Trasa 137: Gorzów Wielkopolski, Nowiny

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Spichlerz- filia Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Fabryczna 1/3, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Spichlerz powstał w 1772 roku i reprezentuje budownictwo ryglowe z licznymi konstrukcjami ciesielskimi. Przechowywano w nim zboże do 1975 roku. Od 2011 roku mieści się tutaj oddział Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta, gdzie można dowiedzieć się faktów i ciekawostek z historii miasta.

Strona muzeum

Rondo św. Jerzego, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Jest to najsłynniejsze gorzowskie rondo zwane przez mieszkańców “Pajączek”. W latach 2006-2007 nastąpiła przebudowa Mostu Staromiejskiego, w wyniku której została wzniesiona platforma widokowa. Ta futurystyczna konstrukcja jest nie lada gratką architektoniczną powstałą w ostatnich latach.

Bulwar Nadwarciański, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Nie ulega wątpliwości fakt, że jest to prawdopodobnie najchętniej odwiedzane miejsce przez turystów jak i mieszkańców miasta. Nad bulwarem biegnie najdłuższa, zabytkowa estakada kolejowa w Polsce. Zmodernizowana trasa rowerowa i piesza zachęca do codziennych aktywności.

Pomnik przewoźnika Pawła Zacharka, Bulwar Zachodni, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Paweł Zacharka to legendarny mieszkaniec Gorzowa i kapitan żeglugi śródlądowej, który w latach 1945-1965 przeprawiał mieszkańców miasta między brzegami rzeki. Od 2008 roku możemy podziwiać jego pomnik, który znajdziemy na bulwarze zachodnim. Każdy chętny może poczuć się jak za dawnych czasów wsiadając do jego łodzi.

Pomnik kloszarda- Szymona Giętego, Centrum, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Kazimierz Wnuk, który był znany pod pseudonimem Szymon Gięty to najbardziej rozpoznawalny kloszard w Gorzowie Wielkopolskim. Niewątpliwie był to człowiek z wielkim poczuciem humoru i z ogromnym dystansem do siebie. Nie zapomnijcie potrzeć laski, którą opiera na ramieniu, ponieważ legenda głosi, że przyniesie to dobrobyt oraz szczęście.

Stary Rynek, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Spacerując przez Stary Rynek możemy wstąpić do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Przez mieszkańców jest nazywany matką lubuskich kościołów. Reprezentuje styl wczesnogotycki. Obok kościoła znajduje się najstarszy cmentarz mariacki w Gorzowie Wielkopolskim. Wspaniałym elementem rynku jest fontanna Pauckscha, która symbolizuje pracowitość landsberczan.

Wełniany Rynek, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Spacerując ulicą Wełniany Rynek napotkamy niewielkich rozmiarów studnię. Jest to wyjątkowe miejsce dla mieszkańców, ponieważ jest ściśle powiązane z legendą o czarownicach. Ujęcie wody powstało na początku XX wieku, aby upamiętnić mieszkanki Gorzowa, które zostały oskarżone o czary i skazane na spalenie na stosie. Działania II wojny światowej zniszczyły studnię. Rekonstrukcji podjęła się Zofia Bilińska w 1997roku.

Mury obronne, ul. Zabytkowa, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Do dziś zachował się 130 metrowy mur obronny z czterema basztami obronnymi. Początek ich budowy to lata 20. XIV wieku. Przez ten cały czas obwarowania były modernizowane i konserwowane, dzięki czemu praktycznie w nienaruszonym stanie przetrwały do I połowy XIX wieku. Dziś obiekt jest udostępniony do zwiedzania, a w miejscu fosy znajdziemy mały, zielony skwer.

Dom Biskupi, ul. 30 Stycznia 1, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Pałac przed II wojną światową był własnością rodu Bahr. W 1945 roku zamieszkiwali go oficerowie radzieccy. Pierwszym duchownym, który wprowadził się do posiadłości był ks. Edmund Nowicki. Dziś mieści się tam Instytut im. Biskupa Wilhelma Pluty, w którym odbywają się wykłady związane z tematyką chrześcijańską. Do 1993 roku był siedzibą kurii. Odrestaurowany budynek wzbudza zachwyt przechodniów.

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim- Zespół Willowo- Ogrodowy, ul. Warszawska 35, Gorzów Wielkopolski

Nawiguj

Muzeum działa od 1945 roku, dzięki czemu jest najstarszym muzeum w województwie. Budynek jest utrzymany w stylu eklektycznym i powstał w latach 1903-1904. Pierwszym właścicielem był Gustav Adolf Schroeder. We wnętrzu willi jest dużo elementów, które przetrwały próbę czasu i nadal możemy je podziwiać. Po wizycie w muzeum możemy udać się do ogrodu dendrologicznego, który zachwyca swoją wielkością i pięknem (około 150 gatunków drzew i krzewów).

Strona muzeum

Wieża widokowa, Nowiny Wielkie

Nawiguj

Jest to idealne miejsce, aby podziwiać wschody słońca oraz okoliczną panoramę. Wzgórze Chełminy wznosi się na około 100 m n.p.m. Do spacerów zachęca morenowy las położony niedaleko wieży.