Trasa 138: Kostrzyn nad Odrą, Słońsk, Przyborów

Trasy na motocyklTrasy na SAMOCHÓDTrasy na KAMPERKliknij i przewiń pod mapkę

Stalag III C Alt Drewitz-Cmentarz, ul. Mikołaja Reja 32, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

W tym obozie jeszcze przed wojną przebywali jeńcy narodowości czeskiej. Po 1939 roku było tutaj 7 tysięcy Polaków, a w 1942 roku trafili tu również żołnierze francuscy. Przez całą wojnę można zliczyć aż 70 tys. jeńców wojennych różnych narodowości. Obecnie w miejscu obozu jest cmentarz ze zbiorowymi mogiłami. Jest to miejsce pełne zadumy.

Dworzec PKP, ul. Dworcowa 1, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

Jest to jeden z nielicznie ocalałych budynków po II wojnie światowej. Dworzec powstał w  latach 1872-1874 dzięki projektowi Eduarda Roemera. Styl dworca jest niepospolity, ponieważ tylko dwa w Polsce są dwupoziomowe. Dziś budynek jest odrestaurowany i zaprasza wszystkich podróżnych do korzystania ze stacji PKP.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Przyjaciół Kostrzyna nad Odrą, ul. Tadeusza Kościuszki 7, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

Obiekt dla mieszkańców miasta jest bardzo ważny historycznie, ponieważ jako nieliczny ocalał podczas II wojny światowej. Został zbudowany w 1931 roku. Ciemna, wypalana cegła jest charakterystycznym budulcem w tamtym czasie. Wejścia są ozdobione płaskorzeźbami przedstawiającymi dziewczęta wykonujące różne codzienne czynności. Do 1945 roku mieściła się tam szkoła dla dziewcząt. Sprawne oko wypatrzy w ścianach budynku ślady po kulach i odłamkach powstałych podczas trwania II wojny światowej.

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej, ul. Gorzowska 1, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

Spacerując ulicami Kostrzyna znajdziemy budynek z wieżą, który jest obecnie siedzibą Straży Pożarnej. Obiekt pochodzi z początku XX wieku i jest wpisany do rejestru zabytków. Nieopodal znajduje się miejski park, w którym można odpocząć przy strumieniach fontanny.

Stacja pomp, os. Warniki 44, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

Z wyglądu przypomina bardziej zamek niż stację pomp. Budynek wzniesiono w w 1911 roku. Pracowały tam silniki parowe aż do 1963 roku. Potem zostały zastąpione napędem elektrycznym ze względu na bardzo duże dzienne zużycie węgla.

Muzeum Twierdzy Kostrzyn, ul. Graniczna 1, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

Spacerując po Kostrzynie watro odwiedzić i dowiedzieć się czegoś więcej o historii twierdzy. Powstawała ona w latach 1537-1568. Fortece włoskie były inspiracją w procesie budowy kostrzyńskiej twierdzy. Dziś możemy zwiedzać muzeum, które powstało w kazamatach odbudowanego bastionu- Bastion Phillipp.

Strona muzeum

Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wielkopolskim- Filia Wydziału Komunikacji w Kostrzynie nad Odrą, ul. Graniczna 2, Kostrzyn nad Odrą

Nawiguj

To miejsce, gdzie w latach 1992–2007 istniało przejście graniczne Kostrzyn-Kietz. W miejscu dawnych urzędów granicznych znajdziemy dziś Starostwo Powiatowe w Gorzowie Wielkopolskim- Filia Wydziału Komunikacji w Kostrzynie nad Odrą.

Punkt widokowy, DK22

Nawiguj

Miejsce, gdzie można zatopić się w naturze i zacząć obserwować licznie żyjące na tych terenach ptactwo.

Wieża obserwacyjna, ul. Kolejowa, Czarnów

Nawiguj

Nadwarciańskie rozlewiska można oglądać z 11-sto metrowej wieży widokowej. To doskonałe miejsce na odpoczynek, gdzie znajdziemy toalety, czy ławki. Wieża znajduje się na Czarnowskiej Górce, która ma 31,1 m n.p.m. i jest piaszczystą wydmą śródlądową.

Ośrodek Muzealno- Edukacyjny Parku Narodowego “Ujście Warty”, ul. 3 Lutego 90, Słońsk

Nawiguj

Jedno z miejsc, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Każdy członek rodziny powinien wyjść zadowolony i zaciekawiony. Wirtualny lot balonem sprawia radość niezależnie od wieku. W muzeum jest osiem sal tematycznych, w których znajdziemy interaktywne wystawy. Dzięki najnowszym rozwiązaniom technicznym możemy się poczuć i zobaczyć jak widzą ptaki.

Strona muzeum

Ścieżka przyrodnicza “Ptasim Szlakiem”, Przyborów

Nawiguj

Jedna ze ścieżek przyrodniczych w Parku Narodowym “Ujście Warty”, która zlokalizowana jest wokół zbiornika retencyjnego na terenie kostrzyńsko-słońskim. Każdy ornitolog będzie zachwycony tym miejscem dzięki dużej różnorodności gatunków, a ptaki można tu obserwować przez cały rok.