Trasa 136: Gozdowice, Mieszkowice, Dębno, Chwarszczany

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Przeprawa promowa, Gozdowice

Nawiguj

Gozdowice – Güstebieser Loose to pierwsze graniczne przejście promowe na Odrze. Prom dostał nośną nazwę “Prom Bez Granic”. Jest to symboliczna nazwa odnosząca się do dziejów wsi, która została podzielona między Polskę i Niemcy. Od 2007 roku mieszkańcy oraz turyści mogą korzystać z nowoczesnej przeprawy na rzece Odra. Na pokładzie znajdziemy miejsce na auta oraz jednoślady.

Muzeum Pamiątek 1 Armii Wojska Polskiego oraz Dziejów Ziemi Mieszkowickiej w Mieszkowicach- Oddział w Gozdowicach, Gozdowice

Nawiguj

Muzeum otworzono w 20-tą rocznicę forsowania Odry. Budynek niegdyś był miejscem dowodzenia szefa wojsk inżynieryjnych 1. Armii Wojska Polskiego gen. Jerzego Bordziłowskiego oraz dowódcy 6. batalionu pontonowo- mostowego mjr. Aleksandra Kofanowa. Oprócz ekspozycji czekających na nas wewnątrz budynku zwiedzający mają do dyspozycji również wystawę umieszczoną obok budynku, która z pewnością przypadnie do gustu małym entuzjastom pojazdów wodno-lądowych.

Zabytkowa lampa gazowa, ul. Kościelna 2, Mieszkowice

Nawiguj

Spacerując ulicami miasteczka można zobaczyć pozostałość po lampie gazowej umieszczonej na ścianie budynku gospodarczego. Tego typu lampy były wykorzystywane do oświetlania publicznych przestrzeni w XIX wieku. Obecnie na Pomorzu możemy znaleźć działające lampy w Pucku oraz Jastarni.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego, Mieszkowice

Nawiguj

Styl kościoła jest niejednoznaczny. Jest to mieszanka różnych technik i stylów w architekturze. Największą uwagę skupia wczesnogotycki portal. Kościół prawdopodobnie powstał przed rokiem 1298. Wnętrze kościoła pochodzi z 1882 roku. Nie sposób go nie zauważyć, ponieważ jest on położony w centralnej części miasta.

Baszta Prochowa, Mieszkowice

Nawiguj

Budowla została wzniesiona w celach militarnych, powstała w XV wieku. W mieście obecnie możemy zobaczyć aż 31 baszt lecz większa część jest niestety zdewastowana i powoli stają się ruinami.

Plac Wolności, Mieszkowice

Nawiguj

Plac Wolności w Mieszkowicach to miejski rynek, na którym możemy zobaczyć rzeźbę Mieszka I wykonaną przez Sławomira Lewińskiego. Jest to jedyny pomnik tego władcy wzniesiony w Polsce. Monument wzniesiono na zabytkowym, XVIII-wiecznym cokole. Wokół rynku możemy podziwiać dawną zabudowę miasta.

Pomnik Orła Białego, plac Konstytucji 3 Maja 2, Dębno

Nawiguj

Od 2007 roku pomnik orła z rozłożonymi skrzydłami przykuwa uwagę przechodniów. Na pomniku zostały umieszczone również najważniejsze daty w historii Polski. To w tym miejscu co roku odbywają się uroczyste obchody świąt narodowych.

Kamienice Juliusza Neumanna, ul. Armii Krajowej 4, Dębno

Nawiguj

Kamienice, które zachwycają każdego kto przechodzi obok, a to wszystko za sprawą ornamentów powstałych w połączeniu włoskiego i północnego neorenesansu oraz neobaroku. Julius Neumann był fundatorem jednej z kamienic. Dziś znajduje się tam Urząd Pocztowy.

Biblioteka, ul. Adama Mickiewicza 32, Dębno

Nawiguj

Budynek został wzniesiony w drugiej połowie XIX wieku. W 1947 roku powstała tam biblioteka, która posiada ok. 87tys. woluminów w swoich zbiorach. Od początku istnienia jej głównym celem był rozwój czytelnictwa i kultury regionalnej. Wnętrze biblioteki zaprasza czytelników do odpoczynku i do przeniesienia się w świat ulubionej książki.

Urząd Miejski w Dębnie, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 5, Dębno

Nawiguj

Kurt Neumann w 1905 roku był pierwszym właścicielem willi. Budynek jest przykładem architektury eklektycznej. Do dziś możemy podziwiać witraże okienne umieszczone na klatce schodowej. W 1997 roku dokonano renowacji wnętrza oraz elewacji. Dziś willa pełni funkcję Urzędu Miasta.

Kaplica Templariuszy- kościół św. Stanisława Kostki, Chwarszczany

Nawiguj

Unikat na skalę światową umieszczony w bardzo nietypowej lokalizacji przyciąga wielu historyków i wiernych. Budowla sama w sobie nie jest typowym zabudowaniem dla obiektów sakralnych, ponieważ przypomina obronne baszty. Kaplica powstała w 1250 roku lecz pod koniec XIII wieku została przebudowana na bardziej okazałą i potężną. Jest utrzymana w stylu wczesnogotyckim.