonął znaczną część klasztoru. Dziś ruiny zostały odbudowane i w miejscu klasztoru działa hotel.

Grodzisko w Cedyni, Cedynia

Nawiguj

Grodzisko pochodzi z VI w. p.n.e. Mieściło się tutaj obronne osiedle kultury łużyckiej. W IX-XII wieku na jego miejscu wzniesiono gród Słowian. Niestety dziś nie zobaczymy w tym miejscu nic poza wzniesienia i metalowego pomnika złożonego z dwóch mieczy oraz herbu miasta.

Kościół Rzymskokatolicki pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, ul. Chopina 5, Cedynia

Nawiguj

Kościół wzniesiony w w II połowie XIII wieku w stylu gotyckim. Wnętrze kościoła zdobi barokowa ambona z 1720 roku. W latach 30. i 70. XVII wieku został zniszczony. W XVIII i XIX trwały prace nad całą konstrukcją, które doprowadziły do zamurowanych pierwotnych portali i okien. Dziś jest miejscem spotkań wiernych z całej okolicy.

Muzeum Regionalne, plac Wolności 4, Cedynia

Nawiguj

Od 1966 roku muzeum na stałe wpisało się na listę miejsc przyciągających miłośników historii, którzy chcą zgłębić swoją wiedzę na temat wojny pod Cedynią. Odwiedzając te miejsce możemy również poznać lokalną kulturę. To właśnie w tym miejscu są zgromadzone rzeczy wydobyte podczas wykopalisk archeologicznych prowadzonych na cedyńskim grodzisku. Najbardziej jednak wzrok przyciąga szkielet woja znaleziony na cedyńskim cmentarzu.

Strona muzeum

Wieża widokowa, ul. Tadeusza Kościuszki, Cedynia

Nawiguj

Miasto chyba każdemu kojarzy się z bitwą pod Cedynią i dla uczczenia żołnierzy poległych w walkach wzniesiono wieżę widokową w 1895 roku. Jest ona wysoka na 14 metrów i dzięki swojej świetnej lokalizacji na wzgórzu możemy podziwiać panoramę miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. Również podczas II wojny światowej stanowiła istotny punkt obserwacyjny dla Wojska Polskiego. Dziś jest zmodernizowana i oddana do użytku publicznego.

Góra Czcibora, Osinów Dolny

Nawiguj

Nazwa pochodzi od imienia brata Mieszka I. Góra ma wysokość 54,5 m n.p.m. Na szczycie wzniesienia możemy podziwiać pomnik, który jest największą rzeźbą orła w Polsce. Mierzy on 15 metrów wysokości. Projekt i wykonanie należy do Czesława Wronki i Stanisława Biżka. Ze szczytu wzgórza możemy zobaczyć obserwować dolinę Odry oraz naszych zachodnich sąsiadów.

Najdalej wysunięty na zachód punkt Polski, Osinów Dolny

Nawiguj

Podczas spaceru po Cedyńskim Parku Krajobrazowym nie możemy pominąć najdalej wysuniętego na zachód punktu Polski. Przy brzegu Odry znajduje się kamień upamiętniający ten punkt oraz flaga naszego państwa. Dojazd do punktu jest dobrze oznaczony i posiada wyznaczone miejsce parkingowe.

Most Europejski, Siekierki

Nawiguj

Most na Odrze w Siekierkach został laureatem konkursu Property Design Awards 2022 w kategorii Bryła – Przestrzeń Publiczna. Jest to jeden z najbardziej malowniczych mostów w Polsce. Zmodernizowany most kolejowy służy teraz pieszym oraz rowerzystom. Konstrukcja przyciąga swoją oryginalnością, a to za sprawą platformy widokowej praz licznych miejsc, gdzie można usiąść i podziwiać to co najpiękniejsze wokół nas.

Cmentarz wojenny 1 Armii Wojska Polskiego, Stare Łysogórki

Nawiguj

Cmentarz powstał w wczesnych latach PRL-u. Żołnierzom poległym podczas walki nad Odrą w 1945 roku wzniesiono pomnik autorstwa Sławomira Lewińskiego, który przedstawia obelisk z dwoma mieczami i matkę tulącą przytulającą dziecko. Obok rzeźby postawiono wysoki krzyż. Na cmentarzu znajdziemy około 2000 grobów żołnierzy. Takie miejsca przenoszą nas myślami do tamtych wydarzeń i zachęcają do chwili zadumy i refleksji.